şükela:  tümü | bugün
 • frank ve room'un yönetmeni lenny abrahamson'un çektiği, başrolünde ailemizin havucu domhnall gleeson'un oynadığı, 2018'de vizyona girecek korku/gerilim filmi. irlandalılar iş başında.
 • abd gösterim tarihi 31 ağustos olan korku filmi.

  traileri için:

  https://youtu.be/asr04zw4k8w

  film 1940 larda geçen bir roman uyarlaması. bir doktorun ilginç bir ailenin üstündeki laneti kaldırma çabasını anlatıyor.

  filmin yönetmeni meşhur room filmin de yönetmeni olan lenny abrahamson.
 • yine enteresan bir film yine lenny abrahamson.

  filmi kısa bir şekilde özetleyecek olursam bir kaç konu dışında beğenmediğimi söylemeliyim. hele ki, psikolojik durumları room'da oldukça başarılı yansıtmış bir yönetmenden olduğu için...

  filmin görüntü yönetmenliği, kostümler, renkler, kısaca görseller inanılmaz güzel yapılmış, oluşturulmuş. ancak konunun ilerleyişinde filmin neredeyse çok uzun bir süresi o kadar çok tıkanıklık yaşanıyor ki... dahası yönetmenin altını çizmek istediğini düşündüğüm "eve ait olma" kavramı o kadar muğlak ve üstünkörü işleniyor ki, seyircide heyecan ve merak yaratmayı başaramaması bir yana, filmi izlerken sıkılıyorsunuz bu tıkanıklık ve bahsettiğim durumdan ötürü.

  yönetmenin yaptığı filmin türüne gerilim dendiği için bazı eleştiriler almış ve haklı olarak "tek tip şekilde mi gerilim çekilmesi gerekiyor?" şeklinde veryansın etmiş. ancak türü kendi genreında gerilim dahi geçse bile germekten veya benzeri duygular uyandırmak çok, bıktırıyor ve sıkıyor.

  herhangi bir moda dergisinin dönem çekimlerini/editoryallerini beğenenler görsel olarak doyuma ulaşacaklardır bunu kesinlikle belirtmeliyim. screenshot almak istedim o derece. ancak bu durum film için geçerli değil.

  bir de malum sonu var. gerçi o sonu öğrenmesem de olurmuş...
 • 30 dk dayanabildiğim film.

  o kadar süre boyunca herhangi bir konuya girmedi, korku ve gerilim adına hiçbir şey göremedim. kaliteli çekim, renk seçimlerindeki başarı bile kurtaramıyor filmi.roman uyarlaması olduğunu bilmememe rağmen çok net biçimde anladım durağanlıktan.
 • lenny abrahamson'un sarah waters'ın romanından uyarlanan dram, korku, gerilim filmi yazılmış tanıtımına ve fakat her zaman bir şey olmasını bekleyerek oluşan gerilim haricinde diğerleri ne yazık ki yok filmde.

  filmi hiç beğenmedim. çok sıkıcı. acayip yavaş ilerliyor. sanki standart bir dönem filmi izliyormuş gibi. oysaki dönem filmi izlemek istesek dönem filmi izlerdik. ama biz ne yaptık? gerilim dedik, korku dedik, gizem dedik... fakat bulamadık.

  --- spoiler ---

  filmde her şey seyirciye bırakılmış. evde hayalet var mı, yok mu? hayalet kız mı, yoksa faraday mı? faraday ise nasıl faraday oluyor? kız ise o son sahnede faraday ne yapıyor?

  her şeyi biz mi yorumlayacağız!

  --- spoiler ---
 • home invasion, psychological horror, paranolmal horror türlülerini aynı potada çok stilize bir şekilde eritmiş, kaliteli bir film.

  --- spoiler ---

  uzun uzun gölge arketipten girip karakter bölünmesinden çıkıp psikanalitik bir çözümleme yapmayacağım çünkü filmi biraz dikkatle izlerseniz tüm açıklamaları bilimsel olarak da size yapıyor. bunları yaparken seyirciye çiğ görünecek bir üslupta da yapmıyor, çok akıllıca yazılmış bir senaryosu var bu bağlamda. filmin sonuna kadar devamlı sizi ufak ikilemlerde bırakıyor. eksik noktası ise bu türlere hakim insanların filmi biraz kolay çözümleyebilecek olması. yani ''sürpriz'', ''şaşırma'' duygusunu izleyiciye yaşatamaması olabilir. bunlar olmasa bile abrahamson'un kullandığı dil ve yarattığı atmosfer size güzel bir seyirlik sunduğu için filmi bırakmıyorsunuz, izlettiriyor kendini yani.

  --- spoiler ---

  primal fear, heridetary gibi filmleri seviyorsanız bu filmi de sevecekseniz, izlemeye değer.
 • haftalar sonra eşimle bos bir zaman yaratip film izlemeye niyetlendik ve muthis bir ozguvenle filmi ben sectim. risk aldim ve bu filmi sectim. az kalsin evliligim bitiyordu, hayatimin sonuna kadar nafaka odemeyi hakkettim. oyle bir film.
 • ben ne izledim? ben bunu niye izledim? hadi ben bunu izledim, siz bu filmi niye çektiniz? hadi siz bu filmi çekmek istediniz, bu oyuncular bu filmde oynamayı neden kabul etti? hadi oyuncular da kabul etti, bu filme bütçe ayırmaya kim, nasıl ikna oldu?

  yukarıdakiler benzeri bir sürü soruyu düşünmenizi sağlayarak, sizi sorgulamaya teşvik eden filmdir.