şükela:  tümü | bugün
 • a.k.a: the meyerowitz stories (new and selected)

  kadrosunda;

  adam sandler ,ben stiller, dustin hoffman, emma thompson, adam driver'ın yer aldığı;

  bir noah baumbach filmi...

  the meyerowitz stories
 • sanırım 7 puanı gören ilk ve tek netflix filmi. tarihe geçer...
 • 2018 oscar odul toreninde en iyi senaryo dalında oscar alacak olan film. noah baumbach'i simdiden tebrik ederim.
 • çok alakaları olmamasına karşın vaktiyle çok karıştırdığım adam sandler ile ben stiller ı 20 sene sonra buluşturmuş film. diyalog ağırlıklı new york arkaplanlı filmleriyle bir woody allen versiyonu olan (bkz: noah baumbach) netflix'e nezdimde bir miktar prestij kazandırmıştır.
 • uzun zamandır seyrettiğim en iyi film... baba tiplemesinin kendi babama benzemesinin etkileri de yok diyemem... başarılı, egosu yüksek ebeveyn hayatını cehenneme çevirebilir...
 • bir aile komedisi. farklı annelerden üç kardeşin (stiller, sandler, marvel) birbirleriyle ve babalarıyla (hoffman) ilişkileri, new york, ny'nin entelektüel çevresi, sanat (müzikten heykele sinemaya), başarısız evlilikler, baba-kız/baba-oğul ilişkileri, bolca diyalog, eğlenceli sekanslar... diyalog demişken. film başından sonuna dek olaylardan ziyade diyaloglar üzerinden ilerliyor. karakterler neredeyse hiç susmuyorlar. woody allen ya da noah baumbach'ın diğer filmlerindeki gibi. ama burada bu mevzu beni yordu. havadan sudan da konuşuluyor, mühim meselelerden de. ama o kadar çok konuşuluyor ki bir süre sonra başıma ağrı girdi. allen'ın sinemasını severim de baumbach'ınkine ısınamadım gitti. bu filmle sevecek gibi oldum. başları epey eğlenceliydi. ama bir saat sonra iyice yorucu bir hal aldı film. sevemedim, zar zor tamamladım ve gene baumbach'a ısınamadım. bu arada oyunculuklar gayet iyi. sandler uzun bir aradan sonra ilk kez iyi oynamış. stiller da iyi. hoffman da döktürüyor, ustayı izlemek keyifliydi (diyaloglar baş ağrıtmadan evvel). baumbach'ın senaryosu iyi. ortalamanın biraz üstünde bir film bana göre. baumbach seven bunu da sever.
 • netflix hesabımda sadece ben stiller ve adam sandler'ı karşı karşıya görünce hakkında hiçbir şey bilmeden izlediğim, disfonksyonel aile ilişkileri uzmanı noah baumbach'ın son filmi.

  film vinyetlerden oluşuyor, sanırım ismindeki (new and selected) detayı da buna işaret ediyor. film, kişilere ve o kişilerin hayatına özel olaylar zincirine odaklanıyor olmasına rağmen her sahnesinde, her diyalogunda izleyenin kendinden bir şeyler bulması çok kolay.

  filmin konusundan bağımsız olarak, harika bir kadrosu var ve her oyuncu rolünde devleşiyor. izlerken ben stiller'ı ne kadar özlediğimi, adam sandler'ın istediğinde ne kadar da güzel oynadığını, dustin hoffman'ın nasıl devasa bir oyunculuk yeteneğine sahip olduğunu hatırlayıp keyiflendim ama tüm oyuncular arasında bence en etkileyici performansı elizabeth marvel ortaya koymuş.

  --- spoiler ---

  filmle ilgili bir röportajında yönetmen, oyuncuların rollerine kendilerinden pek çok şey kattığını ve bundan duyduğu mutluluktan bahsetmiş. dediğine göre özellikle adam sandler için çok derine dokunan bir senaryoymuş. hatta dustin hoffman, sandler'ın performansı için "eğer hollywood'da başarılı olamasaydı sahip olacağı hayatı gördü" diye bir benzetmede bulunmuş.
  --- spoiler ---
 • 112 dakikalık, 2017 yapımı film.

  6 / 10.

  " buçuk allen? * "

  netflix'in okja ile birlikte bu yılın olumsuz anlamda en çok tartışılan 2 işinden biri olan filmde çekici bir kadro var: adam sandler, dustin hoffman, ben stiller, adam driver. yönetmen ise noah baumbach. tüm bu isimlerin ardından bir sinemaseverin haliyle iştahı kabarıyor lakin film sonunda kişisel olarak umduğumu bulamadığımı da eklemeliyim.

  film geneline hakim olan sıcak ve doğal yapıya rağmen özellikle senaryonun diyalog tarafını totalde etkileyici bulamadım. karakter derinlikleri fena görünmese de ilgi çekici ya da etkileyici olmayan - olamayan diyaloglar son bölümde biraz toparlıyor görünse de yapım bütünününde bir süre sonra yormaya ve ne yazık ki sıkmaya başlıyor: tıpkı kendini tekrar eden durup müzikler gibi. değişik mecralarda filmin reklamında öne çıkarılan new york "havası" da yetersizdi.

  aile draması olarak yaklaşılırsa potansiyel izleyiciye - belki - seyirlik gelebilir. düşük tempolu aile filmlerinden hoşlananlar içinde aynı tavsiye geçerli. 2 saatlik bir woody allencilik oyununa ayıracak vakti olduğundan şüphe edenler ise alternatiflere yönelmeli.

  her eve imdb
 • noah baumbach'ı netflix filminde görmek beni heycanlandırdı, hemen izlemeye koyuldum. daha önceki çoğu filmini izlemiş biri olarak, beklentilerimi karşıladı. hatta en iyi yapımlarından biri olmuş. wes anderson filmlerini anımsatmadı da değil. gerek aile dramı olsun, gerek filmin hikayesel olarak işlenmesi olsun, karakterlerin absürtlüğü... sonuç olarak kendi kompozisyonunda fark yaratmış, bu kıyaslamaya girmek haksızlık olur.
  (bkz: the squid and the whale) yönetmenin mutlaka izlenmesi gereken diğer filmi.
 • noah baumbach'ın cannes film festivali'nde altın palmiye için yarışan salinger ve woody allen soslu babalar ve oğullar filmi. adam sandler ve ben stiller içeren bir filmin cannes'da bulunması kulağa ikilinin filmografileri gibi saçma geliyor. üstelik post-production sırasında filmin dağıtım haklarını netflix alınca, cannes'da tartışılan iki filmden - diğeri okja - biri oldu. fakat baumbach'ın başarılı senaryosu ve oyuncuların tutturduğu kimya ile beklentimin pek de yüksek olmadığı the meyerowitz stories'den oldukça keyif aldım. dustin hoffman ve emma thompson gibi iki büyük oyuncunun da yer aldığı film hannah and her sisters ya da the royal tenenbaums türevi bir aile komedi dramı.

  the meyerowitz stories, alt başlığı new and selected'ın işaret ettiği hikaye derlemesi kurgusu ile ilerliyor. j. d. salinger'ın the new yorker'a yazdığı glass ailesi öykülerini andırıyor. her öyküde ailenin yeni bir üyesini tanıyoruz, birbirlerini yenme arzularını izliyoruz. dustin hoffman'ın oynadığı baba harold bir heykeltıraş. çağdaşları moma gibi büyük müzelerde sergilenirken, beklediği ilgiyi bir türlü görememiş, bard college'da yaptığı öğretmenliğin ardından hayatının son bölümünde birkaç eserini satmak, hak ettiğini düşündüğü takdire ulaşmak isteyen "başarısız" bir sanatçı. ilk evliliğinden olan kızı jean, hakkında çok az bilgi edinebildiğimiz gizemli bir karakter. harold kızına ilgisiz. film de, harold'a benzer olarak, bir sahne dışında jean'i neredeyse yok sayıyıor. jean'in kardeşi danny, müziğe olan yeteneğini kullanmak yerine evde kalıp kızını büyütmüş bir baba. üvey kardeşleri matthew ise çok başarılı bir işadamı.

  --- spoiler ---

  harold başarısız sanat hayatı boyunca ailesine gerekli ilgiyi gösterememiş, fakat içten içe sanatçı olmalarını istemiş. içlerinde bunu başarabilen yok. harold kötü bir baba, para kazanamayan bir sanatçı. danny iyi bir baba olarak harold'ı yenmeye çalışıyor, matthew para kazanarak babasını geçmeye çalışıyor. sanatçı bir aile olması gerekirken bunu başarabilen yok. danny iyi bir baba ama sanatçı değil. ailede iyi bir baba olmanın değeri yok. matthew para kazanıyor ama sanatçı değil. ailede para kazanmanın bir önemi yok. harold bir sanatçı. başarısız bir sanatçı. danny'nin kızı eliza belki de sanatçı olmaya en yakın kişi bu ailede. sinema öğrencisi olan eliza, yaptığı tuhaf cinsel kısa filmlerler ailenin son umudu.

  --- spoiler ---

  baumbach zeki senaryosunu iyi bir yönetmenlikle birleştirmiş. hayatında hiç çalışmamış ama iyi bir baba olan adam sandler'a karşı, çok başarılı bir işadamı fakat çocuğunu yetiştirmekte zorlanan ben stiller birbirinin antitezi iki üvey kardeşi başarılı performanslarla oynuyorlar. the meyerowitz stories bu iki komedyenin yer aldığı en iyi film olabilir.