şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: formalizm)
 • ayni zamanda cinematic orchestra'nin filmle ayni isimli pek guzel parcasi.
 • (bkz: kino eye)
 • ve bu da "idiot with a tripod":
  http://www.youtube.com/watch?v=_kd_m50-v6s
 • bir devrim propagandası olarak çekilmiş film. propaganda kelimesi itici göstermesin ama filmi size; bu propagandanın temel mantığı vertov'un sinemadaki kurmacalara yaptığı afyon benzetmesidir. vertov'a göre filmlerdeki kurmacalar izleyiciler üzerinde bir afyon etkisi yaratmaktadır. vertov kurgu'nun gerçeği düzenleyebilecek tek araç olduğunu söyler ve film kabaca bu mantıkla ortaya çıkar. yani az önce bir devrim propagandası olarak lanse ettiğim filmin diğer siyasi propagandalardan farklı (farklı değil aslında tam da zıttı) olarak temel hedeflerinden biri: gerçeği gerçek olarak vermektir.
  rus devrim sinemasında önemli izleri olan vertov'un bir şehrin yaşantısını konu edinen filmi daha sonrasında cinematic orchestra'nın çeşitli besteleriyle sunuldu.
  bugün bir kült olarak kabul edilen samsaranın da fikir babası sayılabilir. vertov'un kameralı adam'ı gün doğumu ve batımı arasındaki süreçte moskova'dan çeşitli etkileyici görüntüler sunar. 1929 yapımı bu kült eserin temel odak noktası ise insan ve makine arasındaki çatışma/uyumdur.
  eğer devrim sonrası, 1929 moskova'sını merak ediyorsanız, izleyeceğiniz hiçbir film ya da fotoğraf size bu film kadar oradaymışsınız hissini veremez, haberiniz olsun.
  ayrıca cinematic orchestra ile tanışmama vesile olmuş filmdir. cinematic orchestra'nın filmle aynı isimdeki şarkısını film canlı yayınlanırken kaydetmiştir ve bunun etkisiyle çok bilinir, mükemmeldir. ama ben bir de burn out'u dinleyin derim.