şükela:  tümü | bugün
 • michael connelly' nin los angeles'lı ceza avukatı mickey haller 'ın hikayesini anlattığı, türkçeye güneşin karanlığında adıyla çevirilmiş romanı.
  bir de şöyle bişi var tabii http://www.imdb.com/title/tt1189340/
 • başrolünde two for the money den tanıdığımız matthew mcconaughey'ın oynadığı, tahmin ettiğiniz üzere michael connelly'nin kitabından uyarlanan güzel ve sürükleyici 40 milyon dolar bütçeli film. bugün izledim, salon gayet kalabalıktı ve çıkışında yüzler gülüyordu, herkes memnun ve filmden tatmin olmuş bir şekilde ayrılıyordu.

  filmin konusuna gelirsek; film amerikada çok başarılı ve tabir-i caiz ise bu işlerin kaşarı olmuş, serserilerin, suçluların davalarına bakan, onları serbest bıraktıran bir savunma avukatının hayatı, daha doğrusu içinden çıkılamaz, karmaşık bir hal alan baktığı dava ve bu davanın süreci. bu süreç içerisinde türlü oyunlar, çakallıklar görüyoruz filmde. konusu gayet güzel, komplike olmasına rağmen herhangi bir mantık hatasına sahip değil.

  filmin detaylarına gelirsek;

  --- spoiler ---
  matthew mcconaughey gerçekten karizma bir rolde zaten film başlar başlamaz bize bu karizmayı ve bilmişliği hissettiriyorlar. parasını söke söke kazanan, türlü çakallıklarla ve yalanlarla serserilerin oyununu oynayarak paraya para demeyen bir adam var karşımızda. yani suçluları içeri atmak yerine dışarı çıkartan, onları savunarak geçimini sağlayan bir avukat. savcı olan eski karısı ile sırf bu yüzden tartışmalar yaşamış boşanmış, en çok korktuğu şey masum birini içeri atmak olmuş. öyle ki daha filmin başında babasının ona masum müvekkillerle ilgili söylediği söz bize olayın nereye doğru gittiği hakkında ipucu veriyor.

  ve tabii ki korkulan başa geliyor ve bu basit davanın arkasından komplike, ucu eski ve diğer davalara dayanan, aslında bir tuzak olan dava çıkıyor.ve bundan sonra da zeki, türlü oyunlar oynayan avukatımızın çakallıklarına, hamlelerine şahit oluyoruz.

  katilimizi motorsikletli çeteye dövdürdüğü sahnede emir verirken gerçekten karizma budur dedirtti.karşınızda böyle bir avukat ve sorduğu kurnaz sorular varsa masumsanız bile suçlu duruma düşebilirsiniz.
  ayrıca yargı sistemi budur arkadaş, en azından daha adaletli.

  --- spoiler ---

  akışı güzel, 2 saat sürmesine rağmen asla sıkmıyor. müzik seçimleri gayet başarılı.sonunu tahmin edemiyorsunuz, bu da sizi iyice merak ettiriyor. zevkle izledim, tavsiye ederim.
 • michael connelly'nin aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılan, türünün gayet izlenebilir örneklerinden biri. mickey haller karakterinin karizmasını, kendi doğruları içinde verdiği mücadeleyi, düşmana karşı kurulan akıl oyunlarını gayet başarı ile veren filmin bana göre en büyük eksisi finalin kitaba gören daha az vurucu ve daha hızlı geçiştirilmiş olmasıydı. yazarın asıl emek verdiği harry bosch karakteri ile sinemaya akmasını tercih ederdim ama mick haller'la harry bosch'un yollarının da kesiştiği oldu geçmişte. bir de filmin konusundan bağımsız olarak, ryan phillippe ne yer ne içerse aynısından istiyorum. o nasıl bir cilttir, '74'lü demem, crash'i çekeli 7 yıl geçmiş hiç demem.
 • müzikleri oha derecesinde başarılı olan film. imbd'de 7.6 almış. tam hakketiğini bulmuş film.

  -------spoiler------------
  filmin sonu hariç( ki çok acele bitirildiğini düşünüyorum) hiç sıkılmadan izlenebileceğini düşünüyorum. filmin sonunu çok daha etkili bağlayabilirlerdi. diğer adamlara ne olduğunu şoförü ile yaptığı konuşmadan öğrenmemiz gerçekten kötü oldu.
  -------spoiler------------
 • son aylarda vizyona giren en iyi filmlerden biridir.
 • film iyidir güzeldir izlenesidir. tek eleştirim filmde kötülerin iyileri fazla hafife almış olmasıdır. avukatın bir yolunu bulup gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayabileceğini tahmin etmek için abd'de yaşayan bıçkın bir avukat olmaya da gerek yoktur.
 • bu film hakkında söyleyebileceğim tek bi cümle bulunmaktadır: on tane finali var.
 • matthew mcconaughey 'i hep eğlenceli sörfçü abi kılığında görmeye alışkın bünyemi dumur etmiş film .rolünün hakkını vermiş. marisa tomei çok yaşlanmış.(bkz: kıyamam)ryan philippe oldukça iyi oynamış ama sanırım o da orjinal dişlerine bişeyler yaptırmış. belki de bu filme özeldir bir diş fetişisti olarak en çok dikkatimi çeken şeydi. konu sardı akıcı idi sanki 40 dakikalık bir dizi izliyorum kadar kısa geldi öyle akıcıydı. oyunculuklar kurgu oldukça başarılı. bu sezonun beni en çok geren filmi olduğunu söyleyebilirim. müzikleri de oldukça başarılı.

  (bkz: ain't no love in the heart of the city)
  (bkz: 107 degrees)

  http://www.youtube.com/watch?v=_dft2g1a_b0
 • adalet sistemi hakkında çekilmiş en güzel filmlerden biri. önce kitabını okusaymışım keşke dedim filmin sonunda.
 • amerikan avukatlarının çakallıkları ile eğlenceli başlasa da daha sonra bildiğimiz cold case gibi olmuş film. stajer avukatlar bunu izleyip güzel triplere girebilirler.