şükela:  tümü | bugün
614 entry daha
 • yayınlanan 6. bölümüyle beraber senaryonun ilerlememesinin dert edildiği dizi.

  --- spoiler ---

  aslında senaryo ilerliyor. şöyle ki; ana karakter bugüne kadar kendisini çocukluğunda aralarına almış klanından sadece ödül avcılığı işi için uzaklaşmış birisi. kendisinin genç ve diğer klan üyelerine nazaran tecrübesiz olduğuna inanıyorum.

  lakin çıkarmadığı zırh yüzünden the mandalorian olarak bilinen ödül avcısının yüzünün asıl görünüşünü bilen kimse yok. bu nedenle klanından farklı kişilerin (her seferinde sadece birinin sığınaklarından ayrılmasına izin verilmesiyle) yenilmez tek savaşçı gizemini sürdürmeleri ihtimali mevcut. klana dönüşlerinde, dışarıda yaşadıklarını klanın diğer üyelerine anlatarak bu oyunu devam ettiriyor olabilirler.

  misal, bu bölümle beraber fark ettiyseniz bizim mando geçmiş iş anılarını paylaşan kişilere cevap vermekte isteksiz. çünkü o anıları bizzat yaşamamış; yaşayan klanın diğer üyelerinden dinlemiş zannımca. lakin bu son bölümde bahsi geçen xi'an ve kardeşi ile bizim mando'nun geçmişi olmalı. onları gördüğünde tanıdı. tabii sadece onların fotoğraflarını görmüş de olabilir.

  konuya dönecek olursam; bizim mando şu an ne yapacağını şaşırmış durumda, boşlukta dolaşmakta... tenha bir gezegende ufaklıkla kalayım ve ortalık yatışsın istemişti, ufaklığın kafasına nişan aldılar. uzayda gemisini avladılar, tamir için indiği gezegende parasızlıktan istemediği bir işi kabul etti. geçmişte beraber çalışan birisinden iş istedi, hücrede hapis kaldı.

  kısacası bizim bahtsız mando şu an tek çocukla ortada kalakalmış, bekar ve yalnız bir üvey baba konumunda. üstelik, peşindeki ödül avcılarından ve kiralık katillerden köşe bucak kaçarken rotasını çevirebileceği bir limana çaresizce muhtaç durumda dolaşmakta.

  lakin yakın zamanda, ufaklığın peşindeki eski imparatorluk kalıntısı grubun doğrudan mando ve ufaklığın karşısına çıkıp, ardından yeni cumhuriyet güçlerinin veya inzivaya çekilmiş eski bir jedi'ın senaryoya dahil olmalarını bekliyorum.

  her ne kadar bu yapımda pek az görünse dahi, gücün rolünü oynamadığı bir star wars eseri mümkün değildir.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  6.bölümde uzayda geçen frp izlemedik mi ya?

  mando, üzerinde ünlem işareti yanan kişinin yanına gittiğinde, kendisine "bir mahkum var, kurtaracaksın" görevi verilir.

  görevi kabul ettiğinde yanına bir barbar (kas kuvveti olan boynuzlu uzaylı), bir assassin (takım lideri olan tipleme), bir rogue/thief (hatun kişisi) ve bir de druid (bunlara yolu tarif eden droid) alır. mando da ranger zaten. bir zar atıp initiative kullanmadıkları kaldı.

  kurtardıkları herif için de monk derim.
  --- spoiler ---
 • rpg oyun gibi düşünüldüğünde bölümlerinin yapısı daha anlamlı hale gelen dizi. beskar farmlayıp demircide eşya yaptırıyor. tırıvırı questleri almıyor. quest içinde quest çıkıyor önüne.

  son 3 bölümdür de side quest eritiyor mando, artık main quest'e geri dönecektir*. zaten oraya doğru da gidiyor gibi. yavaş ve boş bölümlermiş gibi hissettirse bile world building için gerekli malzemeleri seyircinin önüne güzelce serdiler. bundan sonrası bu parçaları birleştirip sağlam bir pik noktasına doğru ilerlemek.

  --- spoiler ---

  mando'yu kurtaran kimdi, force'u ne kadar biliyor veya hiç biliyor mu, loncaya katıldıktan sonra yaptıklarından pişman mı, empire neden baby yoda'nın peşinde, doktor baby yoda'yı klonladı mı veya tam olarak ne yaptı, omera böyle silah kullanmayı nereden öğrendi*? bu soruların hepsi bu sezonda çözülmese bile epey bir şey açıklığa kavuşacak gibi. beklemedeyiz efendim.

  --- spoiler ---
 • dizi dev filoninin klasik clone wars temasıyla ilerliyor. fanboy olarak en çok merak ettiğim şey bütün bu olup bitenlerden sonra ahsoka tanoya ne olduğudur, seride hikayesi yarım kalmıştı çünkü. ha bi de bilen varsa yeşillendirdiğinde sevinirim.
 • çok keyifle giden dizi.

  --- spoiler ---

  6. bölümünün sonunda, minik yoda'nın android zero'ya karşı gücü kullanmaya çalışırken, mandolarian zero'yu vurunca, kendisinin güç sayesinde kurtulduğunu sandığı sahne bana 2011'deki minik darth vader'lı vw reklamını hatırlattı.

  --- spoiler ---
 • 4. bölümle 7 samurai'ı hatırlatan dizi. 6. bölümdeki şeytana benzeyen tipi sevmedim. uzaylıların böyle referansları olmazdı. kız da 5. element'teki operacıyı hatırlatıyordu, o güzeldi. bir de e.t. sahnesi.

  bu arada disney senden iğreniyorum tüm kalbimle.

  western tarzı güzel kesinlikle.

  bolümden bölüme anlamsız maceraları sevmedim.

  bebek yoda meselesini merak ediyorum epey. ölümünden sonra geçiyor dizi, fakat yoda türünün son örneğiydi. bir de 2. bölümde kanını alabildi mi imparatorluk? keşke bunlar star wars'a bağlanabilse diyeceğim ama son filmden bile bir şey beklemiyorum.

  neticede severek izliyorum ve neden 7. bölüm fragman yok anlamıyorum.
 • --- the mandalorian s01e06 spoiler ---

  christopher nolan hayranı bir yönetmen tarafından çekilince haliyle nolan filmlerine epey göndermeler bulabileceğiniz bir bölümle karşımıza çıktı.

  - prison ship koridor sahnesi/batman begins-arkham hastane koridor sahnesi
  - mandolorian'ın mayfield'ı yanıp sönen ışıklarla hakladığı sahne / the dark knight rises kanalizasyon sahnesi
  - mayfield'ın former imperial sharpshooter olmasından bahsedilirken alınıp "çok bişey ifade etmez" diyen mando esasen stormtrooper tayfasının körden kötü nişan almalarına bir dokundurma olduğunu fark eden mayfield'ın dönüp " ı wasn't a stormtrooper" demesi kahkaha attırdı.
  - light speed esnasında güvertede mandolorian'ın yüzü hakkında konuşurlarken jar jar binks'i hatırlatırcasına "maybe he is a gungan" denilmesi ve hatta gungan gibi "is that why yousa don't wanna show your face" denilmesi,
  - kontrol odasında western filmlerine göndermenin ağa babası sayılan meksika açmazı sahnesi,
  - prison ship içindeki tüm droidlerin üzerlerinde new republic sigil taşıması,
  - kontrol odasında burg ile kapışan mandolorian'ın, boynuzlu ve kuvvetli bir canlının kolay kolay yanmayacağını düşünemeyişi de nebileyim..
  - yatay ve dikey olarak 2 kez kapıya sıkıştırılan burg'un ölmeyişine anlam veremeyenler için, bölüm sonunda hücredeyken boynuzlarının kırıldığını görülebilir,
  - bölüm sonundaki x-wing pilotlarının yapımın yönetmenleri oluşu da gülümseten detaylardandı.

  bölümün işleyişi açısından incelendiğinde, mandolorian'ın eski arkadaşı ranzar malk ( nolan/batman begins) 5 kişilik bir ekip gerektiğini söylediği iş için tamamiyle adamımızı sürekli meşgul ederek durumun kontrolünü kaybettirme çabası içerisinde. amaçları mando'dan muhtemel intikam almak, zira navarro'daki olaydan haberleri yok. (droid zero bir şeyler fark ediyor gibi ama yetmiyor) zira "the child" baby yoda'yı görmelerine rağmen "bu ne amk" bakışı atmaları ve o esnadaki konuşmalar alayının bi skimden haberinin olmadığının göstergesi.

  amaçları mahkum kaçırmak ve bu işi yaparken fark edilmemelerini sağlayabilecek yegane gemiye* sahip kişi mandolorian. adama değil, gemisine ihtiyaçları var ipnelerin. niye işi verirken defterini dürmediler bu kadar adam, gökyüzü neden mavi, vapurlar suyun üzerinde nasıl yüzüyor, kafamda deli sorular?

  hasılı, adamlar mandolorian'ı öldürmek istese rahatlıkla öldürüp para pul vermeden işlerini de gördürebilecekken, adeta ölüm makinesi gibi olan, kazık atmaya gelmeyecek bir adamı keriz yerine koymaya çalışıyor. valla bu outer rim gangstaları da hakkaten mal, lucas film ve disney+'ı bize bunu göstermek için koca bir bölüm ayırmalarından ötürü tebrik etmek gerekiyor.

  yalnız dizney pılas yine son 3 bölüm olduğu gibi bu bölüm de 'the child' baby yoda'ya silah doğrulttu. bu bölüm bir de kukla la amk ölmez bu dercesine yere düşüşü vardı ki minik yeşil karakter hatrına görmezden geliyoruz.
  --- the mandalorian s01e06 spoiler ---
 • jar jar binks'e yapilan gondermeyi bile buraya yaziyorsaniz bu dizi kotu gidiyor demektir. ben su son bolumden sonra baya sogudum o harley quinn cakmasi kariyi ve triplerini gordukten sonra. ne gerek var amk koskoca star wars evreninde boyle cakma karakterler uydurmaya?

  6. bolumun sonunda gosterilen konsept cizimlerindeki karakterler, bolum icindeki karakterlerin makyajindan ve kostumlerinden kat kat daha guzel ve star wars evreni hissiyatini veriyor.

  bir an dusundum acaba ilk sezonu oldugu icin butcesi dusuk de bu yuzden mi kagit uzerinde hayal edilen ortamlari, kostumleri ve makyajlari yapamamislar diyecektim ama yazmissiniz ki 12.5 milyon dolar butcesi varmis bolum basina.

  demek ki makyaj ve kostum ekibi baya yeteneksiz. bolumun sonundaki konsept cizimlerini durdurup inceleyin, hak vereceksiniz.
 • kapanış müziği çok iyi olan dizi. game of thrones intro atlattırmazdı, mandalorian da outro kapattırmıyor.
 • 6. bölümdeki kızıl yüzlü şeytan boynuzlu ırkı ilk star wars filminde görmek mümkün. meşhur kantin sahnesinde han solo tanıtılmadan önce çeşitli ırklar gösterilirdi, bir tanesi de bu şeytanımsı ırktandı. şeytanın orada ne işi var gibi geyikler döner hala internet aleminde.
8 entry daha