• david bowie şarkının sözlerini 19 yaşında yazmış. bir şiirden* ilham aldığı söyleniyor. söz konusu şiirden bir dörtlük:

"yesterday, upon the stair,
    i met a man who wasn’t there.
    he wasn’t there again today,
    i wish, ,i wish he’d go away…"

19 yaşındansın, bir şiirden ilham alarak şarkı sözü yazıyorsun ve şarkı boyunca belki de uzun süredir kayıp olduğunu düşündüğün içindeki karşılığınla konuşuyorsun. olağanüstü iş.

kurt cobain'in de ömrü boyunca kendi kimliğiyle mücadele ettiğini tahmin edebiliyorum. nirvana coveri bu yüzden çok tesirli. david bowie ve kurt cobain'in bir kavşak noktasında buluşması gibi.
  • david bowie'nin nirvana tarafindan coverlanmis sarkisi
  • we passed upon the stair, we spoke in was and when
    although i wasn't there, he said i was his friend
    which came as some surprise i spoke into his eyes
    i thought you died alone, a long long time ago

oh no, not me
    we never lost control
    you're face to face
    with the man who sold the world

i laughed and shook his hand, and made my way back home
    i searched for form and land, years and years i roamed
    i gazed a gazley stare, we walked a millions hills
    i must have died alone, a long long time ago

who knows not me
    i never lost control
    you're face to face
    with the man who sold the world

(bkz: lyric manyağı)
  • fringe'te 5x07'nin sonuna aşırı derecede yakışan şarkıdır. sözleri çok manidar olmuştur.
  • relative clauses'ı biz david bowie ile öğrendik.
  • "i must have died alone, a long long time ago"... bu sözleri en duygulu sesinle söylerken, bir gün bizi buna mahkum edeceğini planlamış mıydın? bugün; o harika sarı saçlarından, bakmaya doyulmayacak yüzünden sadece acı veren görüntüler kaldı. kimbilir seni gerçekten seven, bir insan olarak gören ve özleyen kaç kişi var? senin ağzından dinlediğim ve hiçbir zaman da senin olmadığını düşünmediğim ve düşünmeyeceğim bu şarkı, şimdi dilimde bir dua gibi her gün hayat buluyor. ne zaman yalnız kalsam gitarın elinde çılgınca çalıyorsun ve her defasında aynı yere geldiğinde gözümde akmaya cesaret edemeyen bir damla yaş oluyorsun. evet haklısın "you died, a long long time ago" ve geride bıraktığın tüm o güzellikler ne yazık ki bunu değiştiremiyor. ve ben seni yarı gıpta ederek yarı kıskanarak ama hep özlemle anıyorum.
  • nirvana coveri, ertem egilmez'in munir ozkul'lu adile nasit'li kalabalik aile filmlerini hatirlatan, huzunlu sarki.
  • serbest cagrisim olarak aklima (bkz: recep tayyip erdogan)i getiren guzeller guzeli sarki.
  • en sevdiğim nirvana şarkısıydı, geç de olsa david bowie'den orjinalini dinledikten sonra en sevdiğim david bowie şarkılarından biri oldu. iki versiyon da ayrı güzelliktedir, ancak bowie'nin the man who sold the world'ü söylerkenki buğulu sesinin şarkının yarattığı hüzünlü atmosfere daha çok yakıştığını düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap