şükela:  tümü | bugün
 • kanye west'in eli kulağında ha çıktı ha çıkacak 7. albümü.

  track list şöyleymiş.

  1. ultra light beams
  2. father stretch my hands pt 1 & pt 2
  3. freestyle 4
  4. famous
  5. highlights
  6. feedback
  7. fade
  8. fml
  9. real friends
  10. wolves

  tek dileğim death of autotune'nu artık kabullenmiş olması. ama umutsuz vaka.
 • özellikle my beautiful dark twisted fantasy ile çıtayı çooook yukarılara çekip sonradan öncekilere oranla epey zayıf albümler olan watch the throne ve yeezus ile birçok sevenini hayal kırıklığına uğratan kanye west'in yepyeni albümü.

  açıkçası bununla ilgili de çok umudum yok ama kanye bu, ne zaman yapacağı belli olmaz.

  edit: gospel ağırlıklı ilginç bir albüm olmuş. yorumlar genel olarak olumlu fakat ben sevemedim o kadar. the college dropout havasını yeniden yakalamaya çalışmış ama o samimiyetten çok uzaklaşmış gibi geldi. mbdtf candır.
 • (bkz: pablo escobar)
 • albümün isim olayı şöyle, kanye'nin bahsettiği pablo bir tane değil iki tane, hem pablo picasso hem de pablo escobar.

  picasso 20.yüzyılın en büyük sanatçısı olarak kabul ediliyor. sevgili psikopat kanyemiz ise hem art'a olan düşkünlüğünden hem de kendini 21.yüzyılın en büyük sanatçısı olarak görmesinden sebepli picasso'ya gönderme yapıyor.

  partilemeyi sevdiği, kaliteli, lüks içeren pahalı olan yaşamı için escobar'a gönderme yapıyor.
 • kanye west'in 7. stüdyo albümü. madison square garden'da yeezy markasının 3. sezonunu tanıttı ve event dünya çapında 23 şehirde canlı yayınlandı. albüm kapağı belçikalı sanatçı peter de potter imzalı. dünya üzerindeki sayılı oçlerden biri olan martin shkreli de kanye'nin bu albümü sadece kendisine dinletmesi için 10 milyon dolar önermiş sjdhjsd. an itibariyle msg'daki gösteriden alınmış şarkılar dinlenebiliyor. albümün ismi de daha önce söylendiği gibi hem pablo escobar'dan hem de pablo picasso'dan esinlenilmiş. ama bence picasso tarafı daha baskın. adam akıllı itunes ripi gelsin buraya upuzun bir edit çakarım.

  edit: kanye west'in sık sık müzikal geçmişine değinmesiyle ve bütün albümlerini tek bir potada eritme başarısını göstermesiyle beni mest etmiş albüm. aslında cuma günü çıkar diye bekliyorduk ama chance the rapper waves'i albümde tutmak istediği için tüm g.o.o.d. music ekibini karşısına almayı göze aldı ve kanye'nin ekibi saatlerce çalışarak albümü anca çıkardı. hatta kanye twitter hesabından ''blame chance'' ve ''thank you chance'' akımını başlattı ve baya eğlendik. chance hayatının reklamını yaptı, bundan sonra alır yürür herhalde.

  albümün ilk şarkısı ultralight beams ve kanye albümümde gospel esintileri var derken cidden trollemiyormuş. chance'in verse'ü çok iyi, introdaki çocuk sesi meğersem kendisini temsil ediyormuş ben de bir an küçük kızı north west'i konuşturdu sandım sjdhjsds. the college dropout zamanlarını anımsatıyor. yeezus'daki tanrı olduğu iddiasında bulunan, hatta tanrıyla düet yapan * sert kanye yok tam tersine işleri ve aile hayatı iyi gittiği için buna şükreden bir adamı dinliyoruz. kanye 40 yaşına merdiven dayıyor ve anca olgunlaşıyor gibi. yine de bazı şeyleri sorgulamaya devam ediyor bu konuda klasik kanye. koroya söylenecek söz yok outro'da tüylerimi diken diken ettiler.

  father stretch my hands, pt. 1'da gospel esintileri devam ediyor. kid cudi şahane bir nakarat çıkarmış. cudi g.o.o.d. music'den ayrılsa da felaket albümler yapsa da kanye bu çocuğu öz kardeşi gibi seviyor. ekibinde tarzını en çok beğendiği insan olduğunu düşünüyorum. kanye bu şarkıda özelini açmış. amber rose ve kim kardashian'la ilişkilerini anlatıyor.

  father stretch my hands, pt. 2 çok çok daha özel, tüm aile hayatını anlatıyor ölen annesiyle babasının ilişkisine değiniyor, babasının işkolikliğinin kendisine de geçtiğini babasının başaramadıklarını kendisinin başardığını falan söylüyor baya vurucu olmuş bu kısım. kanye yazarken ağlamış zaten albüm çıkmadan önce hepsini tivit attı troll herif. * part 1'dan geçiş de kusursuz olmuş. şarkıda yer alan desiigner'ı ilk dinleyişte future zannettim ses tonları, tarzları bire bir aynı. çocuk süper iş çıkarmış. onun kısımları aşırı catchy olmuş, gospel'den sert bir şekilde trap'e geçip sonra yeniden incil'e göndermeler dinliyoruz. epey ilginç olmuş.

  famous albümün en sansasyonel şarkısı oldu. rihanna nakaratta nina simone'un do what you gotta do şarkısından bir kısmı yeniden söylemiş. bu kız cover yapmaktan helak oldu. * kanye west'in simone hayranlığı zaten bilinen bir şeydi, nina simone'dan aldığı 4. sample oldu. * * * şarkının sansasyon yaratan kısmı ise şu 2 dize;

  ''i feel like me and taylor might still have sex
  why? i made that bitch famous (god damn)''

  kanye'nin taylor swift'i meşhur ettiği kısmına hiç katılmasam da yiğidi öldür hakkını yeme nefis şarkı. beati ve nakaratı yeter. bu arada o ödülü beyoncé hak etmişti, tartışmam. * aralarının düzeldiğini düşünmüştüm ama kanye git gel akıllı bir adam olduğu için tartışmadan ve kavgadan hiç çekinmiyor. rapçilerin ünlü popçulara laf atması müzik endüstrisinde çok sık yaşansa da kanye bunu şok edici şekilde yapıyor. bunu eminem de yapıyordu misal ama eminem artık bu konuda kabak tadı vermeye başladı, bunu yapması artık haber değeri bile taşımıyor. bu arada famous'da onaylayan zenci rolünde swizz beatz var. şarkının beati ona ait diye düşünmüştüm aslında tam swizz tarzında bir iş. outro'daki sample da sister nancy'nin bam bam adlı şarkısından.

  feedback tam yeezus dönemine uygun bir iş. ''wake up nigga wake up'' kısmında da late registration esintileri var. sözler zayıf, beat müthiş. outro'daki oprah göndermesi de yarım yarım yarıyor akjdjskdjs. feedback albümün bangerları arasında. defilede duyduğum günden beri ''follow our father, you borrow our motto, i'm a chicago south sider, i'm a chicago south sider'' diye dolanıyorum zaten kanye'nin çıkardığı en catchy verselerden biri olmuş.

  low lights highlights'ın introsu gibi olmuş. adam incil okuya okuya kafayı yakmış kaç rapçi bunu yapar sjdjsdskdjs. my beautiful dark twisted fantasy dönemini hatırlattı bana orada da nicki minaj albümü uzun bir şiir okuyarak açmıştı. highlights kanye'nin young thug'la kaydettiği 40 şarkıdan biri. sadece bunu albüme almışlar. burada herkese geçirmiş, kim'in eskisi ray j'den tut da kardeşi rob kardashian'a kadar. şok edici dizelerin bazıları şu;

  ''i bet me and ray j would be friends
  if we ain't love the same bitch
  yeah, he might have hit it first
  only problem is i'm rich''

  ''blac chyna fuckin' rob, help him with the weight''

  kim k'nın kardeşi kylie jenner bu aralar rapçi tyga ile beraber, kim ve kylie'nin erkek kardeşi rob da bu aralar tyga'nın eski sevgilisi blac chyna ile beraber. kim, khloe, kylie, kendall falan tamamen siktir ettiler rob'u ama öldürücü vuruşu kanye vurmuş sjdjskdjks. mahalle tren yapmış. yine de kardashian-jenner ailesine bayılıyorum.

  freestyle 4'u beğenmedim, olmasa da olurmuş. her zamanki gibi kim kardashian'la yaşadığı fashionable hayatını anlatıyor. bunun da nakaratında desiigner var. future ile anlaşamadılar mı noldu bilmiyorum da adam memleketinden tıpa tıp aynısını bulmuş çıkarmış. tam troll sjdhjskdjs.

  i love kanye beni yarım yarım yardı. gülmeyen bizden değil. ''i even had the pink polo, i thought i was kanye'' sldjskkjdhjsaksdhjslkdjslkdjkslkdjskldks. burada trolllüğü de geçmiş ajdar'a bağlamış bence. backpacker fanlarına ''istediğiniz gibi albüm yaptım şerefsizler daha ne istiyorsunuz'' demediği kalmış. yine de çok seviyoruz.

  waves albümün tartışma yaratan eski ismi. normalde albümden çıkartılmıştı ama chance the rapper şarkının albümde olmasını çok istedi, kanye de küçük kardeşini memnun etmek isteyen abiymiş gibi ''tamam amk yeniden stüdyoya giriyoruz'' dedi ve albümü geciktirdi. bence o kadar da ahım şahım bir şarkı değil. prodüksiyon da hudson mohawke'a ait, bu çocuğun prodüksiyon tarzı hep böyleydi zaten. zerre şaşırmadım. chris brown'ın nakaratı güzel olsa da adamı hala tam olarak sevemiyorum. yine de chance'i tebrik etmek lazım benimle yaşıt eleman kanye west'in albümü için dev bir hype yarattı ve tüm negatif havayı tersine döndürdü. bundan sonraki projelerini merak ediyorum.

  fml eşi kim kardashian'a yazılmış bir şarkı. nakaratında the weeknd şahane bir iş çıkarmış. şarkı tam onun tarzında, herhangi bir albümünden fırlamış gibi. kanye ve kim uzun yıllar daha beraber gibi, 5 seneden erken ayrılmazlar sanki adam cidden aşık. outro'daki section 25 mükemmel ama kanye şarkı söylemese de olurmuş.

  real friends'i g.o.o.d. fridays döneminde de hiç sevemedim, aşırı sıkıcı geliyor. kim ile ilişkisi hayatını baya etkilemiş belli.

  wolves'u da hiç sevemedim. birkaç hafta öncesinden gelen şu şarkılar yüzünden albümden ümidimi kesmiştim bir de. kanye sia'yı ocak dışı etmiş. rihanna'nın albümü için kaydedilen reaper ve cheap trills de anti'de yer almadı. anti'nin tracklistini kanye seçmişti zaten. sia'ya zerre üzülmedim de vic mensa olsaydı daha güzel olabilirdi. yine de frank ocean'ın ölmediğini öğrendik. frank'i yıllar sonra adam akıllı bir şarkıda dinledik ya o da yeter. kanye west en harika albümü my beautiful dark twisted fantasy'i büyük şöhretinin hayatına olan etkisi sayesinde kaydetmişti. bu albümde de evliliğinin ve baba olmasının üzerinde duruyor. albüm versiyonunu zamanla çok seveceğim gibi.

  silver surfer intermission max b'nin kanye'ye telefon ettiğinde kaydedilen bir skit. albümde yer alma sebebi de malum wiz khalifa'yla gerçekleştirdiği twitter atışması. sonra max b hapiste bir radyo programına bağlandı falan baya olaylar olaylar sjdjskdjfdk.

  https://twitter.com/…lifa/status/692174579788333056

  https://twitter.com/…west/status/692203447052013568

  30 hours beni çok şaşırttı. ilk aşkı sumeke rainey'den bahsediyor, kanye'nin o aşırı sevilen backpacker imajının yaratıcılarından biriydi. kanye west ilk albümüyle popüler olunca sık sık arabasıyla los angeles'tan memleketi chicago'ya mekik dokuyormuş. la-chitown arasındaki mesafe 30 saat falan ediyor, o yüzden şarkının adı 30 hours. kanye ilk albümündeki tarzına dönmüş, yanında da müzik dünyasının sayısı reislerinden biri andre 3000 var. herkesten bahsetmiş bir alexis phifer'a değinmemiş yazıklar olsun kanye'nin exleri arasında en sevdiğimdi. moda tasarımcısı diye biliyorum, kanye'yi terkettikten sonra mütevazı hayatına devam ediyor sanırım.

  kendrick lamar destekli no more parties in l.a. albümdeki favorilerim arasında yerini aldı. albüm çıkmadan birkaç hafta önce dinlemiştik zaten. bariz late registration havası var. daha önce new god flow'da kullanılan ghostface killah sample'ı var, hatta şarkı çıktığında ''kanye gibi bir sample canavarı aynı sample'ı neden 2 şarkıda kullandı yaratıcılığı bitti mi'' diye düşündürse de şarkı muazzam. 4 farklı şarkıdan sample var zaten, kanye ve ekibi yine bildiğimiz gibi. kendrick lamar yeni neslin en iyisi olsa da kendisiyle düet yapmanın şöyle kötü bir tarafı var; adam düet yapmıyor şarkıyı kendi nüfusuna geçiriyor. kanye de kendrick'e rağmen geri planda kalmamış. to pimp a butterfly albümünün tarzına da uygun bence, süper işbirliği.

  facts ilk çıktığında hiç ama hiç beğenmemiştim, kanye standartlarına göre kötü de bulmuştum ama albüm versiyonunu sevdim biraz daha ağzı yüzü düzeltilmiş gibi. watch the throne albümünden fırlamış gibi, keşke aceleye getirilmeseydi de bu şarkıda jay z ile düet yapsaydı. tam onun tarzında olurdu. yeezy michael jordan'ın markasını solladığını iddia ediyor, bütün moda endüstrisine laf çakıyor, hedi slimane'den bile lafını esirgemiyor. yeezy için güzel jingle olmuş ama. nike'ye de en zayıf yerinden lafı çakmış;

  ''nike, nike treat employees just like slaves
  gave lebron a billi not to run away''

  fade'in sözlerinde iş yok ama beati mükemmel. şarkıda yer alan post malone kylie jenner'ın favorisiymiş ve arkadaşını kanye ile tanıştırınca kanye onunla böyle bir şarkı kaydetmeye karar vermiş. post malone'un kısmı şahane. keşke kanye'nin albümünde olmasaydı da theophilus london veya aloe blacc gibi sağlam bir erkek vokal söyleseydi. drake böyle bir şeyle gelse ortalığı yıkar geçer.

  kanye yine hayalkırıklığına uğratmadı valla. my beautiful dark twisted fantasy kadar mükemmel olmasa da 808s & heartbreak'den ve yeezus'dan çok çok daha iyi. eski tarzından uzaklaşmasın diye o kadar kafa ütülememizi kanye dikkate almış olacak ki tüm dinleyici kitlesine hitap eden bir albüm yapmış. bundan 3-5 sene sonra backpackerların da mainstreamcilerin de deneysel kanyeciler'in de ortak favorisi olabilir. bir tek all day'in albümde yer almamasına üzüldüm. olabilecek en iyi kapanış şarkısı olabilirdi, kanye'nin en sevdiğim 5 single'ı arasına girmişti albümde olmaması çok yazık olmuş.

  https://twitter.com/…west/status/432952992677896192
 • albüm kapağını paint'te yapmışlar.
 • rap dünyasının dahi çocuğu daha doğrusu müzik dünyasının en büyük ismi kanye west'in çok derin anlamlar içeren albüm kapağını sanatçıyım diye dolanan tumblrcı bir dallamaya yaptırarak inanılmaz vizyonunu ve dehasını bir kez daha gösterdiği albüm.

  edit: sevgilerini kabul ediyorum.
 • (bkz: çikti diolla)
 • tidal üzerinden satın almak ve ya dinlemek için tıklayınız.
 • ve bombamız patlattı. sadece dinlenecek değil konuşulacak bir albüm demişti the wired, cuk oturmuş.

  her ne kadar paparazzilerle dalaşsa, küfürleşse de, o magazinin tam ortasında popüler kültürü elleriyle besliyor ve maddi olduğu kadar müziği de bundan besleniyor. albümün tanıtımından, download'una kadar her adımı ince ince işlemiş piç*.

  takip edenler zaten biliyor, toplu dinletiyi da lansmanı diyelim ny moda haftasındaki defilesinde yaptı. kim* bacımız ve k-klan tabii ki showstoppersdı; bu bizi şaşırtmadı ama bi'kaç ay önce overdoze'dan komaya giren öldü ölecek dediğimiz enişte lamar'ı görmek benim çenemi yere yapıştırdı.

  neyse; bugün albümü ya tidal üzerinden dinliyorsunuz ya da kanyewest.com'dan uzuuun bir "a message from yasiin bey*'in ardından indirebileceğinizi sanıyorsunuz.

  albümün tek cümlelik özeti: müjdeler olsun dostlar, welcome back old kanye.

  1. ultralight beam
  2. father stretch my hands, pt. 1
  3. pt. 2
  4. famous
  5. feedback
  6. low lights
  7. highlights
  8. freestyle 4
  9. i love kanye
  10. waves
  11. fml
  12. real friends
  13. wolves
  14. silver surfer ıntermission
  15. 30 hours
  16. no more parties in l.a.
  17. facts
  18. fade

  - albümde taylor swift'ten girmiş, kim'in eski kocası ray j'den devam edip, rob* un son günlerdeki blac chyna ilişkisinden çıkmış. daha neler neler vardır da pür dikkat bi dinlememiz lazım

  - tabii ki her albümde olduğu gibi light'lı parçalar var.

  -rihanna var, kendric lamar var, andre 3000, the weeknd, ty dolla sign var.. var oğlu var.

  -waves'i sanırım albümde istemiyordu sonradan vazgeçip tekrar almış listeye. sevemedim. o.ç. chris brown varmış zaten nesini sevcem. it.

  - ilk dinleyişte tekrar dinleme isteği uyandıranlar: pt2., famous, freestyle 4, facts, fml*, fade

  -real friends, no more parties in l.a., ve wolves'e doyduk ama yazmalı tabiii.

  bu ay çok verimli oldu.. riri, beyonce'den bi tadımlık ve kanye...döndür döndür dinle. mutluyuz.