• leonardo da vinci'nin 1498'de tamamladığı insanüstü bir güzelliğe sahip olan meşhur freskinin adı. "son akşam yemeği", ilgi çekici yönü ile hem kilise tarafından sevilen hem de birçok sanatçı tarafından özellikle işlenen bir temadır. da vinci dışında bu temayı sanatlarında işleyen kişiler de olmuştur ve huzurlarınızda, mavi tuna valsi eşliğinde bu kişilerin her birinin kendi yorumları ile son akşam yemeği eserleri;

-peter paul rubens'in 1631'de çizdiği the last supper

-binfield'taki all saints kilisesi'nde bulunan reredos the last supper 1864 yılında yapılmıştır eserin sahibi bilinmiyor.

-jacopo bassano'nun 1546'da çizdiği the last supper

-j. j. geitlinger'in 1746'da hazırladığı the last supper

- 1543 yılında santa maria bazilikası için gaudenzio ferrari'nın yaptığı the last supper

-tintoretto'nun 1594 tarihli the last supper'ı

-saint vincent de paul kilisesi için pierre-jules jolivet tarafından 19. yy ortalarında yapılan the last supper

-antoni estruch i bros'un the last supper'ı, 1904

-louis parrocel'in 1668 yılında yaptığı the last supper

-1470 yılında jaume huguet tarafından yapılan the last supper

-gaudenzio ferrari'nin the last supper'ı, 1543

-saint-simon kilisesi'ndeki the last supper, 1868(yapan kişi bilinmiyor)

-nicola grassi'nin the last supper'ı, 1730

-maerten de vos'un 1603 yılında yaptığı the last supper

-stefano di giovanni'nin 1432 yılına yaptığı the last supper

-mathias grünewald'ın the last supper'ı, 1500

-margareta capsia'nın 1725 yapımı the last supper'ı ve 1727 yapımı diğer the last supper'ı

-colijn de coter'in 1500 yılında yaptığı the last supper

-konrad von soest'in 1403 yılında wildungen kilise için yaptığı the last supper

-manuel da costa ataide'nin 1828 yılındaki the last supper'ı

-leonhardskirche sunağındaki the last supper, 1480 (eser sahibi bilinmiyor)

-károly kernstok'a ait 1921 yapımı the last supper

-giovanni domenico tiepolo'nun the last supper'ı

-yapımcısı bilinmeyen ve havariler ile isa'nın yerde yemek yediği the last supper

-bu temada yapılmış ilk eserlerden örnek ve bir diğer örnek

-salvador dali'nin 1955 yılında tamamladığı the last supper
  • son akşam yemeği, bazen komünyon ayini, bazen bir manastır yemeği, bazen de arkadaşların bir araya gelmesi şeklinde da vinci'den önce yüzlerce kez işlenmiş bir konudur zaten. ancak da vinci'nin bu konuda yaptığı benzersiz şey, bir karakter incelemesidir.

isa: "içinizden biri bana ihanet edecek" sözünü henüz söylemiştir ve naif başı, sakin, sonsuz bir ıstırapla göğsüne düşmüştür. yuhanna'nın kederi yüzündeki ifadeden bellidir; petrus birazdan hainin boğazına sarılacaktır. tomasso, "efendim, o ben miyim?" diye sormak üzere öne doğru eğilmiştir. her çehre derin ve birbirinden farklı tepkiler ifade eder. yahuda, yüzünde gergin bir ifadeyle oturmaktadır, boynundaki damarlar belirginleşmiş ve kötü amacını belli etmemek için harcadığı çabayla kasları gerilmiş, buna rağmen niyeti, boğucu bir öğle sonrasının kara bulutları gibi yüzünü gölgelemiştir.
  • the last supper-son akşam yemeği: paulo coelho'nun aktarışıyla da tasvir edilmiş olan, leonardo da vinci'nin ünlü tablosu. düşündürücü.

'' leonardo da vinci, "son akşam yemeği" isimli resmini yapmayı düşündüğünde, hz. isa'yı ve o yemekte, kendisine ihanet etmeye karar veren yahuda'yı tasvir edecek modeller aramaya başladı.

uzun bir süre geçti. nihayet bir gün, bir konser sırasında birinin isa'ya benzediğini fark etti. isa, resimdeki "iyi"yi temsil ediyordu. adamı atölyesine davet ederek, peş peşe çizdiği eskizlerden sonra onun görüntüsünü resimdeki gerekli yere oturttu. ama, yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı.

öte yandan, leonardo'nun çalıştığı kilisenin kardinali, eserini bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırıyordu. günler günleri kovaladı ve sonunda, leonardo, vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam gördü. paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı.

leonardo, yardımcılarına adamı kilise'ye taşımalarını söyledi. "işte, bu da kötüyü temsil edecek" diye düşündü. taslak çizecek zamanı kalmamıştı. kiliseye varınca, yardımcılar adamı ayağa diktiler. zavallı, başına gelenleri anlayamamıştı bile.

leonardo muhatabının yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu. işini bitirdiğinde, sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş, gözlerini açtı ve uzun uzun duvardaki resme baktı.

şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle mırıldandı: ''ben bu tabloyu daha önce görmüştüm.''

''ne zaman?'' diye sordu leonardo da vinci; o da şaşırmıştı.

''üç yıl önce'' dedi adam... ''elimde avucumda olanı kaybetmeden önce...o sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum. pek çok hayalim vardı. bir ressam beni isa'nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti!!!''

iyinin ve kötünün yüzü aynıdır...
    her şey, insanın yoluna ne zaman çıkacaklarına bağlıdır...*''
    paulo coelho
  • judas'ın ihanetinden önceki akşam, isa peygamberin 12 havarisiyle yediği akşam yemeği. incil'e göre isa yemekte ekmeği bölerek "bu benim bedenimdir, yiyin", şarap kadehini uzatarak, "bu benim kanımdır, için" demişti. hristiyanlıktaki ekmek-şarap ayini de buna dayanır.

bazı fresklerde son akşam yemeği sahnesinde balık tasvir edildiği görülür. balık hristiyanlarca kutsal sayıldığı gibi, roma döneminde hristiyanlık henüz resmi din haline gelmeden önce paganlarca darp edilmemek için aralarında kullandıkları bir sembol haline de gelmişti. ichthys

eski yunanca'da balık iota, chi, theta, upsilon ve sigma harfleriyle yazılır, hristiyanlarca açılımı şu şekildedir: iesous - christos - theou - yios - soter (jesus* - christ* - god's* - son* - saviour*)

leonardo da vinci'nin milano'da bulunan santa maria delle grazie kilisenindeki the last supper** isimli duvar resminde ioannes'in yerine magdadalı meryem'in, yani isa'nın nişanlısı olarak bilinen kadının tasvir edildiği görülür*.da vinci şifresi filminde de sir leigh teabing, sophie ve robert'a magdalalı meryem ve kutsal kaseyi anlatırken bu tabloyu analiz eder.

sürrealist ressam salvador dali ise son akşam yemeğini the sacrament of the last supper ismiyle tablolaştırmıştır.
  • aynı zamanda 1995 tarihli belphegor albümü.

albümdeki parçalar,

1. the last supper
    2. a funeral without a cry
    3. impalement without mercy
    4. march of the dead
    5. the rapture of cremation
    6. engulfed in eternal frost
    7. d.i.e.
    8. in remembrance of hate and sorrow
    9. bloodbath in paradise - part 2
    10. kruzifixion (betrayer cover)
  • black sabbath'a ait olanının tek kelimeyle leziz olduğu muthiş konser albümü.

şirket günlerime güneş gibi doğdun the last supper.
  • 1955 mamulu dali tablosu. temasi isminden anlasilacagi gibi isa'nin son yemegidir ve washington'daki the national gallery of art'da sergilenmektedir. kazanacagim ilk milyon dolar ile alacaklarim listesinde bulunmaktadir.
  • 1995 yapımı stacy title'ın yönettiği film için söylüyorum inanılmaz güzel bir filmdir.şu günlerde izlenilmesinin daha anlamlı olacağı bu film,tekrak tekrar izlenesi bir yapımdır.cameron diaz'ın gençlik yılları da cabası...
  • jesus christ superstardan bir şarkı, judas ve peter'ın ihanet edeceğini (daha doğrusu birinin inkar, diğerinin ihanet edeceğini) öngören (ve de haklı olan) jesus'u anlatır. (bkz: i sense much fear in you)
  • (bkz: ultima cena)
hesabın var mı? giriş yap