şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lev grossman'in yazdigi fantezi romani. yine kabiliyetli bir gencimiz kesfeder ki buyucudur, buyu okuluna cagrilir, girer. hemen akliniza harry potter geldi, sakin gelmesin, epey kotu bir roman, nasil bu derece begenilmis, ne oldu da goodreads bunu bana tavsiye etti bilmiyorum.

  efendim bunu 'harry potter'in alkoligi, uyusturucu kullanani' seklinde pazarliyorlar, kanmayiniz, alkol vs. tamam da fantezinin ayari pek bir kacmis. kahramanimiz okulu bitiriyor, bohem hayat yasiyor, sonra da narnianin yandan yemisine gidip kahramanlik yapiyor. olusturulan dunyanin tutarli bir tarafi yokken bir dunya daha cikiyor vs.. cidden sonuna dogru ulan bu karakterleri oldurse kotu adam da bunun devami yazilmasa diye dusundum. amma velakin, olmuyor kahramanimiz, lev grossman devamini da yazmis the magician king diye, ben almam. hafiften spoiler da verdim ki siz de almayin.

  ukteyi red armadillo vermis.
 • quentin adlı bir karaktere sahip kitap.

  daha ilk sayfalarında sevmemeye başlıyorsunuz bu quentin'i. kendine güveni sıfır, etrafındaki insanlara saygısı yok. hep başkalarından nemalanıyor. "hayat bu olamaz" triplerinde sürekli. ilk fırsatta anasını babasını satıp kaideyi okula dayıyor. bir anda o kaide tavan yapıyor. sürekli etrafındakilere bir kulp buluyor. dün bokken bugün kokuyor. kısacası uyuzluğun kitabına sahip quentin.
 • romanın gücü, beslendiği diğer kitapların (narnia, harry potter, yüzüklerin efendisi) üstüne düşmediği konularla ilgilenmesi. böyle bir hayata karşı bizden biri gerçekte nasıl karşılık verirdi ve hayallerimizin bile alamadığı böyle ilginç bir hayat bizi mutlu etmeye yeter miydi? bu soruların cevabını arıyor bence lev grossman. bunları türün oyunlarını kullanarak ama onları soğuk bir şekilde eğip bükerek, eğlenceli bir biçimde anlatıyor. bu nedenle george r. r. martin'in sevdiği bir seri olmasına şaşmamak gerek. game of thrones'ta da bu yaklaşımın daha destansı bir hali görülebiliyor çünkü. savaşların ekonomik boyutlarının bile üstüne gidilen a song of fire and ice'la, the magicians'ın ve tahmin ettiğim kadarıyla serinin diğer iki kitabının ortak noktası bu. ikisi de acımasız bir dünya anlatıyorlar. hayat fantazya romanlarındaki gibi belirli sınırlarla ilerlemiyor, her şey dağınık, adaletsiz ve kimse kahraman değil.
 • syfy'ın 12 bölüm onay verdiği uyarlama dizi. lev grossman'ın aynı adlı fantezi romanını uyarlıyorlar.

  http://acikanten.net/?p=22393
 • ilk fragmanı düşmüş olan syfy'ın roman uyarlaması dizisi.

  https://www.youtube.com/watch?v=qs_20jpaena
 • muhtemelen tutmayacak olan syfy dizisi. kitabı nasıldır bilmem ama fragmanı birazcık sıçmış.
 • valla ben pek bi beğendim ama muhtemelen insanlar beğenmez. zaten böyle sihir büyü filan diyince kafam uçuyo bi de ilk bölümden kötüleri basmışlar oh.
 • ilk bölümü ile dikkatimi çekmiş yeni seri. bakalım nasıl ilerleyecek. böyle magic, fantasy dünyası falan severiz, sayarız.
 • malum ortamlara dusmus yeni syfy dizisi. boyle dizi ismi mi olur lan, kesin boktan bir sey ama iste can sikintisindan izleyeyim bari dedim.

  acikcasi beni ilk bolumuyle yaniltti. gayet surukleyiciydi, 50 kusur dk nasil gecti anlamadim. azicik once upon a time, azicik hayri pittir, azicik alice in wonderland derken güzel bir karisim olmus.
  hele bi de ilk bolumde kotuleri * salmislar diziye, tadindan yenmeyecek gibi duruyor. bekleyip gorecegiz.

  http://www.imdb.com/title/tt4254242/

  basrollerde, jason ralph, olivia taylor dudley, stella maeve, arjun gupta gibi isimler oynuyor.

  http://www.syfy.com/themagicians