şükela:  tümü | bugün
 • -sozlukten 5-6 kişi biraraya gelerek çok daha iyisini çevirebiliriz!
  -hee .. taam o zaman.
 • --- spoiler ---

  filmin sonunda adamın aslında şizofren olmadığını ispatlayan şeyler oluyor ama tabi götünle izlememen lazım.

  --- spoiler ---
 • motorla gezen hoca'nın sevgilisi olan kızın kıçına don giymediği film. valla diyorum, hocanın "bunlar bana yetti hadi gidelim" dediği sahneden sonra kız kalkarken götünün çatalı gözüküyor. (bu kadar da düz bir insanım)
 • ----yüksek dozajda spoiler----

  -----------demedi deme----------

  onca teraneden sonra will kalp krizi geçirdiğinde john'un "oh god" demesi oldu mu yani!

  -------------demiştim----------------

  ---tamam bitti dağılabilirsiniz---
 • --- spoiler ---
  filmin sonunda psikiyatrist adamımızı tanımamalıydı dedirten film. niye kanıtladın ki şimdi adamın söylediklerinin doğru olduğunu? (en azından yaşlanmadığını). tamam anlıyorum biz seyirciler film boyunca o anı bekledik. söylediklerinin doğru olmasını istedik, ama niye seyirciye bırakmadın bu kararı? (bkz: bir senariste sitemdir.)
  --- spoiler ---

  her şeye rağmen dört dörtlük bilimkurgu olan film.
 • dinler, mitler ve daha birçok konu üzerine beyin egzersizleri yapmamızı sağlayan bilim-kurgu filmi. özellikle dinlerin yaratılışı hakkındaki varsayımları çok basitçe anlatmış.

  --- spoiler ---
  filmin başında john kendi gerçeğinden bahsetmek istememektedir. ısrarlar sonucunda anlatmaya karar verir çünkü o da bir insandır. konuşmaların ilerleyen bölümlerinde will hariç odadaki herkesi hikayesine inandırmışken, will'in de ısrar ettiği gibi anlattığı herşeyin oyun olduğunu itiraf ederek işin içinden sıyrılmaya çalışır, çünkü artık bu karmaşayı bitirmesi gerekmektedir. mütevazı ve olgun bir karaktere sahip olan john'un yapmaması gereken bir şey vardı ki oda filmin sonunda ufak bir şovla will'in babası olduğunu kanıtlaması ve will'in kalp krizi geçirebileceğini düşünemeyeşidir. bu zaafından dolayı "o da bir insan" diyerek işin içinden sıyrılabiliriz belki. ama bu tür durumlarla daha önce binlerce kez karşılaşmış birinin böyle bir hatayı yapması olası mıdır? zira "zaman insanları değil armutları olgunlaştırır" sözünü hatırlıyorum bu noktada.
  eğer film john'un herşeyin bir şaka olduğunu söylediğiyle kalsaydı daha hoş olurdu zannımca. bu haliyle daha fantastik bir havası var. belirsiz kalsın isterdim ben..
  --- spoiler ---

  ayrıca on dört bin yıl gezen başka biri için
  (bkz: haydar haydar)
 • --- spoiler ---
  öyle hemen afişine aldanıp ısın kılıcı, nebuchadnezzar falan beklediğim ancak 8 kişinin bir evdeki diyaloglarından oluşan son dönemin en iyi bilimkurgusu.
  jerome bixby tarafından yazılan inanılmaz bir konuya sahip. başlarda green label görene kadar cok vasat saydıgım ancak ilerledikçe insanı allak bullak eden bir film. 14.000 yıldır dünyada oldugunu anlatmaya çalısan adam ve onu hadi len sen de şeklinde dinleyenler arasında geçen 87 dakikalık başarılı, farklı bir film. filmin tamamının bir ev ve onun bahçesinde geçmesi filmi, bir tiyatro veya audiobook yapıtına benzetmekte. çok yuksek butçeler yerine zekice düşünülerek de bilimkurgu filmi yapılabilecegini gösteren mükemmel bir film.
  --- spoiler ---
 • izlemek yerine okumus olmayi cok isterdim dedirten filmdir.
 • bir oda içinde geçen, ne kadar inanırsan o kadar anlarsın, ne kadar anlarsan o kadar inanırsın, filmi. yazanın eline sağlık; ben beğendim, bunu bilse yeter.