şükela:  tümü | bugün
  • eleanor catton'ın 2013 yılı man booker roman ödülünü kazanan romanıdır.
  • eleanor catton tarafıından yazılmış ve 2013 yılında man booker roman ödülü almış kitap.
  • eleanor catton'ın 2013 tarihli, tarihi-gizem romanı. 800 sayfası ve ince ince yazılarıyla insanın gözünü korkutan bir kitap ama başlayınca, herhalde alışkanlıktan, sonunu getiriyorsunuz. çok karakterli bir öykü üstelik her karakter ince ince işlenmiş. konu 1800'lü yıllarda yeni zelanda'da altın çılgınlığı döneminde geçiyor. karakterler burçlar ve gezegenlerin özelliklerine göre şekillendirilmiş, çeşitli ırk ve sosyal kesim üyelerinden oluşuyor. şüpheli bir ölüm neticesinde, burçlarla karkterize 12 kişi, bildiklerini diğerleriyle paylaşmak üzere bir hotel salonunda buluşuyor. tesadüfen yolu oraya düşen moody adlı genç bir adam olay örgüsünü ve her birinin hadiseye dahil olma derecesini 12 adamdan teker teker dinliyor (kitabın ilk yarısı). her bir ağızdan farklı açılardan anlatılan şüphelileri de gezegenler oluşturuyor. yazar burçların gezegenlere göre durumlarını (yani karakterlerin birbirleriyle temasını) o tarihin horoskopuna göre oluşturarak bir güzellik yapmış muhakkak da benim gibi astrolojiden haz etmeyen birinin pek umrunda olmadı.
    kitabın ikinci yarısından itibaren (eğer olay örgüsünü ve karakterleri unutup sıkılmadıysanız) heyecan biraz artıyor. ama biraz. daha çok meraktan çeviriyorsunuz sayfaları. çünkü kurgu sırasında olaylar öyle düğümleniyor ki çözülmeyi görmeden halas olamıyorsunuz.
    iyi kurgulanmış ve iyi anlatılmış bir kitap. bana aşina olmayan bir dönem ve karakterlerden (altın arayıcıları, şapkacılar ve fahişeler) oluştuğu için ayrıca ilgimi çekti. kitapta gizli bir yin yang var ve sanırım tek duygusal yanı da bu. bir kadından çıkmayacak soğukluğa sahip kitap.
  • bu kitabın bana yaptığını daha önce gülün adıda yapmıştı. dört kere başlayıp sekiz senede bitirmiştim. buna ikinciye başlayıp üç yılda bitirmeyi planlıyorum. üç yıl sonra editlerim.
  • bbc tarafından tv dizisine uyarlanacak olan kitap. başrolünde eva green yer alıyor. ayrıca eve hewson da varmış.
  • eva green lydia rolünde*
  • eva green'in eski sevgilisi marton csokas ile birlikte oynadığı dizi. internete hala düşmedi sanırım.