şükela:  tümü | bugün
 • shakespeare'nin bir oyunu.
 • adina karsin, antonio* ve bassanio* yerine shylock* ile portia* arasinda gecen hikaye
 • shakespeare'in problemli oyunlarından biri. oyundaki yahudi shylock karakterinin nasıl ele alınması gerektiğine hala tam olarak karar verilememiş. oyunu okurken shylock'tan nefret etmek de, ona acımak da eşit derecede mümkün. bu nedenle, bu karakter bazen komik bir karakter, bazen tam bir kötü, özellikle ikinci dünya savaşından sonra ise trajik bir karakter olarak oynanmış. bu haliyle oyun, günümüzün modern tiyatrosuna daha yakın duran, eğlenceli ama aynı zamanda düşündürücü bir eser.
 • basrollerde al pacino, jeremy irons, joseph fiennes ve lynn collins in bulundugu leziz film.
 • the merchant of venice elizabethan dönemindeki kelime oyunlarıyla cin espriler göz önüne alındığında the merchant of venus diye anlaşılmaktadır. böyle bakıldığı zaman venus aşk tanrıçasıdır. ve merchant yalnızca antonio değil aynı zamanda bassanio, jessica'nın babası ve lorenzo da olmaktadır. bassanio ve lorenzo para için evlilikler peşinde koşmaktadırlar.

  tabii ki antonio da bir merchant of venus'tır çünkü o da bassanio'nun sevgisini satın alabilmek için ona borç hatta hayatını vermektedir. freud'dan beri olan antonio'nun bassanio'ya karşı olan duygularının dostluktan fazla olduğu tezi bunu desteklemektedir.
 • 31 aralıkta amerikada vizyona girecek olan film.
 • shylockun ünlü repliğinin olduğu eser. replik şudur:
  salerio: ne olmuş yani, borcunu zamanında ödeyemezse, etini alacak değilsin herhalde. ne işe yarar ki bu?
  shylock: balık tutmaya yarar. kimsey doyurmasa bile alacağım intikamı doyurur. beni aşağıladı, yarım milyondan etti, zararlarıma güldü, kazancımla alay etti, halkımı hor gördü, işlerimi köstekledi, dostlarımı soğuttu, düşmanlarımı kızıştırdı. neden yaptı bunları peki? ben yahudiyim de ondan. yahudinin gözü yok mu? yahudinin elleri yok mu? organları, boyu, posu, duyuları, duyguları, heyecanı yok mu? aynı yiyecekle beslenmiyor mu, aynı silahla yaralanmıyor mu, aynı hastalıklara yakalanmıyor mu, aynı yollarla iyileşmiyor mu, aynı kışın ve yazın üşüyüp, ısınmıyor mu? farkı ne hıristiyan insandan? etimiz kesilince bizim de kanımız akmaz mı? gıdıklanınca gülmez miyiz? zehirlenirsek ölmez miyiz? peki ya bize haksızlık ederseniz öcümüzü almaz mıyız? her şeyde size benzediğimize göre, bunda da benzeyeceğiz tabii. yahudi hıristiyana haksızlık edince, karşılığında göreceği iyilik ne? intikam! hıristiyan yahudiye haksızlık ederse, hıristiyan örneğine göre karşılığı ne olmalı? intikam tabii! hainlik etmesini sizden öğrendim, yine size uygulayacağım. bu işi sizden çok daha iyi yapacağıma da güvenebilirsiniz.
 • müzikleri ve şahane görüntüleriyle büyüleyici bir film..al pacino shylock rolünde bir kez daha döktürmüş ve kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi aktör olduğunu ispatlıyor bence..
  filmin müziklerinden bir kaçının birazı burdan dinlenebilir: (bkz: http://www.deccaclassics.com/…merchantofvenice.html)
 • müziklerini jocelyn pook yapmistir.