şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  filmin sonunda adamın aslında şizofren olmadığını ispatlayan şeyler oluyor ama tabi götünle izlememen lazım.

  --- spoiler ---
 • -sozlukten 5-6 kişi biraraya gelerek çok daha iyisini çevirebiliriz!
  -hee .. taam o zaman.
 • motorla gezen hoca'nın sevgilisi olan kızın kıçına don giymediği film. valla diyorum, hocanın "bunlar bana yetti hadi gidelim" dediği sahneden sonra kız kalkarken götünün çatalı gözüküyor. (bu kadar da düz bir insanım)
 • ----yüksek dozajda spoiler----

  -----------demedi deme----------

  onca teraneden sonra will kalp krizi geçirdiğinde john'un "oh god" demesi oldu mu yani!

  -------------demiştim----------------

  ---tamam bitti dağılabilirsiniz---
 • dinler, mitler ve daha birçok konu üzerine beyin egzersizleri yapmamızı sağlayan bilim-kurgu filmi. özellikle dinlerin yaratılışı hakkındaki varsayımları çok basitçe anlatmış.

  --- spoiler ---
  filmin başında john kendi gerçeğinden bahsetmek istememektedir. ısrarlar sonucunda anlatmaya karar verir çünkü o da bir insandır. konuşmaların ilerleyen bölümlerinde will hariç odadaki herkesi hikayesine inandırmışken, will'in de ısrar ettiği gibi anlattığı herşeyin oyun olduğunu itiraf ederek işin içinden sıyrılmaya çalışır, çünkü artık bu karmaşayı bitirmesi gerekmektedir. mütevazı ve olgun bir karaktere sahip olan john'un yapmaması gereken bir şey vardı ki oda filmin sonunda ufak bir şovla will'in babası olduğunu kanıtlaması ve will'in kalp krizi geçirebileceğini düşünemeyeşidir. bu zaafından dolayı "o da bir insan" diyerek işin içinden sıyrılabiliriz belki. ama bu tür durumlarla daha önce binlerce kez karşılaşmış birinin böyle bir hatayı yapması olası mıdır? zira "zaman insanları değil armutları olgunlaştırır" sözünü hatırlıyorum bu noktada.
  eğer film john'un herşeyin bir şaka olduğunu söylediğiyle kalsaydı daha hoş olurdu zannımca. bu haliyle daha fantastik bir havası var. belirsiz kalsın isterdim ben..
  --- spoiler ---

  ayrıca on dört bin yıl gezen başka biri için
  (bkz: haydar haydar)
 • --- spoiler ---
  filmin sonunda psikiyatrist adamımızı tanımamalıydı dedirten film. niye kanıtladın ki şimdi adamın söylediklerinin doğru olduğunu? (en azından yaşlanmadığını). tamam anlıyorum biz seyirciler film boyunca o anı bekledik. söylediklerinin doğru olmasını istedik, ama niye seyirciye bırakmadın bu kararı? (bkz: bir senariste sitemdir.)
  --- spoiler ---

  her şeye rağmen dört dörtlük bilimkurgu olan film.
 • hristiyanlık aslında uydurma diyip müslümanlıktan hiç bahsetmeyen film. neden çünkü müslümanların tepkisini çekmemek için. eğer filmde aslında hz. muhammed yoktu denseydi olabilecekleri yazmam bile gerekmiyor herhalde.

  ama işte burada film kopuyor. evet filmde hz. muhammed'in adı hiç geçmiyor. ama isa'nın allah tarafından gönderilmiş ilahi bir peygamber olduğu reddediliyor. mucizeleri yalanlanıyor.

  şimdi bir soru. neden hiç bir müslüman bu filme itiraz etmedi? neden gazeteler, haberler dine hakaret etti, kuranı yalanladı diye bas bas bağırmadı?

  müslümanlığı yalanlamak için illa hz. muhammed yoktu mu demesi lazımdı ? kuranda hz. isanın bir peygamber olarak gönderildiği yazar. mucizeleri de yazar. ve bir müslüman imanın şartları gereği tüm peygamberlere inanmak zorunda. birine var diyip ötekine yok diyemez.

  müslümanlık açısından hz. isa'ya aslında allah göndermedi, o sıradan bir insandı demenin, hz muhammed'e o peygamber değildi demekle ne farkı olabilir? bu kuranı hiçe saymak demek değil midir? oradaki isim muhammed olsa dünyayı birbirine katacak insanların isim isa olunca boşver diyip geçmeleri iki yüzlülük değil midir?

  ve üstüne üstlük adamlar bu davranışımızı ön görüp müslüman tepkisini çekmemeyi başarmıştır.

  sizce şöyle bir muhabbetin geçmiş olması olası mıdır?

  - oğlum musa'ya efsane dedik, isa'ya normal insan dedik muhammed'i de katalım olmaz mı?
  * yok lan ona bir laf söylersek müslüman halkın tepkisini çekeriz başımız ağrır manyakmısın sen. adamın götünden kan alırlar kamil kan
  - e adamların inandıkları diğer peygamberlere giydirdik durduk böyle çekmecekmi tepki ?
  * boşveeeeeeer muhammed ismini kullanmazsak kimse kıllanmaz rahat ol sen.

  ben sadece sordum. cevap size kalmış.
 • --- spoiler ---
  öyle hemen afişine aldanıp ısın kılıcı, nebuchadnezzar falan beklediğim ancak 8 kişinin bir evdeki diyaloglarından oluşan son dönemin en iyi bilimkurgusu.
  jerome bixby tarafından yazılan inanılmaz bir konuya sahip. başlarda green label görene kadar cok vasat saydıgım ancak ilerledikçe insanı allak bullak eden bir film. 14.000 yıldır dünyada oldugunu anlatmaya çalısan adam ve onu hadi len sen de şeklinde dinleyenler arasında geçen 87 dakikalık başarılı, farklı bir film. filmin tamamının bir ev ve onun bahçesinde geçmesi filmi, bir tiyatro veya audiobook yapıtına benzetmekte. çok yuksek butçeler yerine zekice düşünülerek de bilimkurgu filmi yapılabilecegini gösteren mükemmel bir film.
  --- spoiler ---
 • izlemek yerine okumus olmayi cok isterdim dedirten filmdir.
hesabın var mı? giriş yap