şükela:  tümü | bugün
 • kenneth branagh'ın yönettiği ingiltere-fransa ortak yapımı bir uyarlama. 26. uluslararası istanbul film festivali'nde gösterime girecek. oyuncular: joseph kaiser, amy carson, benjamin jay davis, lyubov petrova ve silvia moi.

  "
  dünyanın en sevilen operalarından biri olan sihirli flüt, kenneth branagh'ın yönetmenliği ve ingiliz aktör stephen fry'ın yeniden uyarladığı librettosu ile, birinci dünya savaşı öncesinde geçen büyülü bir öyküyü anlatan bu destansı ve yenilikçi filme dönüşmüş. kenneth branagh'ın ifade ettiği gibi "müziğin tam olarak tadına varabilmek için sinemaya bir övgü" olan film, karanlık, ölüm ve yıkım içindeki bir dünyada aşkı, ışığı ve barışı arayan tamino*'nun tehlikeli bir yolculuğa çıkışıyla başlar.
  "
 • kenneth branagh in son filmi. sihirli flut un birinci dunya savasi atmosferinde, bol bol cinsellik içeren esprilerle bezenerek daha eglenceli, daha didaktik olarak sunumu. libretto nun ingilizce olmasi da zaten yeterince hafifletmişti operayi.
 • mozart tarafından bestelenen opera eseri. bu kez derin felsefi anlamlar aramak gibi beyhude bir çabaya kalkışmadan, sadece müziğin mükemmelliğine kapılmalı.
 • mozart'ın yazdığı opera. royal opera house oyunu youtube kanalından paylaşmış, izledim beğendim. ingilizce altyazısı da mevcut. youtube
 • jack wolfe (the witcher), iwan rheon (games of thrones), f. murray abraham ve stefi celma'nın da yer alacağı proje; bir the magic flute uyarlaması. roland emmerich ise yapımcı.

  --- spoiler ---

  oscar winner f. murray abraham (amadeus) and stéfi celma (call my agent) are among cast joining the modern reimagining of mozart’s popular opera, the magic flute. the film is being executive-produced by roland emmerich.

  grand budapest hotel and homeland actor abraham, who famously played mozart’s adversary salieri in amadeus, will play dr. longbow, the headmaster of the boarding school in austria. celma will portray the character papagena.

  the screen adaptation, which is now underway, is set in present-day europe and tells the story of 17-year-old tim walker, who is sent from london to the austrian alps to start his singing scholarship at the legendary mozart boarding school. there, he discovers a century old forgotten passageway into the magical world of mozart’s the magic flute.

  as previously announced, starring will be jack wolfe (the witcher) in the dual roles of protagonist tim walker and prince tamino. ıwan rheon (games of thrones) will play the role of papageno. supporting are elliot courtiour, niamh mccormack, tedros teclebrhan, waldemar kobus, jeanne goursaud, jasmin shakeri, larissa sirah herden, asha banks and amir wilson, among others.

  starring alongside the ensemble cast will be opera stars including french soprano sabine devieilhe, mexican-french tenor rolando villazón and u.s. bass morris robinson.

  the film will shoot in munich at bavaria studios, mozart’s birthplace of salzburg, london and the canary ıslands.

  pic is directed by florian sigl, who has a background in classical music. producers are christopher zwickler of flute film and fabian wolfart. executive producer is roland emmerich through his centropolis entertainment. timm oberwelland, theodor gringel, peter eiff and tobias alexander seiffert of tobis film and quinta media’s stefan konarske, who also is part of the cast, are co-producing. casting has been done by sophie holland casting.

  --- spoiler ---