• olivia colman, jessie buckley, dakota johnson gibi isimlerin yer alacağı proje. yapım; maggie gyllenhaal'ın ilk yönetmenlik denemesi olacak.
  • yönetmenlik koltuğunda ilk uzun metrajını çeken maggie gyllenhaal'un oturduğu, oyuncu kadrosunda olivia colman, jessie buckley, dakota johnson, peter sarsgaard ve paul mescal'ın yer aldığı film.

film, dünya prömiyerini yaptığı 78. venedik film festivali'nde "en iyi senaryo (maggie gyllenhaal)" ödülünün sahibi olmuştur.

film, bir üniversite profesörünün gittiği yaz tatilinde geçmişindeki sırlarla karşılaşmasını ve anneliğinin ilk dönemlerinde hissettiği duygu karmaşasını konu alıyor. filmde olivia colman, hayatına giren yeni insanlar sonucunda bir kaosun içerisine sürüklenen üniversite profesörü leda'ya hayat verirken; dakota johnson ise leda'yı deniz kenarında gören ve bütün olayların başlamasına vesile olan nina karakterini canlandırıyor.
  • olivia colman, jessie buckley, dakota johnson, ed harris, peter sarsgaard, dagmara dominczyk ve paul mescal'ın başrolünde olduğu, maggie gyllenhaal'ın yazıp yönettiği drama. 31 aralık'ta sinemalarda ve netflix'te.

https://www.youtube.com/watch?v=xnq9yofl0zs
  • napoli romanları ile adından söz ettiren elena ferrante'nin aynı isimli romanından uyarlanan the lost daughter (karanlık kız), tek başına bir tatilde olan leda'nın, genç bir anneyle tanışması sonrası kendi annelik geçmişine doğru yaptığı zorlu içsel yolculuğu anlatıyor.

vizyon tarihi: 17 aralık 2021
    ithalatçı: birfilm
    türkiye dağıtım: birfilm
    tür: dram
    yapım yılı: 2021
    süre: 121 dakika
    ülke: abd, yunanistan

filmin konusu:

“ingilizce öğretmeni olan leda, kendisini işine ve çocuklarına adayan bekar bir annedir.

kızları babalarıyla birlikte olmak için evden ayrıldığında leda kendisini fazlasıyla yalnız hisseder.

bu histen uzaklaşmak isteyen leda, güney italya'da küçük bir sahil kasabasında tatil yapmaya karar verir.

ancak sakin ve sessiz geçen birkaç günün ardından leda'nın tanıştığı rahatsız edici bir aile, leda'nın geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalmasına neden olur.”

yönetmen: maggie gyllenhaal
    oyuncular: olivia colman, dakota johnson, jessie buckley, peter sarsgaard, paul mescal, oliver jackson-cohen, ed harris, dagmara dominczyk
    senaryo: maggie gyllenhaal, elena ferrante

vizyon tarihi: 17 aralık 2021

filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.
  • netflix filmi olduğu için sinemada izlemek istemediğim film. senin yerin ayrı be kardeşim salonlara niye geliyorsun? bana göre bu durum televizyon filmini sinemada izlemek gibi bir şey.
  • yalnızlık kadın ve erkek için farklı işliyor. kadının yalnızlığı içten çürüme yapıp kadının kendisine zarar veriyor. erkeğin yalnızlığı genelde çevresine oluyor.

--- spoiler ---

filmde kadının yalnız ve çocuk yetiştirmede ne denli eksik bir anne olduğunu görmek insanın bam teline dokunsa da kadının buna dair düzeltme emaresi bulunmamakta. kısaca kadın koyvermis.

hatta aldattiktan sonra telefonda çocuklarıyla konuşmaktan nefret ettiğini söylediğinde bile adam sordu ve şaşırdı: "nasıl ya? çocuklarınla konuşmaktan nefret etmek ne alaka" diye.

çocuğun parmağı kanamis, annesinden öpmesini istiyor onda da tık yok.

sonra başka mutlu bir çocuk görüyor ama bu sefer de o çocuğu cezalandırılır gibi bebeğini alıp saklıyor.

histerinin en kötü kısmı yan etkisinin bulaşıcı olması..
    --- spoiler ---

film puanım vasat. 6- 6.5 yavaş ilerliyor. vurucu sahneler yok. yer yer dram. dozu fazla. kaçıyor
    müziklerden biraz kurtarır. hepsi bu kadar.
  • beklentimin oldukça altında kalan bir film. ilk yarısını merakla izledim. ama sonra maalesef vasatlaştı. olivia colman'ın oyunculuğu başarı, hatta bu performansı kendisine bir oscar adaylığı getirebilir ama film olarak beni pek tatmin etmedi maalesef.
  • taylor swift'in atkısını evinde unuttuğu maggie gyllenhaal yönetmenliğindeki, psikolojik dram filmi

--- spoiler ---
    keyifliydi bence izlemesi ama filmin bi yerine kadar leda'nın kızlarından birinin öldüğünü düşünüp devamını kafamda ona göre kurmuştum. meğerse kız yaşıyormuş bu bilerek mi böyle bırakıldı yoksa o kısım eksik mi emin olamadım.
    --- spoiler ---
  • 2021 yılında izleyeceğim son film. maggie gyllenhaal'ın yönetmenliğini görmüş olacağız.
  • filmden, kişisel bir meseleme dokunmasaydı bu kadar etkilenir miydim bilmiyorum. annelik üzerine kimsenin kolay kolay dile getiremeyeceği cümleleri bağırıyor.
    anne olmak konusunda hep şüphelerim var ama son zamanlarda acaba nasıl olur, ne hissederim, gibi sıcak düşünceler oluşmaya başlamışken bu filmi izlemek sert bir etki yarattı. "belki de her kadın anne olmamalı" düşüncesi yeniden zihnimin orta yerine yerleşti. çünkü filmi izlerken, leda'nın huzursuzluklarını, içinde hissettiği sıkıntıların aynısını hissettim. özgür olduğunda hissettiği huzuru da aynı zamanda.

bundan sonrası spoiler olucak.

--- spoiler ---
    filmdeki en çarpıcı cümle: "çocuklarımla telefonda konuşmaktan nefret ediyorum"du. hatta leda'nın sevgilisi bile afalladı bu cümleyi duyunca.
    diğeri ise leda, çocuklarını terk ettiğini itiraf ediyor ve ona ne hissettiği, çocukları olmadan geçirdiği yılların nasıl olduğu sorulunca, ağlayarak "harikaydı" diyor. bu, kimsenin kolay kolay dile getiremeyeceği ama belki de bazı annelerin hissettiği bir durum. ama bırakın dile getirmeyi, hissetmek bile dünyanın en günahlı, ayıplı olayıymış gibi. sanki bunu hisseden kadınlar dünyanın en kötü insanları. asıl kötü olan, sanki her kadının anne olmak zorunda olması gibi bir algı ve dolayısıyla baskı yaratılması. eğer anne olamıyorsa veya olmak istemiyorsa onu eksik, başarısız ya da sorunlu bir kadın olarak görmek ve öyleymiş gibi hissettirmek.
    --- spoiler ---

keşke herkes, özellikle de kadınlar şunu kabullense ve normalleştirse; bazı kadınlar anne olmamalı hele ki içinde en ufak bir şüphe varsa.
hesabın var mı? giriş yap