• aynı günün tekrar tekrar yaşandığı filmleri çok ama çok severim.

herhangi birisini yakalarsam mutlaka izlerim. gelgelelim bu konuda materyal oldukça kısıtlı olduğundan birbirinin tekrarı filmlerin yapılması çok mümkün.

alt türün zirvesi groundhog day ve edge of tomorrow filmleri kadar olmasa da son dönemde palm springs türe çok başarılı bir sos getirmiş, yerinde, dozunda ve ilgi çekmeyi başarabilen romantizm ve komedi harmanıyla çok lezzetli bir ürün ortaya çıkarmıştı.

"time loop" filmlerini berbat filmler olsa bile izlememe rağmen açıkçası the map of tiny perfect things'i amazon yapımı olması hasebiyle biraz beklentiyle izledim. gelgelelim karşımda aksayan bir romantizm ve çok çok kötü bir bilim-kurgu altyapısıyla vasat altı bir film buldum. buradan sonrası spoiler olacak.

--- spoiler ---

güzel ve hızlı bir başlangıç yapıyoruz. kahramanımız mark'ın aynı günü tekrar yaşadığını kısa sürede anlıyoruz ve davranışları nedeniyle kendisini kısa sürede çok seviyoruz. haydi asyalı kızı tavlasın derken karşısına margaret çıkıveriyor. mark bu defa onun peşinden koşuyor. sonrasının romantizme yakınsamasını bekliyoruz.

(uyarı! : bundan sonraki iki paragrafta evlilik programı jürisi modumu açıyorum.)

gelgelelim kızımız film boyunca o kadar sinir bozucu ki mark ağzıyla kuş tutsa (ki daha da ötesini yapıyor. o uzay simülasyonu neydi öyle?) margaret yüz vermiyor. mark gözü yaşlı bir şekilde "arkadaş olarak da severim, ne yapayım?" diyor. margaret orada da yalnız bırakıyor mark evladımızı. yahu hanım kızım. dünyada son kalan adam o farkında mısın? hiçbir şey tekamül etmiyor işte. dünyadaki tek erkek o... hayır adam "dünyada bi ikimiz kalsak yine de seninle olmaz" denilecek bir adam da değil. hem yakışıklı ,hem romantik, hem güler yüzlü, hem senin tüm kaprislerini çekiyor, her türlü yanında, destekçin oluyor. senin ona gram faydan dokunmuyor mesela. hiçbir sırrını vermiyorsun adam sırf sana saygısından sebebini, ötesini sorup bunaltmıyor. hâlâ ne diye biraz romantizme kapını açmıyorsun. saç baş yoldum.

filmin sonunda da geldi öptü oğlanı... neden? çok sevdiğinden mi? hayır! bu döngüyü kırabilecek diye sadece. vallahi mark olsaydım döngünün kırılmasının ardından hemen ertesi gün: "kusura bakma margaret, sadece menfaat için yanımda oldun, hadi zaman döngünü de kırdın güle güle sevgili arkadaşım, sen yoluna ben yoluma" derdim. neyse, kısacası bence film romantizmi hiç ama hiç beceremiyor. film boyunca yapılan ultra yüksek seviye naz, benim gibi film âşıkı bir adamı usandırdı açıkçası. çok çok kötü.

gelelim filmin bilim-kurgu içeriğine.

bakın. burayı okuyorsanız zaten filmi izlemişsinizdir demektir. dünyayı kurtaran adam'ın bilim-kurgu yapısı bu filmin bilimkurgu yapısının yanında interstellar kalmıyorsa şuradan şuraya adım atmayayım. bakın alt alta yazıyorum siz değerlendirin.

- muhteşem anlar haritası yapmak. (neye göre, kime göre muhteşem an? kafayı yiycem)
    - muhteşem anlar haritasına ip ve boncuk asmak
    - haritanın yansımasında zaten baştan hatalı olan dördüncü boyut görselleştirmesinin* varlığını fark etmek ve bir tane noktanın da eksik olduğunu fark etmek. *
    - ve bu noktanın haritada izdüşümünü de yanlış ölçmek *
    - havuz başında oğlanı öperek tüm dertleri aşabilmek.

gözünüzü seveyim bilim-kurgu yapamıyorsan hiç yapma. mecbur değilsin. senaryona izleyiciyi ikna etmek yerine "aşk her döngüyü kırar!***" falan de. biz seyirciyiz. sinemiz o kadar geniştir ki eyvallah deriz. yeter ki sen bizi salak yerine koyma! *

hayır filmin son sahnesinde de köpeğin sahibinin yüzünü göstermeyerek gizem yapmaya çalışmış 5-c'den baran kardeşimiz. sekiz yaşında kızı olan sıradan bir amerikalıyı hiiiiç merak etmedik rahat ol. *

--- spoiler ---

kısaca film, izlemesi eğlenceli sayılabilecek, hiç olmadı sonuna kadar kendini izletebilen bir film. eşinizle, sevgilinizle oturup izleyin, eğlenin, unutun. pişman etmez. ama senaryo ve yapı olarak çok ama çok kötü. hafif eğlendirebilmesi yetmez, aynı zamanda kaliteli bir film izleyeyim istiyorsanız vakit kaybedeceğiniz konusunda şimdiden uyarmak istiyorum.
  • aldığı puan ile doğru orantılı bir film. kafa boşaltmak, vakit öldürmek için izlenebilecek, içerisinde de sıkça referans verdiği groundhog day ve edge of tomorrow seviyesinde olmayan, iyi niyetli bir çalışma.
  • sinemalarda film yok, yeni filmler de böyle tek tük geliyor ama son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biriydi. izleyin mutlaka.
  • lev grossman tarafından yazılmış aynı isimli kısa öyküden uyarlanan, ian samuels'in yönettiği 2021 yapımı amerikan bilim kurgu romantik komedi filmi.

zaman döngüsü ile ilgili olduğunu okur okumaz açtım filmi. ve yine pişman olmadım. bu filmlerde insanların kafayı sıyırdığı ve içinde bulunduğu durumdan nefret ettiği günler mutlaka oluyor. bu filmde de var. fakat ben zaman döngüsü filmlerini her zaman seviyorum. aynı temel konuyu da işlese bir şekilde beğenerek izliyorum. benim için küçük, insanlık için de küçük bir döngü.

neyse efendim şöyle biraz bahsedersek, döngüye kapılmış bir delikanlı kendi gibi birini daha buluyor. bu hatun kişisine aşık oluyor falan. biri döngüyü kırmaya biri de döngüde kalmaya çalışıyor. ikisinin de haklı gerekçeleri var. filmin senaryosu genel olarak hoşuma gitti. dördüncü boyut diyalogları bir popüler bilim kitabından fırlamış gibi gayet geyik ve eğlenceli aksettirilmiş izleyiciye. 2 boyutlu gölge baz alınarak 3 boyutlu gölgenin anlaşılması için kurulan analoji gayet hoşuma gitti. en son artık tesseracttan bahsediyorlardı zaten. güzel zaman geçirten eğlenceli bir film. zaman döngüsü temasını sevenler izlemeli bence.

bu arada daha yakında başka bir entryde buna benzer (boyutlar falan) bir argüman öne sürmüştüm. üstüne bunu izleyince bu düşünce deneyinin gayet eğlenceli ve ufuk açıcı olduğu konusunda tekrar emin oldum. onu da buraya bırakayım. yazının ikinci yarısını kastediyorum.
    (bkz: #147306288)
  • lütfen etrafındaki guzel seyleri gorenler ile karsilastir yuce tanrım. evrenin sonsuzluğu, zaman anomalisi ve tatli bir aşk olsun bu hikayede de. negatifte kalmak aslında daha zor ama yüzleşmeden olmuyor, yüzleşince 4. boyuttan bile çıkılıyor ıste o yuzden benim icin de umut var. ümidi yesertmek , her gun sulamak var. bu film de boyleydi.
  • hoş filmdi. sadece zamanı bir kez daha resetleyip lotoyu kazanıp sonra düzeltebilirlerdi. ama işte zeka lazım bazı şeyler için.
  • gecenin bu saatinde entry girmeme sebep olan bir film benim için. izlediğim zaman döngüsü konulu filmler arasında belki de ilk sırayı aldı kendileri. sevgilinizle bir film izlemek istiyorsanız ve bu enrtyi gördüyseniz eğer, evet bu filmi açıp izleyebilirsiniz. filmin konusuna gelecek olursam eğer, filmi türkçe telaffuz etmem yeterli olacaktır bence; küçük mükemmel şeyler…
  • çakma palm springs... hoş o da çakmaydı, galiba bu loop olaylarının hepsi birbirinin çakması...
  • --- spoiler ---

haritadaki sözüm ona ''perfekt'' anları teker teker işaretleyip o topların gölgesini duvara yansıtınca tesseractın çıkmasına ''yav he he'' dedirtmiştir.
    koca evrenin işi gücü yok pause etmiş sizin öpüşmenizi bekliyor devam etmek için. köpeğin bir adamın telefonunu alıp kaçması evrenin çok sikindedir.
    --- spoiler ---

(bkz: aaaa şu bahattin mi? verin bin lirasını)

tamam bir film belgesel gibi izlenmez de öyle işte ...
    imbd 6.8 demiş ben 5ten fazla vermezdim.
  • her time loop filmi gibi bir oturuşta keyifle izledim. palm springs kadar büyük bütçeli, tanıdık oyunculara sahip bir yapım olmasa da kendi çapında gayet güzel ve seyirlik bir film olmuş.

7.3/10

edit: (bkz: diğer amazon filmleri/#119649930)
hesabın var mı? giriş yap