şükela:  tümü | bugün
 • avustralya yapımı bir komedi filmi.
  imdb puanı 7.4 ancak yaklaşık 500 kişi oylamış.
  müstehcenli falan bir gençlik filmi gibi duruyor.
 • son dönem modası, sıradan insanların hayatından kesitler veren, düşük bütçeli filmlerden. görkemli (ve genelde hollywood mahsulü) filmlerdeki insanüstü karakterlerin aksine, film dünyası içinde kusurları gizlenmeyen, izleyici kadar sıradan (!) olabilen karakterlere odaklanan türden bir film. aslında yapılan şey, kurmaca etkisini kıracak bir gerçekçilik etkisi yaratmak. senaryonun yalapşaplığı, geçişler arası sertlik, kadın ve erkeklerin albenisinin düşük olması kasten ya da kazara bu amaca hizmet ediyor. karakterler avusturalya orta sınıfıyla sınırlandırılmış, gördüğümüz dünya onların dünyası. bu dünyanın cinsellik boyutuna odaklanıyoruz. kimin izlediğine ve kiminle izlendiğine göre eğlencelik bir film de olabilir, içerde kıpırdanıp dışarı çıkamamış dürtülerin varlığını keşfettirebilecek bir film de olabilir, evli çiftlerin kardeş kardeş yaşamaya evrilen hayatlarını sorgulamaya başladıkları film de olabilir. derinlikli bir film değil ama fanteziler üzerine kurulduğu için ve fanteziler de derinlere indiği için, kime ne etki edeceği belli olmaz.

  "sllice of life" denen ve bir dizi insanın, hayatlarının belli bir döneminde bazen tesadüfen olan olaylar sonucunda, bazen de olayların neden-sonuç ilişkisinden örülen muazzam ağın içerisine düştükleri için başlarına gelenlerin anlatıldığı bu tarz filmlerin bence en dramatiklerinden ve en tipiklerinden biri abd ölçeğinde düşük bütçeli crash isimli film (2004 yapımı olan).

  the little death ise biraz daha komedi havasında ama tam bir komedi değil. komedilerin en belirgin ve ayırt edici özelliği, filmin/oyunun sonunda düzenin yeniden sağlanması, işlerin yoluna konması, hak edenlerin mutlu sona ulaşması, kötülerin cezalandırılmasıdır. bu filmde ise iletişimsizlik, tatminsizlik, cinsel tabular, fanteziler, insanlarla çevriliyken bile yalnız kalmak vs gibi günümüz dünyasında artan ya da daha fazla dile getirilen bir takım sorunlarla çevrili çiftler var. mahalleye yeni taşınan sabıkalıyla eşzamanlı olarak sorunları yüzeye çıkmaya başlayan, kendilerini ve eşlerini henüz tam anlamıyla keşfedememiş bu çiftlerden hiçbiri hak ettiğini alamıyor. yalan, gizleme, güvensizlik vs. gibi tonla şeyin içinde tek bir çift bile mutlu olamıyor ve hatta yalan dolanla ayakta kalanların paçayı sıyırdığını görüyoruz ki yalanın makul kabul edilebileceği haller var mı sorusu da sorulabilir arada. genel toplamda olumlu yanları ağır basan karakterler de mutlu olamıyor (film keyfi kaçmasın diye örnek vermiyorum). bu yanıyla film tam bir drama. düşük bütçeli filmleri, farklı ülke sinemalarını sevelim, besleyelim, büyütelim.
 • sıradanlığın o kadar da kötü bir şey olmayacağını gösteren film.

  cinsel hayatlarının sıradanlaştığını düşünen bir grup insanın olaya heyecan katayım derken hayatlarını mahvetme noktasına getirmelerini anlatıyor.

  aslında tüm filmin özü: iletişimsizlik gibi. bunun en güzel örneği de hamile kalmaya çalışan çiftte kadının cinsel hayatı ile ilgili gerçeği kocasına söyleyememesi herhalde. filmin bonusu ise kapıya gelip kendini tanıtan yeni taşınmış olan komuşu ile yaşanan sahneler.

  filmde kullanılan tüm yöntemler de kafa açıcı.

  --- spoiler ---

  rol yapma tekniği ile cinsel hayatlarını canlandırmaya çalışan dan denen herifin birkaç fırın ekmek yemesi lazım. kadına siz aidsiniz diyerek onu havaya sokmak nedir lan?

  bir de "bana tecavüz et" durumunu bir fantezi olarak sunmadıkları için çok mutlu oldum. umarım kocasına olanlardan sonra kadının anladığı gibi birileri de anlar. tecavüzün bir fantezi olmadığını anlamak için irreversible filmine bakmak iyi olabilir.
  --- spoiler ---
 • fransızca la petite mort, ingilizceye the little death olarak çevrilmiş. argoda orgazm anlamına geliyormuş. orgazm sonrası yaşanan zayıflık ve yorgunluğuda (bkz: post orgazmic illness syndrome) kastediyor olabilirler. namı diyar post ereksiyon sendromu.

  birbirlerini seven ancak cinsel hayatları sıradanlaşmaya başlamış çiftlerin farklı fantezi dünyalarından bahseden eğlenceli ve sıradışı bir film.

  ayrıca şöyle bir şarkı da mevcut la petite mort
 • evli arkadaşlar için son yılların en komik filmi.

  --- spoiler ---

  kurabiyeci abinin ilk gelişi: babanı ben öldürmedim.

  ikinci gelişi: köpeğini ben öldürmedim.

  --- spoiler ---

  eşinizle ya da kafa dengi biriyle izleyiniz.
 • gayet hoş bir komedi filmi.

  --- spoiler ---

  konu olarak alakasız olsa da izlerken verdiği hava bakımından "modern family" çağrışımı yaptı bana biraz. farklı cinsel dürtülerin, sıradan insanlar üzerindeki etkilerini gayet eğlenceli bir şekilde aktarmış. 4-5 farklı hikayeyi hiç sıkmadan ve de ufak detaylarla birbirine bağlayarak güzel bir film keyfi sunuyor baştan sona kadar. finali biraz sönük kalsa da özellikle son yarım saati gayet eğlenceli geçtiği için oradan da çok puan kırmamak gerekiyor bence. sonuçta bir hikaye filmi değil, bir eğlence filmi.

  --- spoiler ---

  kısacası pazar geceleri yatmadan önce izlenebilecek, çerez tadında bir film. tavsiye edilir efendim.
 • son zamanlarda izledigim en keyifli filmlerden. esiniz/sevgilinizle fanteziler uzerine fazla konusmuyorsaniz veya bu konularla alakali problemleriniz varsa beraber seyretmek biraz sikinti hissettirebilir. her insanin ne kadar farkli oldugu, kendi farkliliklarimizi bilmemize ragmen daha farkli biriyle karsilasinca hala nasil onyargiyla yaklastigimiz, fantezilerin nasil da buzdaginin gorunen minicik kismi oldugu ve bu ihtiyaci tatmin etmenin nelere mal olabilecegi gayet guzel ve esprili bi sekilde aktarilmis.

  --- spoiler ---

  ancak tecavuz fantezisi olan kadini evine gelen misafir ciftin problemine dair pek bilgi edinemedik. terapiste gittiklerini goruyoruz ancak gerisi yok. sevgili yonetmen madem bahsetmeyecektin hic gostermeseydin o sahneyi.

  --- spoiler ---
 • ümitsiz bir şekilde açtığım aman bakayım bi nasılmış ki belki değişik bir şeydir diye düşünüp başına oturduğum.bu kadar beklentisiz oturduğum için mi bilmiyorum ama ben genelinde çok eğlendim baya güldüm.bence farklı da bir yapımdı.gülmek eğlenmek isteyen arkadaşlara tavsiye ediyorum.

  --- spoiler ---

  filmin adının geldiği fransızca benzetmeye de bakabilirsiniz.(bkz: le petite mort)

  --- spoiler ---
 • son çiftin sahnesi paris, je t'aime deki faubourg saint-denis gibi olmuş...