şükela:  tümü | bugün
 • geoffrey miller'ın ntv yayınları tarafından çıkardığı kitabı.

  ona göre insan beyni kur yapmak için evrimleşmiş.

  http://www.mefallit.org/sevisen-beyin-cikt.html
 • aslı "the mating mind: how sexual choice shaped the evolution of human nature"dır, 10'dan fazla dile çevrilmiş. türkçe'ye kazandıran ise asım karaömerlioğlu.

  ntv yayınları'nı kutluyor, yazarın dumanı üstünde kitabı spent: sex, evolution, and consumer behavior'la da ilgilenmesini bekliyoruz.
 • neden gitar çalan erkeklerden daha çok hoşlandığımız veya basketbol takımındaki erkeklerin neden kızlar tarafından daha çok beğenildiği gibi durumlara beynimde makul mantıklı kabul edilebilir bir açıklama sunduğundan, elimden düşürmeden metroda otobüste amfide okuyup bir de üstüne başlığı yüzünden gelenin geçenin kötü bakışlarına maruz kalmama sebep olan gene de muhteşem kitap...
 • sanatın çıkış noktası, hoşlandığın tiplerden neden hoşlandığın, vs gibi birçok konuyla anlatmış insanın evrimini, kitabın adından dolayı açıklama ihtiyacı çok duyarsın ancak evrime güzel bir bakış
 • genelde popüler kültüre hitap eden ve rengine resimine bakan alsın mantığı ile yayın yapan ntv yayınlarının bugüne kadar çıkardığı en iddialı, en okunması gereken ve üzerindeki fiyatı hakeden kitabı diyebiliriz. hatta ntv yayınları'nın nasıl olup da böyle önemli bir eseri yayınlamaya karar verdiğini hiç anlayamadım.

  kitap richard dawkins'in de belirttiği üzere çoğu evrimci tarafından gözardı edilen cinsel seçilim hakkında yazılmış en kapsamlı çalışma. ayrıca temel insan davranışları ve kadın-erkek ilişkilerini anlamada çok sağlam kanıtlar sunan evrimsel psikoloji hakkında çok açıklayıcı bir eser. evrim konusu ile ilgili okuduğunuz hemen hemen tüm yeni eserlerde bu kitaba göndermeler sık sık yapılmakta ve sayın miller'ın görüşlerine yer verilmekte olduğunu göreceksiniz. zihinde soru işaretleri kalmaması açısından okunması tavsiye olunur.
 • kitaptir, hemde defalarca okunasi kitaptir.
  yasama dair bu kadar cok ve kaliteli yol gosterici bilgiyi, boylesi sade bicimde sunan bir yazili esere daha rastlamadim.
 • tavus kuşunun kuyruğundaki evrimsel anlamsızlıktan girip de diğer dişilere neden ve nasıl çekici gelmesinden konuya girip, seksüel seçilim teorisi üzerine kafa patlatan ve gerek hayvanlar gerekse bizler üzerinden somut örnekler vererek ileri sürdüğü konuya dair sıcak yaklaşımlar sergilemiş miller’in kitabı.

  üzerinde gerçekten uğraşmış ve değerli çalışmaları var. içeriğinden çok bahsetmeyeceğim lakin kitabı alacak olanlar grinin elli tonu muamelesi yaparlar diye endişe etmemden bu kaygım.

  böceklerin, hayvanların ve biz insanların doğal seleksiyon bir yana neden ve nasıl farklılaştığını, gen bencildir diyerek (dawkins’e gönderme yapıp o’nu saygıyla anarak), niteliksel örneklerle kanıtlamaya adeta yemin edildiği kadar bir o kadar da eleştiriye açık olan kitap, aynı zamanda akıcı da!
 • piyasada uzun zamandır bulunmamasına rağmen çok yakında alfa etiketiyle çıkacak olan, evrimin cinsel seçilim konusunu irdeleyen kaliteli bir kitap.
 • “ erkekler evrimsel olarak sınırsız sayıda kadını arzulayabilecek şekilde inşa edilmişlerdir.”