şükela:  tümü | bugün soru sor
 • survival falan hikaye. sadece bildiğin eski usül kof aşk muhabbetleri ve o bile iyi değil zaten. hadi gene köpek sayesinde 4/10.
 • ömür törpüsü bir roman. tatile giderken yanına almalık, plajda okurken uykuya dalmalık, sonra şezlongun altında unutmalık vasat altı bir roman. filme çekilecek oluşu epey üzücü. idris elba ve kate winslet gibi kaliteli oyuncuları bu filmde izleyecek olmak daha da üzücü. zira romandaki karakterler vasat ve bilindik, romantizmi alabildiğine klişe ve kötü, öykü ise survival türünde olmasına rağmen sıkıcı. senarist bu dandik romandan sürükleyici bir film çıkarmayı başarırsa epey şaşıracağım. öte yandan yetenekli yönetmen hany abu-assad'ın hollywood'a böyle bir filmle giriş yapması da üzmüyor değil.

  dönelim kitaba. iki eleman var. biri ben payne. bu herif bir doktor, eşine de çok âşık birisi. diğeri gazeteci ashley. evliliğine 2 gün kalmış, çok heyecanlı. bu iki kişinin yolu hava alanında kesişiyor. kar fırtınası yüzünden uçuş iptal edilince ben özel bir uçak kiralıyor ve ashley'i de davet ediyor. fırtına yüzünden uçak bir dağa düşüyor. pilot ölüyor. sonrası survival -yani hayatta kalma savaşı- ve romantizm. yazar artık hepimizin anlatabileceği bir survival öyküsünü alabildiğine sıkıcı ve alabildiğine bilindik, sürprizsiz ve daha da kötüsü kötü bir şekilde anlatmış. romanı özel, başarılı kılan, kılacak hiçbir şey yok. karakterler fazlasıyla yüzeysel, diyaloglar berbat. yazarın amerikalı olduğu o kadar belli ki. mesela uçak düşüyor, ashley'nin bacağı dönmüş, 3 yeri dikişlik hale gelmiş, diğerinin kaburgaları kırılmış ama espri yapıyorlar. tipik amerikan salaklığı işte. espri yapılmaz mı? yapılır tabii ki ama her zaman değil. tiksindim romandan yeminle. diyaloglar dediğim gibi epey kötü. gerçi romanın her şeyi kötü. romantizmini de keza berbat.

  elba'yı doktor rolünde izlemek keyifli olur ama başka bir filmde. ben payne rolünde değil. böyle vasat altı bir roman uyarlamasında değil. dilerim çekilmez bu film. ya da winslet teklifi reddeder.
 • hayatta kalma değil, aşık olma filmi bu ve o sondaki sahne hariç beni etkileyen tek bir sahnesi bile olmadı. kate winslet'in gözlerinin rengi rüya gibi, idris elba'da çok hüzünlü bakıyor hep. o sondaki sahnede ise kimseyle öyle bir frekans tutturamadığıma yandım; ama sonra bunun sadece filmlerde olduğunu hatırladım. vakit geçirmelik bir film sadece, o kadar. sıkıcı bile denebilir.
 • böyle kazaları görünce aklıma muhsin yazıcıoğlu geliyor . filmde uçak kazasından kurtulan iki kişi ve güzeller güzeli bir köpeğin kurtuluş hikayesi işlenmiş. kitabını bilmiyorum. böyle bir filmin kitabını okuyamazdım zaten. cuma akşamı için ideal bir filmdi.
 • filmin başından sonuna kadar bir 'olmamışlık havası' esiyor. izlemeye başladım yok bir şey eksik. devam ettim yine aynı. duygu eksikliğimi nedir bilemem. olmamışlık işte. iki oyuncuyu da severim ama onların arasında da bir olmamışlık var bence. kimya mı tutmamış nedir. fragman beklentileri farklı yönlere çekti bence. kitabı okumadığım için fragmana göre değerlendirdim ve baya iyi bir hayatta kalma macerası izleyeceğimi düşünüyordum. sonuç hayal kırıklığı. sıradan bir romantik film.
 • 6.3''lük imdb puanını zar zor hak eden film. kate winslet ve idris elba aldıkları paranın hakkını vermiş. oyunculuklar gayet başarılı fakat senaryo insanın içini darlayan cinsten. henüz ilk dakikadan neler olacağını tahmin edebiliyorsunuz. yaratılan suni tartışmalar ve zorlama hayatta kalma mücadelesi bıkkınlık veriyor. kitapta nasıl aktarılıyor bilmiyorum fakat filmde en yakın medeniyet taş çatlasa 50 km ötede olan bir ortam tasvir ediliyor. düz yürüyüşle iki günde, engebeli arazide bir haftadan kısa sürede varabileceğiniz mesafe. en azından insan böyle hissediyor çünkü kat ettikleri mesafe ve başlarına gelen kazalar klişe ötesi. gösterdikleri ortam ile sarfettikleri çaba orantısız. çakıldıkları zirve insanın sağ haliyle ekipmansız tek parça aşağıya inebilmesi mümkün olmayan bir mevkide. bok atılan the revenant bunun yanında hard core survivor hikayesi.
 • zayn malik sarkisiyla biten film. wilderness survival diye actim, ortayaslilarin romantizmi cikti. cekimler icin oyunculardan kameramanlara tum ekibi tebrik etmek lazim, o karda kista ben gole mole giremezdim.

  --- spoiler ---
  puma sahnesi disinda heyecanlandigim bir yer olmadi, onu da cok hollywood tarzi gecistirdiler. hep son dakika kurtulmalar fln cok kliseydi. hele ki son sahnede "off yine mi ya" dedim. yolda carpisip kitaplarini yere dusurmek standartinda bi bitis oldu. sonra da eski one direction solistinin sarkisi calinca amaan dedim cine5 filmi gibi.
  --- spoiler ---
 • filme notum 10 üzerinden 5

  oyunculuk güzel, biraz merak biraz sürükleyicilik var ancak giriş gelişme sonuç itibariyle tamamen bir havagazı niteliğinde. yani senaryoda hemen her şey tahmin edilebilirdi. bir tek idris başkanın eşinden neden ayrıldığı konusu hmm dedirtti, onun dışında izlediğimizde çok fazla iz bırakacak etkileyecek bir çalışma değil. karakterler arasındaki ilişki daha dokunaklı işlenebilirdi ya da ne bileyim senaryoda daha keskin manevralar olabilirdi. sonuç itibariyle bir uyarlama belli çizgileri aşamazsınız ama izlenesi bir film mi? değil.
 • "aramizda sira daglar, daglar mi olacakti?" dizelerini hatirlatan film ismi.
 • 1993 yapımı alive filmi ile tema olarak aynı olsa da içerik bakımından farklı o muhteşem insan yapısını anlatmasa da iyi bir macera ve sona doğru aşk filmiydi. kate winslet oyunculuğu harika bir şey ama ben idris elba'nın sakın ve bir o kadarda kendi içinde yarattığı karakteri daha çok beğendim.

  --- film hakkında bilgi içerir ---

  filmde karlı(!) görsel efektler oldukça iyiydi. yine alive filmine gönderme yapacağım ama oradakinin tersine puma sahnesi sıkıştırıp insan eti yerine onun etini yemelerini sağlamak daha akıllıcaydı. yoksa pilot neden öldü ki dedim bir an ! hani bazı filmlerde sevişme sahnesi neden var diye geçiriyorum içimden ama o dağ evinde o aşkın, o bakışmaların alevlenmesi, kibrit çakılması için gerekliydi o sahne. iyi olmuş. ne demişler; bazı sıkıntılar insanı birbirine yakınlaştırır. kate winslet de bu sahnede vücudu dışında da her türlü emeğini ortaya koymuş, çekim kalitesi açısından. sonununda ki kavuşmanın bizde ki ıssız adam filmi ile benzerliğini de yazabilirim.

  --- film hakkında bilgi içerir ---

  son olarak bir kaza sonrası gerçek aşkın zorluk ve samimiyetle nasıl kurulabileceğini anlatan güzel bir yapımdı. tavsiye ederim. benim için puanının 7/10 olduğunu belirterek.