şükela:  tümü | bugün
 • yönetmenliğini paolo virzi'nin yaptığı yol filmi. michael zadoorian'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. imdb goodreads
  oyuncular:
  donald sutherland
  helen mirren
  kirsty mitchell
  christian mckay
  robert pralgo

  italyan yönetmenin ilk ingilizce filmi. biri kanser diğeri alzheimer olan yaşlı bir çiftin boston'dan key west'e gitme hikayesi anlatılıyor. henüz teaserı yayınlanmadı, gösterim tarihine dair net bir açıklama da yok. kulislerde 70. cannes film festivali'nde yarışacağı söyleniyor.*
 • insanda 3 duygu uyandırıyor, seyahat etme isteği, hemingway okuma isteği ve evlenme isteği. çok derin bir film değil ama oyuncular o kadar samimi ve inandırıcı oynuyor ve aralarındaki kimya o kadar iyi ki, film sizi içine çekiyor anında.
 • izlerken, insanı bir an olsun sıkmayan su gibi akıp giden bir film.

  ağır spoiler içerir !!

  --- spoiler ---

  ernest hemingway aşığı john ve karısı ella, son tatillerini yapmak üzere karavanlarına atlayarak evden kaçarlar. çocukları bu durumu fark edince deliye dönerler ve sürekli olarak telefondan anne ve babasına ulaşmaya çalışır ancak anneleri ella, bu tatili yapmakta kararları olduklarını söyler ve telefonlara mümkün olduğunca yanıt vermemeye çalışır. john sürekli yaşadıklarını unutmaktadır zaman zaman çocuklarının adını unutur, beş dakika önce yaptıklarını unutur ancak hemingway'in hikayelerini asla unutmaz. her gittiği restoranda, garsonları yarım saat kitler ve onlara hemingway'le ilgili hikayeler anlatır. yaşlılıklarının verdiği zor yaşam koşullarına rağmen son derece iyi bir tatil geçirirlerken john unutkanlığının vermiş olduğu durum sebebiyle karısını yıllar önce ki komşusuyla karıştırır ve hafızasındaki her şeyi karısına anlatır. yıllar önce karısı hamileyken, karısını komşusuyla aldattığı ortaya çıkar ve ella bu duruma çıldırarak john'u yaşlılar yurduna yollar ancak yine de ertesi gün kocasının bu durumuna üzülerek onu yeniden yanına alır. bir gün hemingway'in müze olan evini gezerlerken ella aniden bayılır. hastaneye kaldırılan ella'nın durumu maalesef ağırdır. doktor, ella'nın kanser olduğunu ve bugüne dek ölmemesinin mucize olduğunu söyler ve hastanede kalmasına karar verir. ella ise john'u kafalar ve hastaneden kaçarlar. john'un bu olaylardan haberi yoktur. ella çocuklarına bir ayrlık mektup yazar ve yakın zamanda öleceğini bildiğinden ve john'un, ella olmadan bir hiç olduğunu bildiğinden bir gece karavanda kendilerini zehirler.
  --- spoiler ---

  imdb'de 5,8 alan ancak en az 6,5'u hakkettiğini düşündüğüm filmdir aynı zamanda. sıradışı ve ilginç bir konusu yok kabul ancak filmin işlenişi ve oyunculuklar gayet iyiydi.
 • filmekimi kapsamında ankara'da da gösterilen çok içten, bol bol güldüren, sıcacık bir film.
 • oyunculuk inanılmaz. samimiyetiyle göz dolduran bir film. karakterlerin gelmişini geçmişini izlemek istiyorsunuz. öyle tatlılar. böyle samimi aşkları ütopik bulanların beğenmeyeceği bir anlatımı olabilir ancak yaşayanların çok gerçekçi bulacağını söyleyebilirim.
 • çok sıcak, içten, sohbetleriyle ve yaşananlarla yer yer güldüren ama aynı zamanda konusu itibariyle hüzünlü de bir film. buna rağmen filmin sonunda yüzünüzde bir gülümseme ve huzur ile ayrılıyorsunuz, ve ilişkilere, yaşama dair çeşitli düşüncelerle...
 • son zamanlarda izlediğim en tatlı filmdi. benim algıda seçiciliğimden mütevellit ağır varoluşçu ve hatta gestaltcı bir tarafı vardı. tercih edeceğim bir yaşam ve ölüm biçimini anlatıyor. tavsiye ederim.