şükela:  tümü | bugün
 • full open world olarak araba, motor hatta bisiklet bile sürülebilecek tahmini bitiş süresi 60-70 saat olacak oyun.
 • playstation 4'ün incisi olacaktır. ps3 denen artık külüstür olmuş konsol ile bu derece yardıran naughty dog ps4 ile neler yapar bu oyunda görürüz..
 • muhtemelen ps4'e ilk etapta çıkmayacak oyundur hatta gelmeyebilir de. naughty dog ilk etapta bir uncharted 4 patlatır yeni nesile.

  edit: the the last of us part 2 duyurulmuştur. dediğim gibi uncharted 4'den sonra olmuştur.
 • eğer ilk oyunun efsane bir şekilde kalması isteniyorsa yapılmaması gereken oyundur. iyimser bir deyimle, yapılması "gerekli" olmayan oyundur da denebilir keza ilk oyun, anlatılmak istenen hikayeyi mükemmel bir şekilde aktarmış ve sonlandırmıştır.

  oyunun kreatif direktörü neil druckman da aynı görüşte olacak ki, ilk oyunun sonu hakkında şu yorumu yapmaktadır:

  --- spoiler ---

  "oyunun geçtiği dünyada halen anlatılabilecek bir sürü hikaye var; fakat joel ile ellie'nin macerasını ele alırsak, onların hikayesi bu oyunla sonlanıyor. hikayenin havada kalmaması konusunda başından beri kararlı adımlar attık, öyle ki eğer bir devam oyunu yapmazsak ortada hiçbir sorun olmayacaktı. biz bu oyunda anlatmak istediğimiz hikayeyi aktardık ve sonlandırdık."

  druckman'ın yaptığı bu yorum oldukça makul olduğu gibi, aynı zamanda olası bir ikinci oyundaki yeni karakterlerin, last of us'taki ellie ve joel arasındaki kimyayı yakalama konusunda aynı şekilde başarılı olup olamayacağı noktasında da bazı kuşkulara yol açıyor. oyun önce evrenin yaratılıp sonra karakterlerin oluşturulduğu bir yapımdan ziyade, öncelikle karakterlerin yazılıp bir evrene oturtulduğu yapımlara daha yakın bir duruş sergilediğinden ikinci oyunun havada kalmaması için ekstra bir çaba harcamak gerekir ki bu da apaçık "risk" demektir. ister film olsun ister oyun, bir efsaneyi devam ettirmek her zaman büyük sorumluluk altına girmektir ve yükselen beklentiyi yakalayabilmek oldukça zordur.

  last of us, benim için joel ile ellie'den ibaret idi diyebilirim. evren elbette ki ilgi çekici, özellikle de hikayenin cordyceps salgını gibi rasyonel temellere oturtulması özgün bir atmofer ortaya çıkardığı gibi oyuncuda o evreni tekar ziyaret etme isteği de uyandırıyor. ancak last of us, özünde bir olay örgüsü yahut evren hikayesinden ziyade "karakter draması" olduğu için devam oyunu mutlaka çıkacaksa, yeni karakterler üzerinde çok dikkatli bir çalışma yapılması gerekiyor ki ilk oyundaki tüm duygulara hitap eden şahane karakter interaktivitesinin gölgesinde kalınmasın. yalnız bir mücadeleci ve köpeği belki, yoldaş ile ilerleme temasına sadık kalırken kendini tekrar etmeyen bir hikaye ortaya çıkarmada çözüm olabilir, bu da benim naughty dog'a önerim olsun buradan (sanki okuyorlar da).

  --- spoiler ---

  bu oyunda hikaye ve inanılmaz bir ustalıkla yazılmış karakterler o kadar önemlidir ki "ps4'e çıksın da şahane grafikler görelim" derken bile insan düşünüp bir "acaba" demelidir.
 • muhtemelen çıkmayacak oyundur. en azından naughty dog çalışanları "the last of us için sequel bir oyun düşünmüyoruz" dedi. ancak ilk oyunun bittiği yer ve bize yaşattığı o muhteşem kalite hissi yüzünden bu oyunu çok ama çok istiyorum...
 • kesinlikle çıkması gerekendir.

  edit: çıkacak.
 • link
  ikinci oyunun geliştirildiği aşikar ve bu sefer ps4 için yapılacak gerçek grafik göreceğiz.
  tek temennim sırf devamını getirmek için yapmamaları ilk oyun gibi sağlam kurgu olsun da ne olursa olsun.*
 • naughty dog, mart 2016'da çıkacak uncharted 4'e kendini verdiği için last of us 2 çalışmalarını askıya almış ama bildiğiniz geliyor yani ikincisi. ve oyunları arasında da genelde 2-3 senelik çalışma boşlukları bırakan bir şirket de olduğu için 2017'den önce oynayamayacağız gibi bu nadide şeyi.

  http://gamerant.com/…he-last-of-us-2-confirmed-552/

  http://www.ign.com/…rifies-the-last-of-us-2-chatter

  "according to movie pilot, there's a strong possibility tommy might be leading the series this time around. the game developer may finally explore his version of the story and the reason why he broke off his ties with joel. the news outlet added it's also possible for the game to focus on ellie, who could be venturing the new world on her own. as for the storyline, ellie may be challenged to prove to other survivors that she is immune to the outbreak and will have to contend with new characters along the way, too."
 • ciktiginin ilk günü alacagim oyundur.
 • açıkçası ilk oyunu çok sevmeme rağmen çıkmasını istemediğim devam oyunu. bir şeyleri de uzatmadan, tadında bırakmak lazım. naughty dog elbette hakkını verecektir ama tek oyun olarak bir efsane sayılmasını yeğlerdim.