şükela:  tümü | bugün
 • doktor olmayan kişilerin içinde yer alan tıpla ilgili birçok kelimeyi anlayamayacağı fakat oliver sacks'ın karşılaştığı nörolojik hastalıkları ilgiyle okuyabileceği ve okurken "allah allah ne hastalıklar varmış " diyebilecekleri kitap.
 • ardindan marsta bir antropolog okunarak devami getirilebilen oliver sacks kitabi.
 • kitapta norolojik bozukluklarin neden oldugu, son derece enteresan, bir o kadar da urkutucu durumlarin ornekleri vardir.

  - spoiler -

  bunlardan biri, uyarici maddeler kullanma aliskanligi olan bir tip ogrencisidir. bir gece ruyasinda kendisini kopek olarak gorur. uyandiginda, inanilmaz bir koku alma duyusuna sahip oldugunu fark eder, daha once farkina varmadigi yuzlerce kokuyu bir anda algilamaya baslamistir, bir odaya girmeden odada olan herkesi kokusundan ayirdedip teker teker sayabilmektedir, farkli ve tuhaf bir dunyada yasamaya baslar. bu garip durum birkac hafta surdukten sonra kendi kendine gecer.

  bir diger ornek, vucudunu algilama yetenegini kaybeden bir kadindir. ciddi bir ameliyat gecirmek uzere hastaneye yatirilir, ameliyattan bir gece once tuhaf bir ruya gorur ve uyandiginda kendisini ruyasindakine benzer bir durumda bulur; felc veya benzer hicbir sorunu olmamasina, organlarinda herhangi bir his kaybi da bulunmamasina ragmen vucudunu hissedememekte, hicbir organini kontrol edememekte, organlarinin koordinasyonunu saglayamamakta ve hicbir organini kendi vucudunun bir parcasi olarak duyumsamamaktadir. kolunu kaldirmak istese nasil yapacagini bilemez, kol bir tarafa kendisi bir tarafa savrulur gider. isin kotusu, kadincagiz hicbir zaman normal haline donemez. brrr, korku filmi gibi!
 • christopher nolan'ın kardeşi jonathan'ın memento mori adlı kısa öyküsüne esin kaynağı olmuş kitap.daha sonra yönetmen bu öyküden yola çıkarak memento'nun senaryosunu yazmış ve filme çekmiştir.hatta bir atıfta bulunmak için kitaptaki john.g karakterinin ismi filmde aynen kullanılmıştır.
 • 4 sene boyunca görülen* sürü sepet nörolojik rahatsızlığın, bir kitapta böylesine keyifli * ve ilgi uyandıracak vaziyette toparlanabilmesi çok hoştur. okuyunca resmen taşlar yerine oturdu diyebilirim. her öykü ayrı bir hastalık hakkında bir çok bilgi verir; ancak -diğer bilimsel çalışmaların aksine-okumak da gayet rahattır.
 • kitabin basliginin hikayesi olan vaka söyle anlatilmaktadir: yasli bir adam karisinin zoruyla oliver sacks'in önüne getiriliyor.adam israrla hasta olmadigini ve karisinin zoruyla geldigini anlatiyor. kontrol esnasinda oliver sacks adam da cok da ciddi bir konusma ya da davranis bozuklugu göremiyor.konusma bittikten sonra el sikisma faslinin ardindan ne zaman ki yasli adam karisini alip, kafasina koymaya calisinca durumun ciddiyeti kavraniyor..
 • insan beyninin nasıl dehşet bir mekanizmayla çalıştığını, tıbbi terimlerle dolu olduğu halde hiç de sıkıcı olmayan bir dille anlatan okunası kitap.
 • bu kitabi seven mutlaka sunu da okumali:
  (bkz: beynine bir kez hava degmeye görsün)
 • noroloji uzmanı olan oliver sacks'in hastalari ile tecrubelerini anlattigi ilginc kitabi.
  ozellikle akildan sayilarla inanilmaz seyler yapabilen kardeslerin hikayesi cok dikkatimi cekmisti.
 • bir nörologun meslek hikayelerinden oluşan kitap.