• sözlükçülerin yine 'dünyayı amerikalılar kurtarıyor, çok klişe yeaa' geyiğini çevirmekten bıkmadığı dizi. amerikalıların yapıp yönettiği filmde dünyayı moğollar kurtaracak değildi herhalde. madem dünyayı sen kurtarmak istiyorsun sen yap filmi sen kurtar kardeşim, oturup izle eğlenmene bak, fesat fesat homurdanacağına.
  • yaşasın amerika. ilk bölümün son sahnesinde hıçkıra hıçkıra ağladım biliyor musun ? yeah meenn. iyi ki varlar...onlar varken dünyanın sonu gelmeyecek konulu dizi... yarrak afedersin...
  • s01e01 diye s01e10 u izlememeniz gereken dizi.
  • evet klişelerle dolu, evet saçma sapan hikayeler ve abartılar mevcut. ancak,

--- spoiler ---

argüman bir:
    3 tane paraşüt yardımıya rüzgar kullanarak koca destroyeri geçtim, konteyner gemilerini çekiyorlar..
    http://www.youtube.com/watch?v=pyv6k5a-khg

kısacası imkansız değil, ancak, kullandıkları paraşütler muhtemelen helikopterden falan çıkma paraşütler ve herhangi bir kite donanımı bulunmuyor. bu yüzden onları zaptetmek, yönlendirmek çok mümkün değil.. fikir güzel, fakat keşke biraz mantıklı olsaydı. mesela, bu paraşüt sistemi, kutuplara giderken test ettikleri bir sistem falan olsaydı da onu kullanıyor olsalardı.. mantık güzel, bir yerlerden görülmüş, öğrenilmiş, ama uygulama kötü.

argüman iki:
    örneğin 2 anamakinası olan ama sadece 1 tanesiyle seyreden bir geminin, diğer pervanesi de pek tabii döner.. çünkü belirli bir sürate ulaşan geminin pervanesini durdurmak, döndürmekten daha çok güç ister. tıpkı çekilen arabanın tekerleği gibi düşünebiliriz. yalnız burada da birtakım soru işaretleri var. bu şaft jeneratörü denen nane, 6-7 millik bir hızda, yani kapasitesinin yüzde 20'sinde, gerekli olan enerjiyi üretebilir mi? umarım bunu da kulaktan dolma bilgilerden fazlasına dayanarak kurguluyorlardır.

bunlara bir ekleme de benden gelsin,

argüman üç:
    okyanusta o kadar sıcakta, kimsenin aklına gelmez mi buharlaşmanın nimetlerinden faydalanmak? bunu da geçtim, hayvan gibi destroyerde nasıl su yapıcı olmaz. gitsinler marinadan bir tane tekne bulsunlar, onda bile bir tane vardır.

--- spoiler ---
  • denizde ve gemide geçen yapımları sevdiğimden beni gerçekten içine çekti. aynı şekilde last resort , battleship gibi yapımlarıda beğenerek izlemiştim. gerçekten güzel izlenebilir bir dizi. yalnız diziye başlarken yaptığım mallıktan ötürü tüm keyfimin içine sıçılıyordu. şöyle ki ;

--- spoiler ---

internette dizi izlemek için açtığım sayfada en tepeye 1. bölümü değilde 10. bölümü koymalarından mütevellit kendi kişisel mallığımla diziye 10. bölümü izleyerek başladım. tabi adamlar aşıyı filan bulmuş ve evlerine dönüyorlardı. dedim herhalde bu flashforward gibi birşey geriye dönecek filan ama bekle bekle bir bok olmadı. sonra bölümün ortalarında kafama dank edip köşedeki 10. bölüm yazısını gördüm. neyse ki sezon finalindeki umulmadık sonu görmemiştim daha.
    --- spoiler ---
  • propaganda manyağı dizi. guantanamo'daki insan hakkı ihlallerini meşrulaştırıyor. nedense soğuk savaş dönemindeymişiz gibi ruslar düşman ilan edilmiş. sürekli amerikan bayrağı ve incil göze sokuluyor. gemideki herkes acayip iyi, özverili ve çalışkan. güney amerika halklarına bile özgürlük getiriyorlar elleri değmişken. ama kendini izletiyor mu izletiyor. bütçe ve aksiyon bol..
  • adamların kendi ülkelerinin kablolu yayın platformu için yaptıkları dizi.

yurdumun komplo teorisyeni averaj vatandaşları da, bu adamların kendi izleyicileri için yaptıkları diziyi internetten korsan indirip izliyor, arkasından buraya gelip "büyük resmi" ve "üst aklın" planlarını deşifre ediyor. ilahi siz...

evet arkadaş, adamların tek derdi sizin bilinç altınız zaten.
  • ara sıra karaya çıksalar, sonra dünyanın yıkılmış halini izlettirseler, felaketi gösterseler günah olur dizisi. saçma sapan navy geyikleri, saçma sapan home geyikleri, saçma sapan bilim adamı geyikleri, üstelik olmuş kaçıncı bölüm hala bu virüs hakkında detaylı bir açıklama yok. bilim adamından başka herşeye benzeyen iki dingil bir labaratuvarda sanki menemen yapıyormuş gibi bir havadalar. lafı uzatmayayım hayal kırıklığı....
  • bazı insanların nereleriyle izlediğini anlayamadığım dizi... amerikalılar melaike gösterilmiş demiş birisi. aslında görevine ve ülkesine bağlı bir grup dışında herkes kendi yaşam mücadelesinde... (bkz: amerikan filminde kahraman başka milletten çıksın)
  • uyuşturucu gibi dizi yemnediyorum.
    hani bir oturmaya bir sezon falan izliyorum ama bunu duyan biri sorsa nasıl dizi diye gözüne fener tutulmuş tavşan gibi kalırım muhtemelen.

evet matah bir yanı yok, hatta ara sıra kanal d başında meyve yerken kobra takibi izleyen atletti dayılar gibi hissediyorum kendimi falan ama; bildiğin 24knot hıza çıkıyoruz diyor gazla paşam diye coşuyorum, emcon'a geçiyoruz diyor evde ışıkları kapatıyorum falan. yani bilemiyorum altan..

ha bi de amerikan ordusunun girdiği olayları anlatan bir dizi için amerikan propagandası yapıyor demeyin artık ya. gözünüzü seveyim. bu kadar mallığa gerek yok.
hesabın var mı? giriş yap