• uthred'in gerizekalılıklarını anlatan dizi.

düşünsene fatih istanbul'u fethetmiş ayasofya'da şükür namazı kılarken topçusu macar urban camiye dalıyor "ödülüm neredeeee!! tüm altınları topçu cafer ağa aldı di mi söylesene piç!" diye bağırıyor fatih'e silah çekiyor. ne olurdu?

sikerlerdi, hepsini sikerlerdi.
  • izlediğime pişman oldum çünkü bitti. tekrar baştan mı izlesem diye düşünüyorum şimdi.
  • beocca'nın şu sözü tüm diziyi özetliyor: "bir keçiye etek giydirseler o bile sana çekici gelir uhtred."
  • --- spoiler ---

''kralım, kaleye girip kızı kurtarmayı planlıyorum.''
    ultrech planlarını yaparken avrupa yakasındaki sertaç'tan yardım alıyo olabilir. ultrech'in planları da tıpkı sertaç'ın planları gibi sofistike ve girift. bakın hiçbir belirsizliğe yer yok, çok net, çok nefis bir plan.

ultrech ve ekibinin 3 kişiyle 20 kişinin anasını avradını bellemeleri de kesinlikle dizinin saçmalayarak kolaycılık yaptığını göstermesinden çok, karakterlerin muazzam gücünün gerçekçi bir şekilde bize aktarılmasını sağlıyo.

çocukları biraz geç büyüyo. oğlu ve kızı hiç yaş almazken, yanındaki kral piçi bunlara yetişip geçiyo. dizinin geçtiği 25 senelik süre zarfınca formundan çok da bişey kaybetmeyen aslan babalarına çekmişler.

dizinin adı amcı ultrech olabilirmiş. diziye giren bütün kadınlara atlıyo abimiz. hatta o kadar ki bu uğurda mercia krallığını manitasına bırakıyo. fakat manitası tahta çıkar çıkmaz, ''götümü siktirtmemeye ant içiyorum'' diyince eli ayağı titriyo, beti benzi atıyo.
    oğlunun taşaklarını kesen meymenetsizden bile belki bişeyler çıkartırız diye tam hallenicekken, körolasıca kızı meymenetsizi oklayıp öldürüyo.

--- spoiler ---

bir de jeneriğinde çığlık atarak şarkı söyleyen kadın var.
  • 2x3.

--- spoiler ---

"beni gemide vurdular ölmedim. hastalandım bir ciğerimi izlanda'da bıraktım gene ölmedim, çok dövdüler beni kan kustum ama ölmedim, yaşadım, seni bir kez daha görebilmek için yaşadım gisela."

-uhtred.

--- spoiler ---
  • ingiltere tarihinde "the great" ünvanına layık görülen iki kraldan ilkinin hayatını anlatır. viking'lerin ingiltere'nin neredeyse tamamına hükmetmesi bugün ingiliz dediğimiz insanların sonu olabilirdi ama bugün ingiliz varsa alfred sayesinde var. tabi bu ünvan taa victoria döneminde kendisine bahşedilmiştir. ayrıca (bkz: westbury white horse)

viking'ler ingilizlerle birlikte asırlar boyu yaşadıklarından bugünkü ingiliz dilinin üzerinde epey etki bırakmışlardır. bugünkü ingilizce sözlüğün çeyreği kadar.

buna benzer olarak norman fransızları ingilizleri uzun bir süre yönetmiş, ingilizceyi yok olmanın kıyısına getirmiş, ancak ingilizce'nin fransızcayı absorbe etmesiyle başarısız olmuşlardır.
  • son derece beğendiğim, kaliteli dizi.

aslında dizi tam olarak içinde oynayan hatunlar gibi; ilkten "olm bu ne yaa? olmuş mu bu şimdi buraya?" dedirtirken az zaman verdiğinizde "vay amk güzelliğe bak lan..." moduna giriyorsunuz.

tarih severler kesinlikle kaçırmasın.
  • 1x7.

--- spoiler ---

allah herkese pagan manita nasip etsin.

--- spoiler ---
  • hak ettiği ilgiyi görmemekle birlikte, başlamadan önce ortaya atılan "game of thrones'a rakip geliyor" argümanını da karşılayamamış dizidir.

game of thrones'u bırakın, daha gerçekçi rakibi vikings kadar bile ilgi görmemesinin sebebi bana göre dizinin çok fazla uhtred üzerinden gitmesidir. tamam her dizinin bir başrolü var ama got'u geçtim vikings'de bile ragnar'ın dışında bir çırpıda sayabileceğimiz floki, rollo, lagertha, king ecbert, athelstan, bjorn gibi pek çok altı dolu yan karakter var. the last kingdom, uhtred'in yanına ancak king alfred'i, birazcık da beocca'yı koyabiliyor, kötü adamlar, uhtred'in sevgilileri ve sağ kolları da hızlı hızlı harcanınca olay sadece uthred'in kahramanlıklarına kalıyor. tamam uhtred'i sevdik ettik, destekliyoruz ama bu durum diziyi iyice linear bir yola sokuyor ve bana göre the last kingdom'ın en tepedeki diğer dizilerin seviyesine ulaşamamasının sebebi de bu tekdüzelik oluyor.
  • 3. sezon 1. bölümde, sakson kanı taşıyan viking savaşçısı uthred ragnarson kraliyet sofrasında bir dialog karşılığında aynen şöyle dedi; “bilmukabele”

netflix senin abv böyle altyazılara izin verdiğin için. diziden soğudum lan bilmukabele nedir??

viking kralına da “allahıma şükürler olsun bugün de karnımız doydu” dedirtin bari.

(bkz: #82329900)
hesabın var mı? giriş yap