• sahaflarda şans eseri bulduğum, varlığından habersiz olduğum, dirk gently anakarakterli, douglas adams romanı. sarmal yayınevini arka kapağa "sapıkdan daha komik, aziznameden daha duygusal, harp ve sulhden daha kısa bir kitap." yazmalarından ötürü ayrıca kutlarım.

yıllar sonra gelen edit: aldığım duyumlara göre arka kapak yazisi sarmal yayınevinin marifeti değilmiş aslında da varmış, utanıyorum, özür diliyorum.
  • kitapta şöyle bir monolog bulunmaktaydı:

dün işlemeyen dedektiflik büromda, masamın üstüne parmağımı sürttüm. 2 santim toz vardkı; ki bu garipti. önceki gün sadece 1 santim vardı, bazı şeyler garip gidiyordu."
  • varlığını sözlük sayesinde öğrendiğim okumak için derinleri kazmamızı gerektirebilecek bir kitap.
  • "...kazara ölümsüz olmuş sonsuza kadar uzatmalı wowbagger için başlangıçta her şey eğlenceli idi. tehlikeli yaşayarak, riskler alarak, yüksek kazançlı uzun dönem yatırımlardan büyük karlar elde ederek ve en önemlisi de herkesten daha uzun yaşayarak gününü gün ediyordu.

ama sonunda pazar öğleden sonraları, saat 2.55'ten itibaren, o gün yapılabilecek gerekli tüm banyoların yapıldığını, gazetelerdeki herhangi bir paragrafa ne kadar uzun bakarsan bak okuyamayacağını ya da sütunlardan birinde önerilen devrim yaratacak yeni ağaç budama tekniğini hiç bir zaman kullanmayacağını, saatin akreple yelkovanının durup dinlenmeksizin dörde doğru ilerlediğini ve az sonra ruhun o uzun karanlık çay saatinin başlayacağını fark ettikten sonra üzerine çöken o korkunç huzursuzluk hissiyle başa çıkamaz olmuştu.

yani wowbagger için işler monotonlalşmaya başlamıştı. eskiden başkalarının cenazseinde takındığı neşeli tavırları kaybolmaya yüz tutmuştu. genel olarak evren'i ve özel olarak da içindeki herkesi küçük görmeye başlamıştı..."

-- douglas adams, yaşam evren ve her şey.
  • londra görmüş insanların daha bir keyif alacağı leziz kitap. uçakta okumak için almış olmama rağmen, uçağa bindiğimde kitabın bitmiş olması sürükleyiciliği hakkında fikir verebilir.
  • bu romanda dirk gently ile temizlikçisinin yaşadıkları zihin harbi gerçekten de akıl doludur.
  • kaderin bir cilvesi olarak uçakta okumak uzere yanima aldigim, ve okumaya heathrow havaalaninda basladigim nefis douglas adams eseri.
  • ilk kitabı 'holistic detective agency' (kutsal dedektiflik bürosu) olan serinin ikinci kitabı. baş kahramanı, dirk gently, 'evrenin içerdiği her şeyin temelde birbiriyle bağlantılı olduğu' düsturuyla, 'rastgele insanları takip ederek' olayları bir bir çözer. adams, bir sabah spor salonunda ani bir kalp krizi sonucu ölmeden önce serinin üçüncü kitabını yüzelli küsürüncü sayfaya kadar ilerletmişti. bu yüz küsür sayfa, 'salmon of doubt' (şüphe sahibi somon) adlı, yazarın ölümünden sonra editörü, karısı ve arkadaşlarının adams'ın mac'inin içinde buldukları yüzlerce alakasız, birbirinden komik yazı, makale ve ıvır zıvırdan derledikleri kitapta mevcuttur. okumanızı tavsiye etmem. hiç bitirilmeyecek bir kitaba kim başlar? hüzün dolmuştu içime son sayfayı çevirdiğimde. gerçi asıl hüzün 'aman allahım! okumadığım bir adams kitabı buldum!' haykırışlarıyla (içimden tabi) kütüphaneden çıkıp, daha ilk sayfada 'in memory of dna' cümlesiyle karşılaştığımda çarpmıştı bana bir kamyon gibi. bilmiyordum öldüğünü. ve evet, isminin baş harflerinin dna olmasıyla övünürdü. nur içinde yatsın.
  • zamanında izmir kelepir'de tesadüfen gördüğüm, yazarın adını bilmesem de bir şekilde etkilendiğim, satın aldığım ve ilerleyen bikaç gün içinde bitirdiğim, bazı kısımlarını tekrar tekrar okuduğum deli bir roman. bu romandan sonra otostopçu çıkmış ve dumur etmeye devam etmişti. ruhun uzun karanlık çay saati için otostopçu'nun ilk iki cildinden sonraki en iyi dna romanı da diyebilirim rahatlıkla. hazır otostopçu gündemdeyken sarmal yayınevi ya da başkası bu ve diğer dirk gently kitaplarını bassın bence. hiçbir yerde bulunmuyor. tükenmiş.
  • neil gaiman'ın neverwhere'ine benzer sekilde londra icinde londra mantalitesinde bir kitaptır ama dirk gently serisinin ilki olan dirk gently's holistic dedective agency gibi bu da otostopçunun galaksi rehberine nazaran hayli zayıf ve yavan bir kitaptır.
hesabın var mı? giriş yap