şükela:  tümü | bugün
 • varlığı ile aşırı sevindiren yapımdır. keşke daha uzun bölümleri olsa da eni konu olsa.
 • --- spoiler ---

  ben o sabi sübyan yoda'yı yirim yalnız!

  --- spoiler ---
 • kotor oynadığım günlere dönüyorum bu diziyi izlerken.
 • ilk 2 bölümüyle çok şey vadeden dizidir.

  ı have spoken

  --- spoiler ---

  mandalorian, yumurtayı almaya giderken bebeği yanında götürdü çünkü hem jawa'lara güven olmaz hem de bir ödül avcısı avını yanından ayırmaz.

  --- spoiler ---
 • bu basligi da yazayim: iste starwars bu.

  --- spoiler ---

  bir bounty hunter avladigi seyi asla yaninda ayirmaz. hele ki bu kadar degerli bir avi. gittigi heryere tasimasi o sebeble cok mantiksiz degil.

  --- spoiler ---
 • spagetti western/fantastik gibi değişik bir tarza sahip ve ilk iki bölümü ile beklediğimden çok daha iyi çıkan live action dizi. tek olumsuz yanı 30 dakikalık bölümler, 40-45 dakika bence optimum.
 • ilk iki bölümü referans alarak belirtiyorum, harika olmuş.
 • ilk üçleme hariç geriye kalan bütün star wars filmlerinden daha iyi olmuş dizidir.

  büyük sürpriz oldu gerçekten.

  edit : dizinin başlığı bu değil aslında ama ekşi yönetimi inatlaşıyor yazarlarla galiba.gerçek başlık için ;

  (bkz: the mandalorian)

  çünkü dizinin adı bu.gerçek başlığa yaptığım yorumu aynen buraya yapıştırdım bu yüzden.
 • genel bilgi vermek gerekirse ( bu bilgiler canon olmayabilir çünkü disney satın almasıyla legends yapıldı) mandalor ırkı mandalor gezegeninden bir ırk olup yavin savaşından 4000 yıl kadar önce cumhuriyete savaş açmış bir ırktır. önce dış halkadaki gezegenleri istila ettiler sonrasında direkt cumhuriyeti hedef aldılar. cumhuriyet güçsüz bir durumdaydı ve jedilardan yardım istedi. jedi konseyi bu savaşa dahil olmama kararı aldı. fakat revan önderliğinde bir grup jedi konseye karşı gelerek savaşa dahil oldu cumhuriyet ordularının başına geçti. sonrasında bu savaşların sebebinin bilinmeyen bölgelerdeki sith imparatorluğu olduğu ortaya çıktı. revan mandalorluları büyük bir yenilgiye uğrattı. mandalor'u öldürdü ve onun ( mandalorlular'in liderine verilen isim) maskesini aldı sakladı. o maskenin kültürel bir değeri olduğu için o maske olmadan yeni mandalor seçilemediği için mandalorlular uzun süre lidersiz kaldı ve galaksiye dağılıp paralı asker oldular. revan bilinmeyen bölgelere sith imparatorluğunu bulmaya yolculuğa çıkmadan önce canderous ordo'ya maskenin yerini söyledi. mandalorluları toplamasını ve cumhuriyeti gelecek olan büyük savaşa hazırlamasını söyledi. sonrasında canderous ordo yeni mandalor oldu ve ırkını toplamaya başladı. bunlar kotor hikayesiydi. sonrasında the clone wars serisinde tekrar gördük mandalorluları. jedilari sevmeyen bir ırk olarak karşımıza çıktı. rebels dizisiyle imparatorluk döneminde imparatorluk kuklası bir rejimin oluştuğunu gördük. savaşın şanına önem veren bir ırk olup galaksiye ödül avcılığıyla nam salmıştır. jango fett, boba fett ve canderous ordo en bilinen ödül avcılarıdır bu ırkın. bu dizide yine bir ödül avcısını görüyoruz. daha geçmişine inilmedi ama bir bağlantı çıkacak mı merak ediyorum. dizi episode 6 sonrasını anlatıyor. ilk 2 bölümü sevdim. tek sorun kısa olması. güzel bir kültüre sahiptir bu ırk. ileriki bolumlerde daha çok geçmişe deginmeleri bu bağlantıyı genel izleyiciye vermeleri güzel olur.
 • starwars özüne dönmüş on numara olmuş. lafım bu kadar.