şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turbine inc. tarafından geliştirilmekte olan ve 2006 yılı içinde the lord of the rings online: shadows of angmar adıyla çıkacak mmorpg.

  ayrıntılı bilgi ve ekran görüntüleri için:
  http://lotro.turbine.com/
 • türkiye'de şu an için satılmayan , ama sendit.com'dan sipariş yoluyla satın alınabileceği söylenen oyun. oynayan bir kaç arkadaştan edindiğim izlenim ise wow ve guild wars kopyası olduğu , pek yenilik sunmadığı şeklinde. ama gönül orta dünya'nın ovalarında koşmak ister ne olursa olsun.
 • mmorpg ile tanışmamış orta dünya sevdalısını oyun dünyasına çekebilecek, tolkien fanlarının heyecanla aylar boyu beklediği, ön siparişini verdiği ve oyuna kavuşma anından itibaren de hayal kırıklığına uğramadan aynı tutku ve sevgi ile oynamayı sürdürebildikleri oyun.
  bunun yanısıra türkiyeden bir dağıtıcı firma ile anlaşma sağlanamamıştır ve bu nedenle sadece online alımı mümkündür.
  shadows of angmar oyunun ilk aşamasıdır ve belli aralıklarla gelen eklentileri ile mines of moriaya kadar geçen yaklaşık iki senelik sürede asla sıkıcı olmamayı başarabilmiştir. ( oyundan elbet sıkılınan anlar olur ancak bunun oyunun eksikliğinden olduğunu düşünmüyorum; günde 18 saat boyunca 6 ay bir şeyi yapan insanın sıkılıabileceği oranda bir sıkılmadır bu) mines of moria eklentisi ile ise oyuncularını bir kez daha kendine delice bağlamış ve beklenenden fazlasını sunmuştur. elbet muhalif kesimler olmuştur. misal uç noktada tolkien fanlarının yeni eklenen bir class ile ilgili sorunları olmuştur ve tepki olarak oyunu bırakmaya yeltenmişlerdir ancak bunu tabii ki çoğu başaramamıştır.

  wow oyuncusu ile lotro oyuncusu tartışır:
  wow oyuncusu adeta radikal idealist imajı çizer. buna hak vermemek çok da elde değil, yılların getirdiği bağlılık ve milyonlarca oyuncunun tercihinin verdiği güven vardır. ancak lotro oyuncusu bir türlü anlatamaz derdini. çünkü o "bu oyun en iyisi" deme derdinde değil "bu oyunu seviyorum" deme derdindedir. grafiklerinin wow'dan iyi olduğu tartışılmaz bir gerçektir ancak lotro oyuncusu bu konuya girmek dahi istemez çünkü onun için önemli olan bree şehrinde arpadam kaymakpürüzü'nden bira alıp içebilmek, shire'da çıkınçıkmazını görebilmek, fırtına tepesinden tüm lone lands'e bakabilmek ve şu an mines of moria ile birlikte kardeşliğin moriada kıstırıldığı, balin'in mezarının olduğu odada bulunabilmektir.
  bunun yanı sıra lotro oyuncusu şu soru ile de karşılaşır: pvp'si nasıl bari?
  pvp'si evet zayıfır. bir kere kötü ırk yoktur ana karakter için tercih edilebilecek. ancak herhangi bir freep karakterin level 10'a erişmesinden sonra monster play seçeneği karakter seçimi esnasında belirir ve kişi istediği creep'i yaratabilir. bu creep en yüksek level ile oyuna başlar ve ancak pvp için ayrılan haritada (ettenmoors) oyuna dahil olabilir. ancak bu da çok sınırlayıcı bir durum değildir çünkü bir çok, çılgınlar gibi creep oynayan bir gün içindeki saatlerini buna yatıran ancak vazgeçmeyen ve sıkılmayan oyuncular tanıyorum. creepler level atlayamasalar da rank atlarlar, yeni skilller alabilir, kendilerini geliştirebilirler. sadece creep oynamak bile yeterince geniş bir alandır. bu yeterince geniş ve yeterliyken lotro oyuncusu yine de buna fazla değinmez ve daha çok oyunun kendisi için değerli kısımlarında bahseder. çünkü pvp'ye ihtiyaç duymamaktadır. görevlerin zenginliği ve sürükleyiciliği ile tatmin olmaktadır. görevler (tamamı olmasa da) bizi bir yerden bir şekilde kitaplara dahil eder. mesela bir görev moria'ya girmeden önce kardeşliğin salmak zorunda olduğu midilli bill'i bulmak üzeredir. görevlerin çoğu hikaye takip edildiği sürece son noktada keyif vericidir, çünkü aslında oyunda yeni bir kitap yazılmaktadır.
  lotroya ara verip farklı mmorpgler denemiş ancak en fazla 1-2 aydan sonra lotroya dönmüş bir çok oyuncu tanıyor olduğuma da güvenirsek (ki bunlardan biri age of conan'ı deneyen benim) bu oyun bağlayıcı ve oyuncu kişiliği önem verdiği nitelikler ölçüsünde ziyadesiyle tatmin edebilecek bir oyundur.
 • 2.yıl dönümü münasebetiyle shadows of angmar + mines of moria + 30 günlük oyun süresi 9.99$ olmuş oyundur.
  http://store.digitalriver.com/…&productid=123482800
 • türkiye'de resmi olarak satışı yakında başlayacak olan oyundur.

  http://www.aralgame.com/…_stock.asp?product=01.0804

  edüt: resmi olarak satışı başlamış olan oyun.
 • grafikleri için ciddi derecede emek harcanan oyundur. haritaları oldukça başarılıdır. questleri genellikle eğlencelidir. karaktere yeni özellikler kazandırmakta kullanılan trait sistemi güzel buluştur. ortam kalitelidir ve gördüğüm kadarı ile oyuncu yaş ortalaması yüksektir. mmo oyuncusu için oynanması gereken bir oyundur. eksiği yok mudur? elbette ki vardır. tirbune, asharon's call'dan kalan korku ile addonlara izin vermemiştir, oysa wow bunun başarı ile açılabileceğini kanıtlamıştır. ingame destek adına şu anda kadar (belki işimin düşmemesinden de olabilir) pek birşey görebildiğim söylenemez. wow, oyuncu ile ilgilenme bakımından çok başarılıdır. son olarak, wow'da; ses, gürültü, item kavgası, guild mezarlığı olmuş ve devasa ticaret dönen serverlar gibi durumlara alışanlar için biraz dinamizm'i eksik görünebilir. ancak, oyunda gerçekten kafanız rahat, eğlenmenize, ciddi derecede iyi yapılmış hikaye kurgusunda yol almaya bakıyorsunuz.