şükela:  tümü | bugün
 • 11 aralık'ta premiere'i yapılacak sci fi channel mini serisi. konusu ilgi çekici, teaser'ı oldukça başarılı. peter krause, julianna margulies, kevin pollak, elle fanning (dakota'nın kızkardeşi, evet) oyuncuların başlıcaları.

  --- spoiler ---

  60'lı yıllarda bir gün, 66. otoban (route 66) üzerindeki bi motelin bir odasında, garip olaylar vuku bulur. otel odasındaki birçok eşyaya değişik güçler yüklenmiştir. bunlara sahip olan kişi, bu eşyaların güçlerini yönetebilmektedir. ancak bu eşyaların güçlerini kullanmanın getirisi olduğu kadar götürüsü de vardır. derken bu eşyalardan biri bir polis dedektifini bulur ve olaylar gelişir.

  --- spoiler ---

  buyrun teaser : http://www.youtube.com/watch?v=gvss1itlkfq

  bir diğer trailer ve diğer bilgiler için : http://www.scifi.com/lostroom

  edit: (bkz: cnbc e sci fi channel olsun kampanyasi)
 • sundugu evrenle muhteşem mini dizi, yalnız muhtemelen serisi yapılacak malzeme kalsın diye finali net sonuçlanmadı ve belirsiz tartışılacak yeni bir sezonda çözülecek çok şey kaldı. fakat yabancı forumlarda herkesin çok begendiğini görmeme ragmen ratinglerin düşük oldugu serisinin yapılmayacagı konuşuluyor. ismi aslında "motel man" olacakken muhtemelen lostçular da merak etsin izlesin diye the lost room olmuş.
 • yıllar önce alacakarnlık kuşağını izlerken aldığım o müthiş tadı bana vermeyi başarmış güzel dizi. ratinglerin düşük olması gibi bir sebepten ötürü yayın hayatına son verecek olursa son derece yazık olacak hevesimizi kurasğımızda bırakacaktır. senaryo gereği yaratılan evrenin kendi içindeki mekaniği çok iyi düşünülmüş izlenimi vermiştir ilk bölüm itibariyle

  --- spoiler ---

  özellikle odaya kilitli kasayı koyup kapıyı kpatınca kasanın kaybolması ve içindeki saatin odadaki ilk yerine gelmesi son derece başarılı düşünülmüş bir harekettir. en çok da oda kendini resetlediğinde kişilerin ve eşyaların gittiği yeri göreceğimiz bölümü merakla beklemekteyim.

  --- spoiler ---
 • insana ne kadar da dünyadan bihaber yasadigini gosteren dizi. kardesim adamlar diziyi bi sene once yayınlayıp bitirmisler, bizim daha dun haberimiz oldu. kimbilir boyle iskalayip kaçirdigimiz ne kadar sey var....
  neyse, geç olsun güç olmasin diyerek diziye geçiyoruz. "ben boyle, garip dizilerden hazederim" diyen her insan evladının karsisina oturması gereken bi dizi bu oncelikle. "ben kara kule'yi dusunmeden günümü geçiremiyorum" diyenlerin zaten ka'ları geregi karşılaşacakları bi olay. "john constantine neden olmadı, neden keanuuu!!!" diye geceleri yagmur altında aglayanları sokağın köşesinde bekleyen kurtarıcı. evet, çok güzel dizi, süper dizi, unutmayın, mini dizi.

  edit: geçen yıl diiil, geçen hafta yayinlanmis bu dizi.
  bu son gelismelerin isiginda neler kaçirdigimiza üzülmeyi birakip nasil yakaliyoruz artik tüm dünyayi diye sevinmeye çagiriyorum herkesi.
 • web sayfasinda kaleme ait deneyimsi dandik tanitimi gorunce sadece objelere bagli kalirsa ilgi cekmeyecegini dusundugum, ilk bolumu ile boyle olmadigini gostermis ilginc dizi. odaya ait esyalarin elbette onemli bir yeri var ancak kullanim dozu iyi ayarlanmis. yine de devami cekilirse belli bir yerden sonra sikici olup olmayacagini ogrenecegiz. simdiden bagimlisi olabilecegimin sinyallerini vermis bu dizi yuzunden internetten dizi takip etmek zorunda kalmamayi ve tahminen iki sene sonra cnbc-e'de gorusmeyi umuyorum. tabii mini seriyi tamamladiktan sonra.
 • şahsıma 2. bir lost vakası yaratmış fakat 3 bölüm olması sebebiyle saç baş yoldurmuş dizi. bu malzemeyle bi 3 bölüm daha yapabilirlerdi bana kalırsa. devam etmeye uygun bir şekilde bitti pek çok açıdan, ki ana konuyu da hemen bağlamayıp biraz daha devam ettirebilirlermiş. tabi birde işin bokunu çıkartmadan bitirmeleri var, o da tesellim oldu.
 • sonu birazcık açık bırakılmış olsa da, üç bölümde lost'un üç sezonda verdiği tada yakın bir tad bırakmış dizi. doğu kültüründen gelen nesnelerin güce sahip olması gibi engin bir konu, batı kültürünün bir parçası olan motel, anahtar gibi olgularla oldukça iyi bütünleştirilmiş. yüksek dozda kurgu ve teori potansiyeli içermesi nedeniyle bilim kurgu ve gizem meraklısı bir insanın izleyip de pişman olması pek mümkün değil... olumsuz bir yön olarak son bölümde her şeyin açıklanmamış olması (aslında çok az şeyin açıklanmış olması) gösterilebilir. bir de dünya iyisi joe miller ara sıra asap bozuyor...izleyin..
 • dizisi yapılmazsa yazık olacak seri. adventure oyunlarına benziyor, nesneler var, kullanım amaçları ve şekilleri farklı, derken bir bakmışınız 3 bölüm bitiveriyor. tadında da bırakılmış, pek bir güzel olmuş canım.. (kara kule hayranları için ayrı bir zevki var izlemenin, kanımca)

  serilerde özelliklerinden bahsedilen nesneler şunlar :

  --- spoiler ---

  anahtar : 10 numaralı motel odasına ait anahtar. anahtar deliği olan her kapıyı açıyor, başka bir boyutta olduğu düşünülen bu motel odasına açılıyor. anahtar yanınızdayken kapıyı kapatıp nereyi düşünürseniz oranın kapısının açılmasın sağlayabiliyorsunuz açmak istenilen kapının direk görüntüsü düşünülürse o kapı açılıyor, aksi halde rastgele mekanlara açılıyor. otel odasına anahtarsız girerseniz, kayboluyorsunuz, daha doğrusu boyutlar arasında bir yerlerde sıkışıyorsunuz.

  otobüs bileti : değdiği kişiyi new mexico, gallup dışındaki bir yolun ortasına , gönderiyor.

  kol saati: saatin bilekliğinin içne konan yumurtayı pişiriyor (çok basit ve aptalca bir özellik bence; başka bişi için de kullanılabilir olması lazım bu saatin; yoksa yazık)

  tırnak törpüsü : kendisine doğrudan bakan kişiyi kısa süreli ancak derin bir uykuya yatırıyor.

  şemsiye : insanları, sizin kendilerini tanıdığınıza inandırıyor.

  kurşun kalem : ucunu katı bir yüzeye değdirdiğinizde, amerikan peni’si (kuruş) yaratıyorsunuz.

  tükenmez kalem : değdiği herşeyi mikrodalga ile anında pişiriyor.

  tarak : saçtan geçirildiği zaman en fazla 10 saniyeliğine zamanı durdurabiliyor. (ancak çok pis mide bulantısı yapıyor). sadece kullanan kişi hareket edebiliyor.

  cam göz: canlı dokuyu iyileştirme ya da yoketme gücü bulunmakta.

  içki şişesi : kapağı açılınca, hedef alınan kişinin havasız kalmasına neden oluyor.

  makas: objelerin yerini değiştiriyor, objeleri döndürüyor.

  kol düğmeleri : takan kişinin kan basıncını düşürüyor.

  iskambil destesi :bakan kişinin çeşitli görüntüler görmesine neden oluyor ki etkileri yıkıcı derecede güçlü oluyor. kartları kullanan kişilerin de , kartı üzerinde kullandığı kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamasına neden oluyor.

  çeyreklik : yutulduğunda anıları geri getiriyor, öyle böyle değil, direk canlandırıyor. anılarınızdan bir kişiyi düşündüğünüzde onu kanlı canlı olarak karşınızda görebiliyorsunuz.

  gözlük: takan kişinin etrafındaki küçük bir alandaki yanma, ateşleme vb. eylemlerin gerçekleşmesini engelliyor (silah ateşlenemiyor, yangın sönüyor, araba çalışmıyor, vb).

  poloroid resim : 1961’deki *olay*ın gerçekleşmesinden hemen önce, odanın son durumunun görülmesini sağlıyor. tabii görmek için odada olmak gerekiyor ancak martin ruber odadan kilometrelerce uzaktayken fotoğrafa baktığında bazı görüntüler gördüğünden, bakana istediğini gösteriyor da olabilir.

  saat : pirinç maddesinin katı halden gaz haline geçmesine neden oluyor.

  saat kutusu : 10 metrelik bir alandaki entropi (evrendeki düzensizlik) ’yi azaltıyor.

  ustura : dokunduğu cam yüzeyi parçalıyor (scifi channel'da bununla ilgili bir video var. serinin hemen öncesinde bir oyun düzenlenmişti, lost room nesnelerini bulmaya yönelik, bunun bir parçası)

  radyo: doğru istasyon açıldığında, kişinin boyunu 7-8 cm uzattığı rivayet ediliyor.

  occupant (oda sakini) : prime object yani asıl nesne. canlı olan tek *nesne* olarak, diğer nesnelerin doğal eğilimlerini etkileyebiliyor, mesela kendisinden uzak tutabiliyor. motel odasının kapısı anahtarı sahibi tarafından açılıp kapatıldığında (ki oda içerisinde olup ta odaya ait olmayan her nesnenin kaybolduğu bir resetleme anı oluyor bu) occupant odadaysa, bilinç sahbi tek nesne olarak odada bulunduğundan, odaya ait olmayan nesnelerin tutulduğu boyuta giriş yapabiliyor (joe miller kızını bu şekilde kurtarıyor). occupant, ana nesne olarak, diğer nesneler gibi oda dışındayken yok edilemiyor ve zamandan da etkilenmiyor (yaşlanmıyor yani)

  kol saati + bıçak : bu kombinasyon kişinin telepati yapabilmesini sağlıyor.

  anahtar + saat kutusu + tarak : bu kombinasyon, 10 numaralı odadaki alternatif boyuta kısa bir süreliğine girilebilmesini sağlıyor.

  küllük + saat + anahtar + tırnak makası + diş fırçası + saat kutusu + sigara paketi : conroy deneyinde kullanılan kombinasyon olup, gerçeklikte bir yırtık açılmasına sebep oluyor, kapının kapatılması (ve genelde anahtar ile kapıyı açan kişinin odanın içinde kalması) ile yırtık kapatılıyor.

  --- spoiler ---

  edit: sunchaser'ın mesajıyla şöyle bir düzeltme yapma ihtiyacındayım.

  --- spoiler ---

  occupant, kendi ağzıyla prime object (asıl nesne) olmadığını söylüyormuş (kaçırmışım evet) ancak kendisi aynı zamanda prime object diye bişeyin olmadığını da söylemiş (bkz: wikipedi). şahsen bilinçli olan tek varlık olarak hala asıl nesnenin oda sakini olduğunu düşünmekteyim. oda sakinin net bişi sölemese de. (dolayısıyla joe miller oluyor asıl nesne) eğer mini dizi sezonluk dizi moduna sokulsaydı asıl nesne'nin oda sakini olmadığına dair kesin bişiler söylenebilirdi. joe'ya bir amaç biçilmeli ki bölümler boyunca bişileri arasın dursun dimi? ah ah asıl nesne peşinde koştururken bütün nesneleri toplamaya başlasa şöle 22 bölüm boyunca, o da güsel olurdu be..

  --- spoiler ---
 • jenerikte peter krause isminin görünmesiyle ilk dakika sürprizi yapan sağlam bi mini dizi. tabi keyif kaçırıcı anti-bilim kurgu insanları için de sağlam bi kaynak, her dakikasından bir mantıksızlık çıkarılabilir zira. heroesun objelere uyarlanmışı gibi geliyo ilk başta, ama kısa olduğundan mı bilmem heroesu da lostu da solladı benim gözümde. bana sorsalar hiç uzatmasınlar, böyle tadında, ilham kaynağı bi dizi olarak kalsın derim. ama sanırım bana sormazlar..
 • "izledigim en iyi dizi" dedigim 17. dizi..
  yüz tane yüzüklerin efendisi yüzügü misali esyanin amerikanin belirli noktalarina dagilmasindan 40 sene sonrasinda manyak polisimiz gay olmayan six feet under fisherinin fantastik olaylarla mucadelesi.. öykündükleri filmleri soyle siralayabilirim sanirim
  -gercekligin sacmalamasi mevzusunda in the mouth of madness
  -objelere takinti hadisesinde the lord of the rings
  -gizli örgütler mucadelesinde skulls
  -kaybolan es dost akraba kiz bulma konusunda komputer oyunu the silent hill
  -her seyden ote route 66 kivaminda twilight zone

  bu 5 hadisenin birlesimi gibi muhtesem bir dizi..