• eleanor catton'ın 2013 tarihli, tarihi-gizem romanı. 800 sayfası ve ince ince yazılarıyla insanın gözünü korkutan bir kitap ama başlayınca, herhalde alışkanlıktan, sonunu getiriyorsunuz. çok karakterli bir öykü üstelik her karakter ince ince işlenmiş. konu 1800'lü yıllarda yeni zelanda'da altın çılgınlığı döneminde geçiyor. karakterler burçlar ve gezegenlerin özelliklerine göre şekillendirilmiş, çeşitli ırk ve sosyal kesim üyelerinden oluşuyor. şüpheli bir ölüm neticesinde, burçlarla karkterize 12 kişi, bildiklerini diğerleriyle paylaşmak üzere bir hotel salonunda buluşuyor. tesadüfen yolu oraya düşen moody adlı genç bir adam olay örgüsünü ve her birinin hadiseye dahil olma derecesini 12 adamdan teker teker dinliyor (kitabın ilk yarısı). her bir ağızdan farklı açılardan anlatılan şüphelileri de gezegenler oluşturuyor. yazar burçların gezegenlere göre durumlarını (yani karakterlerin birbirleriyle temasını) o tarihin horoskopuna göre oluşturarak bir güzellik yapmış muhakkak da benim gibi astrolojiden haz etmeyen birinin pek umrunda olmadı.
    kitabın ikinci yarısından itibaren (eğer olay örgüsünü ve karakterleri unutup sıkılmadıysanız) heyecan biraz artıyor. ama biraz. daha çok meraktan çeviriyorsunuz sayfaları. çünkü kurgu sırasında olaylar öyle düğümleniyor ki çözülmeyi görmeden halas olamıyorsunuz.
    iyi kurgulanmış ve iyi anlatılmış bir kitap. bana aşina olmayan bir dönem ve karakterlerden (altın arayıcıları, şapkacılar ve fahişeler) oluştuğu için ayrıca ilgimi çekti. kitapta gizli bir yin yang var ve sanırım tek duygusal yanı da bu. bir kadından çıkmayacak soğukluğa sahip kitap.
  • eleanor catton'ın 2013 yılı man booker roman ödülünü kazanan romanıdır.
  • muhteşem bir western yapımı. hemde bbc 2 yapımı ve yeni zelanda'da geçiyor. ben kendi adıma 1860'lar yeni zelanda'sının bu kadar amerika birleşik devletler ekolünde olduğunu bilmiyordum. yapım baya baya teksas'da geçiyormuş hissi veriyor.
    pek çok insan gibi eva green için başladığım dizide marton csokas bonus oldu.

eleanor catton'in aynı isimli romanından uyarlanan film üçüncü bölümde romandan ayrılarak farklı bir hikaye olarak devam etmekte.

dizinin yönetmenlik koltuğunda 2013 yapımı the turning ile tanınan claire mccarthy oturmuş ve bence hem kitabı hem oyuncularını iyi çözmüş.

müziklerde ise the lord of the rings ve king kong gibi yapımlarda müzik departmanında çalışan david long var. bu bbc yapımı long'un kendi başına altığı en büyük proje.

insidious* ve get out filmlerinde kameramanlık yapan denson baker ise seriyi izlerken size tüm o kuraklığı ve sıcağı öyle hissettriyor ki susuyorsunuz. bu proje baker'in de ilk görüntü yönetmenliği denemesi sayılır.

mini-serinin sayfası .....
  • cok guzel olacakken olmamis dizidir.

basta gayet kendine guvenen, tek basina o devirde korkusuzca tek basina altin aramaya giden guclu bir kadin imaji cizen anna , her nedense basina gelen ilk ruzgarda ( cuzdani calinir) her nedense yerlerde suruklenir hale geliyor…

basrol sandigimiz anna , acinasi hallere dusuyor ve basrol de onun bu acizliginden mal gibi herseye susup kalmasindan midir nedir, bon bakislarindan mi bilemedim , ama basrol dogal olarak eva cigima geciyor ve her zamanki gibi eva oscarlik oynuyor.

bir de ben mi anlamadim nedir su cinayet nedir su zaman kaymasi, bir seyler mi kacirdim, donup bir daha mi seyretsem diye dusunuyorm ama henuz dorduncu bolumdeyiz sanirim gelen bolumlerde cozebilirim...umuyorum.
  • bbc tarafından tv dizisine uyarlanacak olan kitap. başrolünde eva green yer alıyor. ayrıca eve hewson da varmış.
  • eleanor catton tarafıından yazılmış ve 2013 yılında man booker roman ödülü almış kitap.
  • eva green hatırı için izlenen bir dizi olmaz umarım. çünkü iki bölümden sonra vasat bir dizi izlenimi verdi.

ayrıca anlatım dili de çok bilindik. şu flashbacki kullanmayan dizi kaldı mı? bir dizi de düz anlatsın artık hikayeyi. hasret kaldık resmen. geçmiş, gelecek hepsi birbirine giriyor. neredeyse her yapımda olduğu için artık ilginç değil bu.
  • eva green başrolündeki 17 mayıs'ta yayınlanmaya başlayacak yeni dizi.

fragman.
  • eve hewson, eva green, himesh patel isimlerin yer alacağı uyarlama dönem mini dizisi.
  • böyle kasvetli ortam dizilerini sevmem fakat konu ilgi çekiciydi. kitabı deli gibi merak etmekle beraber astrolojinin olması, karakterleri burç burç anlatıyor oluşunu sevdim. anna karakteri ne kadar birce akalay ne kadar uyuz etti beni.
hesabın var mı? giriş yap