şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzel oyuncu (bkz: alison bell)'in hayat verdiği audrey karakteri ve gittiği anneliğe adaptasyon grubunun diğer üyeleri üzerinden annelik, ebeveynlik, bebek sahibi olmak, aile, ilişkiler, evlilik, cinsel yaşam, sosyal hayat gibi pek çok konuyu sorgulayan hoş netflix dizisi.

  --- spoiler ---

  çalışan ve kendi ayakları üzerinde durabilen modern dünya kadını için anneliğin ne denli güç bir kavram olduğunu şahane bir şekilde gözler önüne seriyor. izlerken dehşete kapıldım ve ebeveyn olma kararının özelinde anneliğin ne denli çılgın ve mühim bir karar olduğunu bir defa daha fark etmiş oldum. doğum kontrol yöntemi gibi dizi yapmışlar, sağ olsunlar.

  çocuğu emzirmek, gün içerisinde kendi memelerini sağmak, kendi sütünü dolapta biriktirmek ve bakkala gitmeyi üşenip yaptığın yemekte kendi sütünü kullanmak, çocuğun uyku düzenini sağlamak, uykusuzluktan geberirken dahi yerine getirilmesi gereken sorumluluklar, doğum sonrası vücudun yaşadığı akıl almaz zorluklar, kendi bedenine yabancılaşmak, alınıp verilemeyen kilolar, normal doğum sonrası çişini tutamamak ve vajinanın deforme olması, sezaryen sonrası yaranın iyileşme sürecinin uzunluğu, doğum sonrası seksten soğuma ve hatta hayattan soğuma, seksi istesen bile vücudunun buna izin vermemesi, eşin başta olmak üzere hayatındaki herkesin yarattığı zorluklar, anlayışsızlıklar, düşüncesizlikler ve hoşgörüler, diğer annelerle kendini kıyaslama ve başkaları tarafından kıyaslanma, her iki partnerin ebeveynlerinin yarattığı sıkıntılar, jenerasyon uyuşmazlıkları, süte karışacağı için içki içememek, çocuğunu bırakacak kimse bulamamak, tüm sosyal ortamlardan geri kalmak, aklın durması ve düşünce kabiliyetini bir noktaya kadar yitirmek ve daha sayamayacağım bir dünya korkunç şey...

  anneler, babalar, kardeşler, anne olmayı düşünen kadınlar, anne olmayı düşünmeyen kadınlar, çocuk sahibi olmak isteyen erkekler, çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler, çocukla işi olmayan sıradan çiftler, evlilik arifesindekiler, dost hayatı yaşayıp asla evlenmeyi düşünmeyenler ve bilumum herkes bu diziyi izlemeli. insanın anlayış ve empati seviyesine ciddi katkı sağlıyor.

  --- spoiler ---
 • izledikten sonra "vay be.. hayatımın son 1 yılını dizi yapmışlar ve izliyorum." dediğim dizi. özellikle ebeveynliğe hazırlananlar için adeta el kitabı. "onlar yabancı biz türküz yeea" demeyin, birebir yaşayacağınız hayatın tezahürü var burada.
 • çocuksuz bekarların; yeni bebek sahibi olan arkadaşlarının iç dünyasını anlamasını sağlayan, kasvetli günlerinizi biraz olsun eğlenceli hale getiren netflix dizisi.
  --- spoiler ---

  audrey nin haline bir yandan üzülürken bir yandan gülüyorsunuz. başka bir yandan da o hale düşmemek için dualar ediyorsunuz.
  --- spoiler ---
 • audrey`in bebeginin aglamasindan dolayi zirt pirt uykusunun bölünmesini izlerken bebegimin aglamasi ve zirt pirt diziye ara vermek...

  simdi gündüz asamadigim camasirlari asip uyumayi planliyorum

  annelikten selamlar
 • neden bebek yapmamalıyız bize bunu anlatmak icin adamlar baya baya dizi yapmışlar.

  ilk bölümünü izlerken cok eğlendim yani obur yandan haline üzülüyorsunuz kadının ve bir kac yıl icinde bunu yasama ihtimallinizin olduğunu farkediyorsunuz kahkaha tam patlamıyor boyle kısılıyor ses yavas yavas.
 • çocuğum yok, yapmayı düşünmüyorum. yeğenlerim var ama benden uzakta büyüdüler, arkadaşlarımın çocukları da keza. bir günde bütün bölümleri izledim, doyamadım. bilmiyorum niye bu kadar sevdim. belki her kadının anne olmak için yaratılmadığını tatlış tatlış anlattığından. belki regl'e hazırlıksız yakalanan bir kadının iç çamaşırını ya da çantasından çıkan eski tamponunu, yani doğalını, açık açık gösterebildiğinden. belki de o minnoş aksanlarından (ay hayt yuuu), bilemiyorum. naif ve bir o kadar da keyifli bir dizi. ısrarla tavsiye edilir.