şükela:  tümü | bugün
 • marshall mathers adli sarkinin bulundugu album.
 • eminemin en basarılı albumu..
  kill you,stan,marshall mathers,drug ballad,kim sarkılarını bulunduran super album..
 • vay be.bu album çıktığında ben ve eminemci arkadaşım ahmet lisede okuyorduk abi. bu sabah yolda genç bir kız kardeşimi gördüm. giydiği t-shirtün arkasında ''im sorry mama'' yazıyordu. bir an yıllar öncesine döndüm. eminem'in kitabı çıkmıştı dnr'da biz de 10 milyon verip o kitabı almıştık lan. hatta blue jean, eminem ve limp bizkit cd si vermişti. süperdi o ''sansürsüz stan'' yazısıyla mutlu oluyorduk biz. neyse bu albumu 1000 defa dinlemişimdir. şimdi tekrardan dinledim de harbi güzel albummuş, biz de o kadar mal değilmişiz hehe.

  kill you nun girişine eşlik etmek, amityville'de çoşmak-ki şarkının son bölümü acayip güzel ve eşlik edilesi (diz eyin ditroyt dis is madırfakin hamburgır hil), the way i am ile öfkelenmek, kim ile bardak kırmak, marshall mathers ile duygulanmak... efsane albumdu. ken kaniff skiti hariç. o iğrençti işte. (bi de eminemci ahmet '' thats why they call me ibne levent, i'm back'' diye değiştiriyordu ben de kızıyorum, lise işte.)

  bir de şarkı listesini verelim;

  01- intro
  02- kill you
  03- stan
  04- paul(skit)
  05- who knew
  06- steve berman(skit)
  07- the way i am
  08- the real slim shady
  09- remember me
  10- i'm back
  11- marshall mathers
  12- ken kaniff(skit)
  13- drug ballad
  14- amityville
  15- bitch please 2
  16- kim
  17- under the influence
  18- criminal

  relapse'i dinledikten sonra özlemişiz diyoruz ve kim kardashian'in poposuna bu kadar takılmamasını istiyoruz artık eminem'in :(. ama we made you iyi olmuş.
 • public service announcement 2000 ile başlar bu albüm ve başlar başlamaz 'obaaa!' tepkisini yaşatır size, bilirsiniz ki bomba bir albüm daha gelecektir marshall mathers'dan. kill you ile başlar eminem, bütün dünyayla dalga geçer, mükemmel multi-rhyme'larla bezediği şarkısının her dizesinde sinirini bozan başka bir gruba saldırır. sonra stan gelir, dido ablanın nakaratıyla daha da bi güzel olan bu 'affedilme çağrısı' sonuna geldiğinde ağlayacak noktaya getirir insanı. sonrasında iki çok komik skit'in arasına yerleştirilen who knew, ki "you want me to fix up lyrics while the president gets his dick sucked" dizesi her dinleyişde kahkahalar attırır insana, ve the way i am gelir. bütün hayatını zorluklarla geçiren marshall'ın bu sefer de şöhrete ve etrafındaki insanların ona olan davranışlarına olan nefretini tekdüze ama etkili bir beat'in üzerine döktüğünü görürüz. sonrasında yaklaşık beş dakika boyunca kahkahalarla dinleyebileceğiniz 2000 versiyon my name is... gelir, the real slim shady. remember me ve i'm back'den sonra marshall mathers gelir. slim shady bu albümde slim shady değildir, elbette o yanını yine ortaya koymuştur birçok punchline'da, ne var ki bu sefer marshall'ı anlatır. bunun en saf şekilde görüldüğü şarkı ise belki de albümle aynı adı taşıyan marshall mathers'dır. dünya'nın en iğrenç skit'i ken kaniff gelir sonrasında; ve drug ballad ve psikopat bizarre'ı dünya'ya tanıtan ilk şarkı olan amityville, ki bizarre o şarkıdaki tavrını sonraki kariyeri boyunca sürdürerek de hem istikrarlı hem de kendinden tiksindiren bir hip hop figürü olmaya devam etmiştir. *albümde sona doğru yaklaşırken ise bir anda dr. dre'nin sesini duyarız; sadece bununla da kalmaz eminem ve snoop dogg, x zibit ve nate dogg'u da * aynı şarkıda birleştirerek bir west coast all-star kadrosu kurar bitch please ıı'de. 16 numaralı şarkı ise hip hop kültürünün en tartışmalı figürlerinden biri olan eminem'in kariyerinin belki de en tartışmalı şarkısıdır: kim. "you were supposed to love me, now bleed bitch bleed." ve daha birçok öfke ve çaresizlik karışımı dizenin bulunduğu bu eser üretimi sırasında stüdyoda bulunmak istediğim şarkılar listesinde de ilk sıralarda geldiği için benim gözümde ayrı yere sahiptir, bu kadar nefret dolu bir şarkı yapmak üstünden bu kadar sene geçtiğinde bile hala garip gelir çünkü bünyeye. daha sonra ise eminem'in detroit'li arkadaşları ile stüdyoda oturup türlü türlü uyuşturucu etkisindeyken yazdıkları under the influence * *başlar, nakaratta "so you can suck my dick if you don't like my shit. cause i was high when i wrote this, so suck my dick." diyen d12 "dünya sikime minare götüme" anlayışına yeni bir boyut getirirler ve kill you'da herkesle dalga geçerek başladığı albümü criminal ile yine öfkeli, umursamaz ve alaycı tavrını koruyarak bitirir eminem. hip hop tarihinin en önemli figürlerinden biri olan eminem, en güzel albümlerinden birisine imza atmıştır bundan on üç sene önce.
 • ikinci cildi yoldadır.

  (bkz: the marshall mathers lp 2)
 • gelmiş geçmiş en iyi rap albümü.
 • bugün 16 yıl oldu bu albüm çıkalı. allah senden bin kere razı olsun eminem.
 • ilk çıktığı andan itibaren eminem'in en iyi albümü.
  dikkat çeken şarkılar:
  (bkz: kill you)
  (bkz: stan)
  (bkz: marshall mathers)
  (bkz: kim)
 • tarihin en iyi rap albümüdür. evet en iyi diyorum.
 • a’dan z’ye ezbere bildiğim kainatın en iyi albümü.