şükela:  tümü | bugün soru sor
 • a.k.a: the meyerowitz stories (new and selected)

  kadrosunda;

  adam sandler ,ben stiller, dustin hoffman, emma thompson, adam driver'ın yer aldığı;

  bir noah baumbach filmi...

  the meyerowitz stories
 • 2018 oscar odul toreninde en iyi senaryo dalında oscar alacak olan film. noah baumbach'i simdiden tebrik ederim.

  edit: alamadi, ama benim gonlumde oscari almistir.
 • çok alakaları olmamasına karşın vaktiyle çok karıştırdığım adam sandler ile ben stiller ı 20 sene sonra buluşturmuş film. diyalog ağırlıklı new york arkaplanlı filmleriyle bir woody allen versiyonu olan (bkz: noah baumbach) netflix'e nezdimde bir miktar prestij kazandırmıştır.
 • bir aile komedisi. farklı annelerden üç kardeşin (stiller, sandler, marvel) birbirleriyle ve babalarıyla (hoffman) ilişkileri, new york, ny'nin entelektüel çevresi, sanat (müzikten heykele sinemaya), başarısız evlilikler, baba-kız/baba-oğul ilişkileri, bolca diyalog, eğlenceli sekanslar... diyalog demişken. film başından sonuna dek olaylardan ziyade diyaloglar üzerinden ilerliyor. karakterler neredeyse hiç susmuyorlar. woody allen ya da noah baumbach'ın diğer filmlerindeki gibi. ama burada bu mevzu beni yordu. havadan sudan da konuşuluyor, mühim meselelerden de. ama o kadar çok konuşuluyor ki bir süre sonra başıma ağrı girdi. allen'ın sinemasını severim de baumbach'ınkine ısınamadım gitti. bu filmle sevecek gibi oldum. başları epey eğlenceliydi. ama bir saat sonra iyice yorucu bir hal aldı film. sevemedim, zar zor tamamladım ve gene baumbach'a ısınamadım. bu arada oyunculuklar gayet iyi. sandler uzun bir aradan sonra ilk kez iyi oynamış. stiller da iyi. hoffman da döktürüyor, ustayı izlemek keyifliydi (diyaloglar baş ağrıtmadan evvel). baumbach'ın senaryosu iyi. ortalamanın biraz üstünde bir film bana göre. baumbach seven bunu da sever.
 • bu filmin neresinde senaryo ustalığı var? ya ben sinemadan hiç anlamıyorum, ya da gerçekten ben anlamıyorum.
  oyunculukların şahaneliği için izlenir evet. kadro birarada oldukça izlenir kılmış filmi, adam sandler beni çok şaşırttı, kendi babamı gördüm sanki, dustin hoffman da dedem. ama diyaloglar bi yerden sonra bayıyor arkadaş, filmin bitimine 13 dk kaldı, bakın tualete geldim , burdan yazıyorum. dayanamadım ya , 13 dk kala mola verme ihtiyacı duydum. kafam şişti konuşmalardan. çok şey anlatılıyor, ve boş da aynı zamanda.
  yok yok gerçek anlamda oyuncularına bayıldığım ama senaryosuna da içimin bayıldığı bi film olmuş.
 • netflix hesabımda sadece ben stiller ve adam sandler'ı karşı karşıya görünce hakkında hiçbir şey bilmeden izlediğim, disfonksyonel aile ilişkileri uzmanı noah baumbach'ın son filmi.

  film vinyetlerden oluşuyor, sanırım ismindeki (new and selected) detayı da buna işaret ediyor. film, kişilere ve o kişilerin hayatına özel olaylar zincirine odaklanıyor olmasına rağmen her sahnesinde, her diyalogunda izleyenin kendinden bir şeyler bulması çok kolay.

  filmin konusundan bağımsız olarak, harika bir kadrosu var ve her oyuncu rolünde devleşiyor. izlerken ben stiller'ı ne kadar özlediğimi, adam sandler'ın istediğinde ne kadar da güzel oynadığını, dustin hoffman'ın nasıl devasa bir oyunculuk yeteneğine sahip olduğunu hatırlayıp keyiflendim ama tüm oyuncular arasında bence en etkileyici performansı elizabeth marvel ortaya koymuş.

  --- spoiler ---

  filmle ilgili bir röportajında yönetmen, oyuncuların rollerine kendilerinden pek çok şey kattığını ve bundan duyduğu mutluluktan bahsetmiş. dediğine göre özellikle adam sandler için çok derine dokunan bir senaryoymuş. hatta dustin hoffman, sandler'ın performansı için "eğer hollywood'da başarılı olamasaydı sahip olacağı hayatı gördü" diye bir benzetmede bulunmuş.
  --- spoiler ---
 • 112 dakikalık, 2017 yapımı film.

  6 / 10.

  " buçuk allen? * "

  netflix'in okja ile birlikte bu yılın olumsuz anlamda en çok tartışılan 2 işinden biri olan filmde çekici bir kadro var: adam sandler, dustin hoffman, ben stiller, adam driver. yönetmen ise noah baumbach. tüm bu isimlerin ardından bir sinemaseverin haliyle iştahı kabarıyor lakin film sonunda kişisel olarak umduğumu bulamadığımı da eklemeliyim.

  film geneline hakim olan sıcak ve doğal yapıya rağmen özellikle senaryonun diyalog tarafını totalde etkileyici bulamadım. karakter derinlikleri fena görünmese de ilgi çekici ya da etkileyici olmayan - olamayan diyaloglar son bölümde biraz toparlıyor görünse de yapım bütünününde bir süre sonra yormaya ve ne yazık ki sıkmaya başlıyor: tıpkı kendini tekrar eden durup müzikler gibi. değişik mecralarda filmin reklamında öne çıkarılan new york "havası" da yetersizdi.

  aile draması olarak yaklaşılırsa potansiyel izleyiciye - belki - seyirlik gelebilir. düşük tempolu aile filmlerinden hoşlananlar içinde aynı tavsiye geçerli. 2 saatlik bir woody allencilik oyununa ayıracak vakti olduğundan şüphe edenler ise alternatiflere yönelmeli.

  her eve imdb
 • noah baumbach'ın cannes film festivali'nde altın palmiye için yarışan salinger ve woody allen soslu babalar ve oğullar filmi. adam sandler ve ben stiller içeren bir filmin cannes'da bulunması kulağa ikilinin filmografileri gibi saçma geliyor. üstelik post-production sırasında filmin dağıtım haklarını netflix alınca, cannes'da tartışılan iki filmden - diğeri okja - biri oldu. fakat baumbach'ın başarılı senaryosu ve oyuncuların tutturduğu kimya ile beklentimin pek de yüksek olmadığı the meyerowitz stories'den oldukça keyif aldım. dustin hoffman ve emma thompson gibi iki büyük oyuncunun da yer aldığı film hannah and her sisters ya da the royal tenenbaums türevi bir aile komedi dramı.

  the meyerowitz stories, alt başlığı new and selected'ın işaret ettiği hikaye derlemesi kurgusu ile ilerliyor. j. d. salinger'ın the new yorker'a yazdığı glass ailesi öykülerini andırıyor. her öyküde ailenin yeni bir üyesini tanıyoruz, birbirlerini yenme arzularını izliyoruz. dustin hoffman'ın oynadığı baba harold bir heykeltıraş. çağdaşları moma gibi büyük müzelerde sergilenirken, beklediği ilgiyi bir türlü görememiş, bard college'da yaptığı öğretmenliğin ardından hayatının son bölümünde birkaç eserini satmak, hak ettiğini düşündüğü takdire ulaşmak isteyen "başarısız" bir sanatçı. ilk evliliğinden olan kızı jean, hakkında çok az bilgi edinebildiğimiz gizemli bir karakter. harold kızına ilgisiz. film de, harold'a benzer olarak, bir sahne dışında jean'i neredeyse yok sayıyıor. jean'in kardeşi danny, müziğe olan yeteneğini kullanmak yerine evde kalıp kızını büyütmüş bir baba. üvey kardeşleri matthew ise çok başarılı bir işadamı.

  --- spoiler ---

  harold başarısız sanat hayatı boyunca ailesine gerekli ilgiyi gösterememiş, fakat içten içe sanatçı olmalarını istemiş. içlerinde bunu başarabilen yok. harold kötü bir baba, para kazanamayan bir sanatçı. danny iyi bir baba olarak harold'ı yenmeye çalışıyor, matthew para kazanarak babasını geçmeye çalışıyor. sanatçı bir aile olması gerekirken bunu başarabilen yok. danny iyi bir baba ama sanatçı değil. ailede iyi bir baba olmanın değeri yok. matthew para kazanıyor ama sanatçı değil. ailede para kazanmanın bir önemi yok. harold bir sanatçı. başarısız bir sanatçı. danny'nin kızı eliza belki de sanatçı olmaya en yakın kişi bu ailede. sinema öğrencisi olan eliza, yaptığı tuhaf cinsel kısa filmlerler ailenin son umudu.

  --- spoiler ---

  baumbach zeki senaryosunu iyi bir yönetmenlikle birleştirmiş. hayatında hiç çalışmamış ama iyi bir baba olan adam sandler'a karşı, çok başarılı bir işadamı fakat çocuğunu yetiştirmekte zorlanan ben stiller birbirinin antitezi iki üvey kardeşi başarılı performanslarla oynuyorlar. the meyerowitz stories bu iki komedyenin yer aldığı en iyi film olabilir.
 • noah baumbach, netflix, dustin hoffman, adam sandler ve ben stiller'ı bir araya getiren film. evet ilk duyunca bana da çok garip gelmişti bu isimleri aynı cümlede kullanmak ve ortaya çıkacak olan işi çok merak etmiştim. açıkçası beklediğimden çok daha güzel bir filmle karşılaştım.

  evet ben de yönetmenin önceki eserlerini hayranlıkla izledim ve yapacaklarını merak ediyordum fakat bunu bu kadar seveceğimi düşünmüyordum. filmin ilk dakikalarında diyalog bolluğuna alışmak zaman alsa da bir süre sonra öyle bir açılıyor ki bitmesin istiyor insan. new york'un hızlı temposunda kayboluyorsun bir anda.

  --- spoiler ---

  filmle ilgili beğenmediğim tek nokta kadın karakterin (jean) görmezden gelinmesi oldu. olaylar o kadar iki erkek kardeşe yüklenmişti ki ne zaman jean hakkında biraz daha bilgi sahibi olacağız diye bekledim durdum. anladık baba danny ve jean'i matthew'ü sevdiği kadar sevmiyor ama hep danny ve matthew üzerinden ilerledi durum. baumbach bu durumu çok daha güzel kotarabilirdi gibime geliyor.
  --- spoiler ---

  onun dışında her şey tastamamdı bence. yer yer diyaloglarda kendimi bulduğum yer yer güldüğüm başarılı bir filmdi.
 • noah baumbach filmlerini beğensem de neden bir türlü tam manasıyla takdir edemediğimi bir kez daha hatırlatan film. baumbach iyi bir senaryo yazarı. filmlerini çok güzel diyaloglarla süsler. ama yönetmenliğini takdir etmek zor. sinema nihayetinde görsel bir sanat yahu. sessiz filmler yapıldı ama görüntüsüz film daha icat olmadı! o kadar güzel öyküleri bu kadar vasat sinematografi ile harcamak yazık gerçekten. diyalog ağırlıklı filmler de yapsan bazı şeyleri görsel olarak anlatabilmelisin. hem bu sayede filme de seyirciye de nefes aldırmış olursun bir yandan. kış uykusu da diyalog ağırlıklı mesela. gayet tabii tiyatro gibi de görünebilirdi, ama buram buram sinema koktuğu konusunda şüphemiz var mı? yok. senden nuri bilge ceylan düzeyinde bir görsellik beklemiyoruz ama en azından sinemanın asgari şartlarını yerine getirecek kadar da kameraya hakim ol bi zahmet.