şükela:  tümü | bugün
 • netflix'in belgesel tadında yeni serisi.
  konusu tamamen beynin nasıl çalıştığı ile ilgili.
  beynin elektriksel davranışlarının izlenmesi ve ilaçların, uyarıcı maddelerin ve meditasyonun beyin üzerinde yol açtığı değişikliklerin bilimsel yollarla kayıt altına alınarak yapılan çalışmaları ve geçmiş zamanlar ile bağlantılarını anlatan bir seri.
  kısacası beyin ile ilgili bu zamana kadar keşfedilmiş ve hala keşfedilmeye çalışılan ögeleri anlatıyor.

  izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.
 • netflix'i kurcalarken posterinde uzun zamandır birlikte meditasyon yaptığım* yongey mingyur rinpoche'yi görünce heyecanlanıp hemen seyrettiğim 5 bölümlük mini belgesel. sırasıyla; hafıza, rüyalar, anksiyete, farkındalık ve psikedelik maddeler üzerinden beynin işleyişiyle ilgili yapılmış küçük bir çalışma. özellikle ilgimi cezbettiği için en çok beğendiğim bölüm farkındalık* olsa da, hafıza hakkındaki bölümde değinilen birşey de oldukça hoşuma gitti; beyin hasarı sonucu geçmişe dair anıları ve deneyimleri yok olan bir adama geleceğe dair görüşleri sorulduğunda "geleceği düşünmek, boş bir odada sandalye aramaya benziyor" diyor. yani geçmişe dair deneyimlerin ve anıların yok olması, geleceğe dair düşüncelerin oluşmasına engel teşkil ediyor. müthiş bir ayrıntı gerçekten.

  ilgili olarak (bkz: satipatthana sutta)
 • netflix'in yeni mini dizisi.
  hafıza, rüyalar, anksiyete, farkındalık ve psikedelik maddeler isimli bölümlerden oluşuyor. bölümler ortalama 20 dk ve izlemeye değer.

  1.bölümde "hafıza" ele alınmış.

  uzmanlar gelecek ve geçmiş bağlantılı olduğunu düşünüyorlarmış. insanları tarama cihazına sokup geçmiş deneyimleri hatırlayıp geleceği hayal etmeleri istenmiş, insanlar hatırlamaya başladığında beyinde belirli bir ağ canlanmış, ve aynı ağ insanlar geleceği düşündüklerinde de canlanmış.

  2. bölümde "rüyalar"dan bahsediyor

  uzmanlara göre rüya görürken beynimizin ön bölümünde yer alan mantıksal yargı süzgeci devre dışı kalıyor ve tuhaf anlamsız rüyalar görüyoruz. o esnada beynimizin duygusal kısmı ateş gibi aydınlanıyormuş, ve yürürken olduğundan daha aktif hale geliyormuş.
 • her bölümü 20 dk olan 5 bölümlük mini dizi - belgesel.
  ben sevdim. size inanılmaz bilimsel terimler sunarak beyninizi bulandırmak yerine bir öğrenciye öğretmek istercesine örnekler sunuyor. hem sıkılmıyorsunuz hem de bilmenizde faydası olacak şeyler öğreniyorsunuz.
 • heyecanlı belgeseller izledim ama explained serisi bu konuda bambaşka bir düzeyde 20 dk boyunca asla odağınız dağılmıyor ya da canınız sıkılmıyor. özellikle "dreams"ve "psychedelics" bölümleri muazzam.
 • beynin çalışma prensibi ile ilgili çok temel ama aynı zamanda niş bilgiler veren her biri 20'şer dakikalık 5 bölümden oluşan mini belgesel dizisi.

  ancak netflix'in onlarca yapıma verdiği saatlerin yanında böylesine derin bir konu için sürenin ve içeriğin çok kısıtlı tutulduğunu düşünüyorum. tadı damakta kalıyor o ayrı; fakat halihazırda irdelenen temaların her biri (hafıza, rüyalar, anksiyete, farkındalık ve psikedelik maddeler) en az 1 saatlik veriyi hak ediyor.

  örneğin hafıza ve anksiyete bölümleri çok yüzeysel tutulmuş. rüyalar bölümü de psişeden modern psikolojiye çok hızlı uzanıyor; ama freud ve jung ile birlikte başlayan altbilinç analiz ekolünü haklı çıkarması bakımından tatmin edici.

  özellikle farkındalık bölümünde ise meditasyonun bir uyuşma ya da zihin boşaltma eylemi olmadığının, tam tersi zaman ve pratik ile ustalaşarak zihnin biyokimyasal dengesinde level atlatıldığının incelenmesi çok değerli. 1963'te vietnam'daki rejime karşı eylem yapmak için meditasyon oturuşunda kendini ateşe veren budist keşiş thich quang duc'e de değinilmiş olması çok anlamlı. alevler içinde bir an dahi kıpırdamadan lotus pozunda oturmayı sürdüren keşiş, farkındalık meditasyonunda ustalaşarak zihni ve otomatikman bedeni kontrol altına alabilme becerisinin canlı örneği. nitekim belgeselde fiziksel acı hissine dair nörokimyasal açıklama da mevcut, keşke daha detaylandırılsaymış.
  nitekim bizim gibi ülkelerde meditasyona bakış açısı malumken amerika'da cezaevlerinde bile farkındalık uygulanmalarına başlanmış olması insanı bir nebze üzmüyor değil.

  belgeselde de bahsettiği gibi batı dünyası, uzak doğu'nun zihin odaklı yaşam biçimindeki hazineyi çok geç (2000 yıl kadar sonra) fark etti. sanıyorum ki gelecekte bu tür yapımlardan daha çok göreceğiz.
 • mükemmel bir seri. her bir bölümü ayrı ilgi çekici ve öğretici. faydalı bilgiler sunuyor,insanın kendini bilimsel açıdan tanımasını sağlıyor. insan beyni inanılmaz gerçekten. özellikle "psikedelik maddeler" bölümü enteresan bilgiler sunuyor. legal olmayan maddelerin kullanımını teşvik ediyor resmen. garip.
 • netflix'in ilgi çekici belgesellerinden.
 • oooo dediğim netflix yapımlarından biri. hafıza hatırlama unutma rüyalar anksiyete ve başetme yöntemleri konusunda yüzeysel de olsa kaliteli bilgiler sunan mini dizi. kaygının seratonin eksikliğinden kaynaklanabileceğini, kaygı ile başetmede kaygıdan kaçmak değil bdt yöntemlerinden biri olan maruz bırakma ile tedavi edileceğini tilki kaplumbağa örneğiyle anksiyete geldiğinde panik yapmadan bekleyip onu izlemenin olumlu sonuçlar verdiğini anlatmış. ayrıca bedenimizle birlikte bize ait olan nefesimizi kontrollü kullanmanın önemine dikkat çekiyor. son bölümde ise ‘kaygı bozukluğu tedavisinde madde kullanımı’ ile alakalı ilginç araştırmalara yer veriyor. ufkumu tazeledi. kaydettim ara ara tekrar izleyeceğim.
 • 5. bölümde lsd güzellemesi yapan belgesel. lsd'yi öve öve bitiremediler.