• ya şey gibi, the ballad of buster scruggs gibi ama big short gibi de, renklerin belirginliğine bakınca wes anderson gibi ama alakası yok gibi de, bi ton olayın birbirine aşırı absürt şekillerde bağlanmasına bakınca coen kardeşler gibi ama değil gibi de, bu alakasızlığın bir suç bağlamında birleşmesi guy ritchie gibi ama tamam kabul steven soderbergh gibi de, ay bilemedim.

ilginç filmdi, an güzel tarafı da hukukun nasıl bir şey olabildiğini gerizekalıya anlatır gibi anlatabiliyor olmasıydı.

gerçi yok ya. bir filmde meryl streep varsa o filmin en güzel tarafı meryl streep'tir.

görüldüğü üzere, nereye koyacağımı bilemediğim filmin bu tarafı hakkında dahi kararsızlığa düşmeden bir şey diyemiyorum ama şu konuda netim: zor aktı. doğruya doğru.
  • oscar ödüllü steven soderbergh’in yönettiği, kadrosunda meryl streep, antonio banderas, gary oldman, sharon stone gibi büyük oyunculara ek olarak çok farklı filmlerden ve dizilerden (friends, big bang theory, game of thrones, westworld) çok tanınmış oyuncuların yeraldığı bir filmdir. yarı belgesel yarı komedi havasında geçiyor, bir hayli eğlenceli ve deneysel bir çalışma. ama bence çok iyi olmuş, usta olmayan bir yönetmen elinde rezil de olabilirdi, ama çok karışık bir konuyu komediye dönüştürüp hap gibi anlatmış.

netflix’in kendi filmleri biliyorsunuz kısa zaman öncesine kadar berbattı. fakat usta yönetmenlere kafalarına göre takılma özgürlüğü de sağlayıp iyi bütçeler vererek son dönemde bunu aşmış görünüyorlar. roma ve henüz çıkmamış irishman bu dönemin ciddi filmleri iken şu film, yani the laundromat ve daha önceki coen biraderlerin the ballad of buster scruggs daha komedi ağırlıklı.

the laundromat yapı olarak bir hayli the ballad of buster scruggs‘a benziyor. birbirine gevşek bağları olan kısa ve bölümler halinde çekilmiş bir film. kalabalık oyuncu kadrosu, sarkastik anlatım, renkli, kolay izlenen bir dünya ve başarılı yönetmenlik. her iki filmde de kalabalık oyuncu kadroları bulunmakla birlikte oyunculuk değil konu ağırlıklı filmler oldukları ve ağır drama bölümleri olmadığından sinefiller ikisini de çok ciddiye almadı, bence bu filmin de 6.3 puan‘da olmasının sebebi aynı. kesinlikle seyredilmesi gereken eğlenceli ve arka planda da gayet ciddi bir film.
  • "mahremiyet çiş yaparken banyo kapısını kilitlemektir.
    gizlilik ise kapı kilitleme sebebinizin insanların normalde banyoda yapmadığı bir şey yapmanız olmasıdır."
  • film in anlatım tarzını çok beğendim,

--- spoiler ---

filmin ortasında yönetmeni ve senaristinin offshore hesapları olduğunu itiraf etmeleri , 4. duvarı yıkmanın değişik bir şekli olmuş. ama en güzeli meryl streep in oynadığı iki karakterden sırayla çıkıp en son da meryl streep olarak tirat atması çok lezizdi.

--- spoiler ---

bu bir film değil esasen, amerikan demokrasi anlayışı içerisinde bir baş kaldırı gibi geldi bana. sanırım bütün demokrat vatansever holywood yıldızlarının gönül birliği içerisinde katıldıkları bir yapım.
  • çok iyi yapım. para aklama, veri kaçırma ve kabuk şirketler hakkında ders gibi bir yapım.
  • merak edenler için off-shore sistemini ve panama papers konularını anlatan bir film.
  • panama papers gibi tarihin en büyük para aklama tezgahını ortaya çıkaran gazetecileri anlatacak netflix yapımı film.
  • bir manifesto filmidir, asıl ezilenlerin ezenlere attıgı tokatı anlatır. çekim türüne takılanlar, facia karmakarışık diyen gerizekalı paryaların yazdıklarına takılmayın çünkü onlar ezilenleri ezen sistemin köprüsüdür. uyanın.
  • harika bir film. oyunculuk muhteşem.

--- spoiler ---

virjin adaları bize ceza kesmek istiyor.

aslında heykelimizi dikmeleri lazım.

biz olmasak bir avuç kum üzerinde boktan bir palmiyeden başka bir şey değiller `:)`
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap