şükela:  tümü | bugün
 • çok farklı bir dizi, hatta dizi olmaktan öte, bir tür terapi gibi. patrick jane her şeyi o kadar kolay gösteriyor ki dizinin bir bölümünü izledikten sonra hafifliyor insan. ama sadece bu da değil. dizi karakterleri o kadar iyi kurgulanmış, oyuncular o kadar iyi seçilmiş ve o karakterler arasındaki uyum o kadar harika kurulmuş ki izlerken sadece kurgusal bir hikaye izliyor gibi hissetmiyorum. sadece bölüm içindeki veya red john hikayesindeki olayları izlemiyorum ben bir the mentalist bölümü izlerken, o karakterleri ve birbirleriyle ilişkilerini de izliyorum. bir dizi gibi izlemiyorum yani, gerçek insanları, gerçek hayatlarında görüyor gibi izliyorum. jane, lisbon, rigsby, cho, van pelt, summer ve hiç görünmese de red john... her biri gerçek hissi veriyor.

  bir de 4. sezonun 21. bölümü var ki, sondaki şarkıda gözleri dolmayan adama (evet adama), insan olmayı geçtim, adam demem ben. böyle hassas ve sömürüye açık bir konuyu bu kadar ince bir şekilde ele almak, mesajları bu kadar net ama göze sokmadan, hikayeyle çok başarılı bir şekilde bütünleştirerek anlatabilmek the mentalist'in farkıdır. bütün bu nedenlerle, en sevdiklerim dahil her dizinin, ana hikayesinden kaynaklanan bir doğal süresi olduğunu, o hikaye sonuna yaklaştığında dizinin de bitmesini gerektiğini düşünen biri olarak the mentalist'in hiç bitmemesini isterdim. bu mümkün değil maalesef ama en azından red john hikayesi bittikten sonra da devam ettirilebilir umarım. yine de 5. ya da 6. sezonda bitse bile şu anda yaptığım gibi baştan sonra tekrar tekrar izlemeye devam ederim the mentalist'i.
 • --- spoiler s05e08 ---

  bu bölüm ile iyi ki new yorkta geçmiyor dedirten dizi.
  lan jane zekisin biliyoruz da yaptığın planların hepsini csi:ny'da morgda çalışan adam bile çözer lan.
  önce kendi arabanın camını kırıyorsun sonra kırdığın demiri bagajına atıyorsun. ve kesin o camdan senin cekete saça falan bi parça fırlamıştır. fırlamasa zaten csi:ny bölümü çıkmazdı.*
  onun dışında birde aklımda kalan en son arabayı ağaca çarptırırken o dal parçasını götüne sokmadığını da biliyoruz.
  yakışmadı bu sefer sana jane, yakışmadı.

  --- spoiler s05e08 ---

  not: mentalisti deli severim ama galiba fazla dizi izleyince insan hepsinde aşırı gerçekçilik bekliyor. walking dead'e de yazıcam yakında lan zombi falan yok napıyonuz olum siz diye.
 • bu kadar zaman sonra ben de bir mentalist yorumu gireyim dedim:

  --- spoiler s05 e08 ---

  ağır spoiler/teori içerebilir tekrardan; red john ile jane'in tanıştığını ya da büyük olasılıkla el sıkıştığını öğrenmemiz ile (tam ifadeyle shake hands), kirkland'ın jane'i cbi'da gördüğü anda ne yaptığını hatırlatan dizi:

  izleyin, yorum sizin:
  http://www.youtube.com/watch?v=l5-h9qgov4y

  2. hayvan gibi spoiler: yalnız yine de geçmişe gider ve red john'un konuştuğu sahnede ekrana bakmaz yalnızca sesini dinlerseniz, jane'in kendi sesinin biraz değiştirilmiş (telaffuzlara özellikle dikkat) hali gibi çıktığını göreceksiniz.

  http://www.youtube.com/…redi&nr=1&feature=endscreen

  bana sorarsanız 3. sezonda jane'in rj olduğu açıklanacaktı ancak dizinin tutması ile bir kaç sezon daha sürmesi gerekliliği ortaya çıkınca bu fikirden vazgeçtiler.

  --- spoiler s05 e08 ---

  özet olarak bence rj kim kafayı yormanın anlamı yok, zira reyting uğruna her an her şey yapılabilir.
 • --- spoiler s05e08 ---
  5x8'de bolca rol alan süt bebesi tipli fbi ajanının red john olmadığını düşündüğüm dizi. ama red john'un adamı tabi o ayrı.
  loriel'in dediğine göre patrick reyiz red john'un elinı sıkmış. jane ise süt bebesi kılıklı fbi ajanının elini de sıktı tamam. ama loriel nereden bilecek ki onun elini sıktığını. zaten red john kendisiyle irtibat kurmadı onu kurtarmadı diye dünyayı sorgulamaya başlamadı mı? jane'in fbi ajanının elini sıktığı gün loriel'i hapisten kaçırttığı gün ile aynı zaten.
  kaldı ki o süt bebesinde red john karizması kesinlikle yok.
  ama lost'un desmond'ı (burdaki adını bilmiyorum) red john çıkarsa şaşırmam, ya da loriel'i hapisten çıkaran yaşlı adam.

  ama belli oldu artık bu sezon red john'u bize gösterecekler. üzerine üzerine gidiyorlar çünkü. hiç bir sezon bu kadar üzerine gidilmemişti red john'un. artık kaçışı yok.
  --- spoiler s05e08 ---
 • fena dizi değil ama lie to me kadar olayın içine çekemiyor insanı. bir şeyler var böyle eksik gibi, olmamış gibi. lie to me'de tüm hikaye dr.ligtman üzerinden yürümezdi mesela ve geriye kalanı da seyrettiriyordu kendini. the mentalist'de jane'den başka baskın karekter yok gibi neredeyse. bir de, lightman grubu tamamen yardımcı olarak çağrıldıklarından, grup içinde sürekli böyle "haddii lean oradan dikkafa, nerden bilcen?!" tarzı bir tutum olmuyordu. the mentalist'de sürekli sen kocccaa adam jane'i şebek et, birilerine kendini ispatlamak zorunda bırak falan bir yerden sonra sıkıcı oluyor bu sahneler.

  ayrıca patrick jane de ukala, karizmatik, çekici bir herifçioğlu dr.lightman gibi ama, ama işte. ama'lı dizi.

  imza: dizinin yayından kaldırılmasını hâlâ hazmedemediğinin de farkında olan bir dost.
 • redwood adlı 1x05 bölümündeki iki kızın arabasında dinlediği şarkıyı fellik fellik aradığım ama bulamadığım dizi.

  (bkz: şarkı adı soruyorum hemen silicem)

  edit: şuymuş.
 • --- spoiler 5x9 ---

  jane'in not defterindeki son isim osvaldo ardiles. nasıl lan? gerçi bir şekilde tottenham'ın adı geçse hoş olurdu.

  red john cho çıksın, yakışır.

  ps: van pelt, tahminlerin ötesinde şişmiş durumda. beşiz mi bekliyor nedir?

  --- spoiler 5x9 ---
 • --- spoiler ---

  s5e9 da dikkatinizi çekebilecek tek şey, lisbon'ın götü. red john üzerine neredeyse gelişme yok

  --- spoiler ---
 • 5. sezon hızlı başlamıştı bence güzel de gidiyor.

  --- spoiler ---
  jane her zamanki gibi basit oyunlarla karşısındakileri alt etmeye devam ediyo da o kısmından sıkıldım biraz. bunu mesela günlük hayatta deniyosunuz, kötü sonuçlar alınıyo. ben de isterdim cal lightman ve patrick jane tarzını günlük rutinime dahil etmek ama başarılı olduğum tek konu kedimin yaş mama için sürtündüğü anlamak oldu.

  red john kirkland olmasın rica ediyorum, mashburn çıkarsa çok sevinicem. buna göre aksiyon alalım ltf.

  ayrıca, lorelei'ın dediğinden sanki "zaten tanıştınız ama iletişiminiz koptu, kesildi." anlamı çıkıyor. "niye arkadaş olmadığınızı anlamadım" cümlesi için önce birbirlerini kısmen de olsa tanımaları ve konuşmaya bi şekilde devam etmemiş olmalarını çıkardım ben.

  daha uzun süredir birbirlerini tanıyor olmaları ve iyi anlaşmalarına rağmen ilişkilerinin devam etmemesi gerekli gibi. patrick- lisbon gizli aşkı yüzünden de walter lisbon'la yatmış olabilir. lorelei'da jane'le yattığına göre bu da ödeşmeleridir belki, bilemiciim. gönül walter'dan yana. o kadar organizasyon içinse kendisi gibi zengin bi insan lazım, etkileyicilik de ondan yana.

  bi de lorelei'ın dediğinden herkes anlaşılabilir çünkü jane, lisbon hariç kimseyle arkadaş gibi durmuyor. bu ara cho çok az görünür oldu, özledik. van pelt de sibel can'a dönmüş, arşiv elemanı gibi yerinden kalkmazsa olacağı bu. yeni birini alsınlar şu ekibe ya, kızcağız en son geldi diye gözleri bozuluyor.

  --- spoiler ---
 • 5. sezon baya baya iyi olan dizi. umarım son sezonu değildir.

  --- spoiler ---

  red john kesinlikle robert kirkland değil. bende en başta öyle düşündüm ama amaç red john şüphesi oluşturmak. 5 sezon boyunca kim olduğunu senarist sır gibi saklamış. hatta belki de senarist bile uzunca bir süre red john'ın kim bilmiyordu.
  şimdi böyle ortaya pat diye red john çıkarmazlar yani.
  aklımda red john olmaya çok yakışacak ve lorelei'ın söylediklerine cuk diye oturan birisi var. zamanla göreceğiz bakalım o mu değil mi ?

  --- spoiler ---