şükela:  tümü | bugün
 • "yüzüklerin efendisi" olarak türkçeye çevrilmiş kitap ve filmin orijinal ismi. (bkz: başlık açarken dikkat edilecek hususlar/#1152590)
  "15. türkiye'de hiç bilinmeyen orijinal isimlere sahip eserlerle (kitap,film vs) ilgili başlıklarda "türkiye'de yaygın bilinen ismi" kuralı takip edilmelidir."
 • bir amazon prime video dizisi. başrolünde will poulter oynayacakmış.
 • yüzüklerin efendisi’nin en önemli özeliği seyirciye dibine kadar orta dünya’yı hissettiren atmosferi. orta dünya’ya hayat veren yeni zelanda’ya yolumuz düşerse uğrayacağımız eşsiz lokasyonları:

  victoria dağı ormanları – wellington tepeleri
  yüzük kardeşliği filminde en heyecanlandığım sahnenin lokasyonu ile başlamak istiyorum. frodo, sam, merry ve pippin’in nazgul’e görünmemek için ağaç kavuğuna saklandıkları, adrenalin tavan yaptığı anın çekildiği orman. fotoğrafa bakınca kara süvarinin çığlığını beyninizde hissedebiliyorsunuz.

  rangitata vadisi
  geniş alan çekimleri için kullanılan yer.

  matamata
  hobbitlerin yaşadıkları huzur dolu yer yani shire.

  sunday dağı - canterbury
  at beyleri’nin yurdu rohan’ın başkenti edoras’ın bulunduğu yer. fon müziğimizi de koyalım şuraya.

  dry creek taş ocağı
  minas tirith ve miğfer dibi sahnelerinin çekildiği konum.

  ngauruhoe dağı
  mordor’daki hüküm dağı.

  ngauruhoe dağı kraterleri ve emerald gölleri
  mordor’un arazisini oluşturan alanlardan.

  glenorchy – queenstown
  asalet denince ilk akla gelenlerden galadriel’in yaşadığı lothlorien toprakları.

  hutt nehri – kaitoke park
  ayrıkvadi’nin bazı çekimlerinin yapıldığı yer.

  yukarı hutt nehri – gemstone drive reserve
  iki kule filminde aragorn, atı brego tarafından kurtarılmıştı burada.

  waiau nehri
  yüzük kardeşliği’nin uruk-hailer tarafından takip edildiği nehir.

  putangirua zirvesi
  kralın dönüşü filminde aragorn, gimli ve legolas’ın ölüler şehrini aradıkları dağ.

  omarama ve twizel arası
  pelennor çayırları savaşı’nın çekildiği yer.

  arrowtown’daki arrow nehri – central otago
  smeagol’un yüzüğü bulduğu nehir.

  rangitikei nehri
  argonath, yani heybetli kral sütunları’nın olduğu nehir.

  red rocks
  frodo ve sam’in kara kapılar’a ulaştıkları dağ.

  fox buzulu
  dağ yolculuklarının çoğunun çekildiği bölge.

  whakapapa kayak alanı
  gollum’un frodo ve sam’i mordor’a götürdüğü yol.

  mangawhero şelalesi
  gollum’un balık tuttuğu yer.

  kahurangi ulusal parkı
  rohan kralı theoden’in halkını miğfer dibi’ne götürürken wargların saldırısına uğradıkları konum.

  kaynak: frpnet.
 • 1978 yılına ait olan aynı isimli animasyon, belki iddialı olacak ancak, kendi alanında batıda yapılmış en sanatsal ve anlatımı yüksek filmlerden olabilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=qnihjwhbeqy

  kaldı ki peter jackson'u da oldukça etkilemiştir;

  https://www.youtube.com/watch?v=4t7ksarpffm

  ayrıca;
  (bkz: ralph bakshi)
 • filmlerin efendisidir.
 • daha önce yüzüklerin efendisi başlığına taşınan ancak yüzüklerin efendisi başlığına entry girilince sol frame’de görünmeyen efsane.
  (bkz: lorien yaprakları beyhude düşmez yere)
 • evde geçen uzun gün ve gecelerde hem kitap hem sinema olarak maratonu yapılası üçleme.
 • birkaç defa izlemişimdir üçlemeyi. şimdi yeniden başladım ve internetten haritasını da açtım, bütün karakterleri ve haritayı ayrıntılarıyla takip ediyorum. aşırı iyi olduğundan doymak bilmiyor insan filmlere.

  ancak suserlar için sorum var; kitabını okusam nasıl olur? filmler bu denli iyiyken, okuduğumda aslında bambaşka güzellikte bir hal alır mı?

  yeşil beklerim, çekinmeyin.
 • serideki filmlerde oynaması için teklif götürülen ama reddeden oyuncular şu şekilde:

  sean connery - gandalf: gandalf rolü filmde izlediğimiz ian mckellen'a teklif edilmeden önce sean connery'ye teklif edilmiş. yönetmen peter jackson sean connery'yi o kadar çok istemiş ki rolü kabul ederse alacağı 30 milyon doların üstüne bir de filmin yapacağı gişenin 15%'inin sean connery'ye verilmesi konusunda filmin yapım şirketi new line cinema'yı bile ikna etmiş. üçleme film dünya çapında toplam yaklaşık 3 trilyon dolar gişe yaptı. yani sean connery için filmde oynamama kararı kendisine epey pahalıya patladı. üstelik gandalf rolünü kabul etmeyerek gidip de the league of extraordinary gentlemen gibi uyduruk bir filmde oynamayı kabul etmesi akıl alır gibi değil. bu film bir de aktör olarak rol aldığı ve kariyerini noktaladığı son film oldu. sean connery emekliliğini açıklamasının ardından 2012'de yaptığı bir röportajda kitabı ve senaryoyu okuduğunu ama hikayeyi hala bile bir türlü anlayamadığını ve benimseyemediğini, bu yüzden de gandalf rolünü reddettiğini söylüyor. ian mckellen'ın da müthiş bir iş çıkardığını ekliyor. ian mckellen ile yapılan bir röportajda ise peter jackson'ın sean connery'yi bu kadar ısrarla istemesi sorulduğunda "sean connery'nin oynadığı iskoç aksanlı 'you shall nat passh' diyen bir gandalf gerçekten de çok acayip olurdu" diyor.

  christopher plummer - gandalf: gandalf için düşünülen diğer bir isim olan christopher plummer the lord of the rings kitaplarını okuyarak büyüdüğünü ve tolkien evreninin büyük bir hayranı olduğunu dile getiriyor. peter jackson kendisine gandalf rolünü teklif ettiğinde reddetmek zorunda kalmış çünkü çekimler için film ekibinin 3 yıl boyunca yeni zelanda'ya yerleşmesi gerektiği fikri özellikle o yaşta kendisine cazip gelmemiş. conan o brien'ın programında bu konu açıldığında espriyle karışık "ölmeden önce görmem gereken başka ülkeler de olduğunu düşündüm" diyor. ian mckellen'ın gandalf rolüne çok güzel şekilde sempatik bir ruh kattığını, rolü kendisi oynasaydı bunu beceremeyerek daha soğuk bir gandalf portresi çizmiş olacağını söylüyor.

  daniel day-lewis - aragorn: peter jackson'ın aragorn rolünü oynaması için daniel day-lewis'i birden fazla sefer ikna etmeye çalışmış. ileride 'yeteri kadar denemedik' diye pişman olmamak için yapımcılar tarafından 1999'da son bir teklifi daha yapılıyor ama bunu da gerçi çeviriyor. oynayacağı filmler konusunda aşırı seçici olmasıyla bilinen daniel day-lewis, 2009'da mtv'ye verdiği bir röportajda kendisine 10 sene önce yapılan aragorn teklifini doğrulayarak rolü reddetme gerekçesi olarak da bu tarz seri şeklinde çekilen franchise filmlere sıcak bakmamasını gösteriyor. "bu tarz filmler birçok insan için izlemesi gerçekten de inanılmaz keyifli olabiliyor ama bana göre değil. bu tarz bir yapımda rol kabul edersem ve çekimlerin ortasında nasıl bir hikayeye dahil olduğumu tam kavrayamadığım için sıkılırsam bu benim için epey moral bozucu olur ve filmden ayrılmamı gerektirebilir" diyor.

  nicholas cage - aragorn: inanması biraz zor ve gerçekleşme ihtimali bile kabus olacak biliyorum ama aragorn rolü için gerçekten de nicholas cage düşünülmüş. nicholas cage o dönemlerde başrol olarak oynadığı con air, face off, snake eyes gibi filmlerle kariyerinin zirvesindeydi. bu filmlerin ardından the lord of the rings gibi dev bir yapımda başrolü kabul etmek aslında nicholas cage için mantıklı ve doğru bir adım olacaktı ama aragorn rolünü ailevi sebeplerden ötürü reddetmek zorunda kaldı. reddettiği tek büyük rol sadece bu değildi. sıkı durun, nicholas cage'e ayrıca the matrix'te neo'yu oynaması için de teklif gitmiş ve onu da aynı sebepten ötürü reddetmek zorunda kalmış. "her ikisi de çok iyi film ama ikisinin de çekimleri hem birkaç yıl boyunca sürüyordu hem de uzak ülkelerdeydi. the matrix avusturalya'da, the lord of the rings de yeni zelanda'da çekilecekti. hayatımın o döneminde 3 yıl boyunca evden o kadar uzaktan süre ayrı kalamazdım. kararımdan pişman değilim. iki filmin de keyfini seyirci olarak sürmek güzel çünkü oynadığım filmleri asla izlemem" diyor.

  russel crowe - aragorn: yapımcılar aragorn rolü için russel crowe'a teklif götürdüklerinden filmin bütçesinde bazı kesintiler yapılmıştı. russel crowe'a yeterince para teklif edemeyecekleri için filmin hasılatı üzerinden 10% alacağı bir teklif yaptılar ama bu oran russel crowe'a yeterli gelmediği için rolü reddetti. ilerleyen senelerde russel crowe filmin hasılatının 10%'unu kabul etmenin riske değer olduğunu itiraf ediyor. hatta "aragorn rolünü kabul edip filmin hasılatından 10% alsaydım bugün para karşılığı sağda solda etkinliklere ve programlara katılmama gerek kalmayacaktı" diye espri de yapıyor. kendisine pahalıya patlayan bu kararın sebebini ise 2019'da howard stern'in radyo programında "peter jackson'ın beni aragorn olarak istemediğini hissettim. tahminime göre birileri tarafından bana teklifi yapması için zorlanmıştı çünkü o dönemde bütün yapımcılar beni her filmde görmek istiyorlardı" diye açıklıyor. söylediğine göre peter jackson ile telefonda konuşurken bir şeylerin doğru olmadığını ve rol için aslında başkasını istediğini hissetmiş.

  kate winslet - eowyn: kate winslet o dönem 2 oscar'lı kariyerinin zirvesinde bir oyuncuydu. kendisine rohanlı kadın savaşçı eowyn rolü teklif edildiğinde hem rolü yeterince cazip bulmadığı için hem de projenin çok uzun sürmesini sebep göstererek rolü reddetmiş.

  uma thurman - eowyn: yüz hatları fantastik orta dünya için yeterince uygun olan uma thurman'a aslında galadriel rolü epey yakışırmış ama kendisine eowyn rolü için teklif yapılmış. uma thurman'ın rolü reddetme sebebi ise ilk çocuğunun doğumuna denk gelmesiydi. o zamanki eşi ethan hawke ile dünyaya getirdikleri kızı maya'ya bakmayı tercih ederek rol teklifini reddetmek zorunda kaldı. bu kararını hayatında hala unutamadığı bir fırsat olarak hatırlıyor. "evet rol teklifi bana yapıldı ama çok ters bir zamana denk gelmişti. bazen keşke kabul etseydim, hatta etmeliydim diye düşünüyorum ama gerçekten o zaman kabul edememiştim" diyerek bu seçimi hala yaptığı en kötü kararlardan biri olarak sayıyor.

  ethan hawke - faramir: uma thurman'la birlikte rolü kabul etseydi filmde karı koca olarak oynama fırsatı yakalayacak olan ethan hawke'a boromir'in kardeşi faramir rolü teklif edilmiş. toronto film festivali'nde filmde faramir'i oynayacağını açıklayan ethan hawke üstüne bir de kitaptaki karakterlerden biri olan tom bombadil'in filmde olmayacağını da ağzından kaçırmış. ethan hawke büyük bir tolkien fanı ve çocukuğu onun kitaplarını okumakla geçmiş. yine de ethan hawke rolü reddetmek zorunda kalmış. uma thurman sırf yeni doğan çocuklarına bakmak için eowyn rolünü reddederken kendisinin faramir rolünü kabul etmesi uygun olmayacaktı diye düşünmüş olabilir. ethan hawke baba olmayı o kadar ciddiye almış ki bunun üzerine rules for a knight isimli bir kitap bile yazmış. eski karısı uma thurman'ın eowyn rolünü reddettiği için pişman olduğunu söylediği gibi bir pişmanlık açıklaması yapmayan ethan hawke hala büyük bir gişe filminde oynamak için beklediğini söylüyor.

  lucy lawless - galadriel: tv'deki xena karakteri ve fantastik diğer diziler ile tanınan yeni zelandalı lucy lawless'a galadriel rolü için teklif götürüldüğünde hem kendisi hamileymiş hem de seçmelere gitmeyi unutmuş.

  kaynak