şükela:  tümü | bugün
 • jeff daniels ve tahar rahim'in başrolünde olacağı hulu draması. lawrence wright'ın the looming tower: al qaeda and the road to 9/11 kitabından uyarlanacak.
 • alec baldwin'in cia direktörünü oynayacağı yepyeni hulu projesi.
 • 28 şubat 2018’den itibaren hulu ekranlarında yayınlanacak olan ve 11 eylül 2001 öncesinde fbi ve cia arasında istihbarat paylaşımında yaşanan sıkıntıları konu alan 10 bölümlük dizi.
 • trailerı düşmüş dizi.

  https://m.youtube.com/watch?v=bgsdaukiico

  vatandaşa hizmet trailer müziği:

  https://m.youtube.com/watch?v=o87vay63fz0
 • ılk bolumuyle "izlenebilir" diziler kategorisine soktugum dizi.

  aslinda gayet iyi bir konusu var. ılk bolum icin diger unsurlar da guzeldi.

  11 eylul saldirilari oncesi terorle mucadeleyi anlatan bir dizi. fbi ve cia arasindaki algi farklarini da gosteriyor yer yer.
 • 11 eylül'e giden süreçte abd'deki istihbarat teşkilatları arasındaki iletişimsizliği ve rekabeti anlatan the looming tower çok iyi işlenmiş bir dizi.
 • "the looming tower" ifadesi nisa suresinin 78. ayetindeki bir kısmından gelir. burada: "nerede olursanız olun, isterseniz korunaklı kalelerde olun ölüm gelip sizi bulacaktır" şeklindeki kısmın ingilizcesi olan "wherever you are, death will find you, even in the looming tower"'dan gelmektedir.

  usame bin ladin'in 11 eylül saldırıları ile ilgili olan gruba yönelik bir videosunda geçtiği söylenir.
 • beklediğimden çok daha iyi olmuş hulu projesi. ödül sezonunda mini series dalında oldukça iddialı bir yapım olacak.

  o değil de internette gördüğüm kadarıyla bazı türkler sırf amerikan karşıtı olmalarından ötürü diziyi boklamışlar. fbi'ın terörle mücadele uzmanını jeff daniels, cia direktörünü alec baldwin oynuyor dizinin yapımcısı da alex gibney gibi bir adam. ilk 2 sezonunu sevsem de hırtlar vadisi'nin reyting rekorları kırdığı türkiye'de bunu söylemek ne demek kıskanç köpekler sjdhgfdhsjfhjs.

  dizi lawrence wright'ın aynı ismi taşıyan kitabından uyarlama. eğer dilerseniz bununla beraber robert fisk'in büyük medeniyet savaşı ortadoğu'nun fethi kitabını da okuyabilirsiniz.
 • sezon 1, bölüm 9, dakika 33
 • netflix'in kuzey amerika'daki* rakibi hulu'nun yeni bombası the looming tower. lawrence wright'ın pulitzer ödüllü 2006 çıkışlı the looming tower al qaeda and the road to 9/11 kitabından uyarlanmış bir politik gerilim. adından da anlayacağınız üzere bir 11 eylül saldırıları hikayesi anlatıyor fakat artık bunu suyu çıkarılmış hollywood filmleri yöntemiyle değil de sağlam bir altyapı ile servis ediyor.

  dizinin kuru amerikan milliyetçiliğinden uzaklaştığı çok fazla alan var ve bunları öylesine güzel kurgulamışlar ki. direk ismine bakıp "gene 9/11 safsatası, gene gereksiz yere kendilerini övüyorlar vs." demeden önce ilk birkaç bölümü izlenmeli ve tarafsızlığına hayran kalınmalı. özellikle amerika'nın bel kemiği iki büyük kurumun (cia ve fbi), bürokratik mastürbasyonlar sebebiyle kendi insanlarının ve ertesinde orta doğudaki masum bir sürü sivilin hayatını nasıl yok ettiğini ilmek ilmek işliyorlar. tabirimi mazur görün ama dizinin senarist ekibinin amerikan başkanından cia'de çalışan office boy'a, el-kaide militanından 3. dünya ülkesinin sade vatandaşına kadar uzanan bir skalada her gördüğüne göte göt demesi takdirimi kazandı (kitabında da bu kadar doğrucu mudur okumadığım için yorum yapamayacağım).

  başrollerinden birisi de tahar rahim. lübnan asıllı, müslüman bir amerikalı fbi ajanını canlandırıyor. "hadi biraz politik doğruculuk, bütün müslümanları şirin gösterelim" gibi bir dertleri de yok, "bütün müslümanlar teröristtir" gibi bir dertleri de. dediğim gibi, dizinin senaristi günümüzün hastalığı olan politik doğruculuğu bir kenara koymuş ve bunu da başrole müslüman bir fbi ajanı koyarak yapmış. vatandaşlık bilincinde, birçok "öz amerikalı'dan" işini çok daha iyi yapan, dizinin çoğu alt-metninin kendisi üzerinde döndüğü bir karakter.

  kısacası, politik-gerilim türünü seven birisi olarak ben çok beğendim. zaten house of cards gibi bu işin dişlilerinden birisini çoktan yalayıp yuttuysanız bu dizinin adını duymamanıza imkan yok.

  not: bu arada dizi bir "miniseries" olarak tasarlandığı için tek sezonluk ve 10 bölümlük. eğer zamanınız varsa binge-watching için gayet uygun.