şükela:  tümü | bugün
 • bir tv dizisi.
 • 2017 yılında yayınlanmış bir ingiliz mini dizisi. daha doğrusu iskoçya'da geçiyor ve ismini loch ness gölünden alıyor.

  biraz amerikan polisiyelerinden etkilenmiş gibi geldi bana, seri katil profili çıkarma gibi öğeler bazı göndermeler var. daha iyi işlenebilirmiş. yine de fikir fena değil.

  dizi boyunca polis detektifinin ortada copla dolaşmasına anlam veremedim, araştırdım, bir de baktım ki kuzey irlanda haricinde birleşik krallıkta polislerin çoğu ateşli silah taşımıyormuş. sadece özel eğitimli birimler varmış bunun için.
  yıllar önce vatandaşların silahları toplatılmış. ruhsat çıkarılması gerekiyormuş ve her yıl denetleniyormuş silah alanların sahipleri. suçluların da genellikle silahı olmuyormuş.

  yani dizide çiftlik sahibinin tüfeğini ödünç alan elemanın peşinden gittikleri sahnede yüreğim ağzıma geldi. copu açıyor ve peşinden gidiyor yahu. mümkün değil yani. polislere üzüleceğim hiç aklıma gelmezdi.

  böyle desem de ülkenin gelişmişlik seviyesi karşısında ağzım açık kalmadı desem yalan olur. böyle bir şey ancak ingiltere'de olabilirdi.
  polisi buysa halkını düşünebiliyor musun. çok uluslu metropol şehirler var bu ülkede, nasıl bir kültür oluşturmuşlarsa bu mümkün olmuş.
 • polisiye türü için pek parlak bir dizi olmadığını söyleyebilirim. belki ben çok fazla polisiye roman okuyup dizi izlediğim için bana öyle gelmiştir diyeceğim ama insanın önünde forbrydelsen gibi bir örnek olunca beklenti de yükseliyor. mini seri olduğu için belki birleşik krallık'ta işlerin nasıl yürüdüğünü detaylandırmak istememiş olabilirler ama en azından aralara sıkıştırsalar fena olmazdı.