şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---
  ilk dedektiflik hikayesi olmasının yanı sıra katilin insan olmadığı sayılı polisiyelerdendir**. poe'dur ne de olsa, candır, canandır, gariptir.
  --- spoiler ---
 • bu öyküde fikir yürüten elemanın hastasıyım. iki arkadaş yolda yürümektedirler. sonra biri:
  - evet bence de o adam kısa boylu gibisinden birşey söyler.
  yanındakinin o sırada tam olarak söylediği şeyi düşündüğü ortaya çıkar. 10 dakika önce adamın ayağı tökezlemiştir ve diğeri o dakikadan beri zihninin işleyiş şeklini uzaktan takip etmektedir...
 • "bir şeyin fazla derinine inmek diye bir şey olamaz. gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. daha önemli bilgi alanlarına bakıldığında gerçeğin her zaman yüzeyde olduğuna inanıyorum. derinlik kendisini aradığımız vadilerdedir, genelde bulunduğu dağ tepelerinde değil. bu tür yanlışlığın çeşitleri ve kaynakları gök cisimlerinin araştırılmasında görülür. bir yıldıza yan gözle bakmak ona retinanın dış kısımlarını çevirmek (buraları hafif ışıklara karşı ortasından daha hassastır) yıldızı net olarak görmektir, onun parıltısını daha iyi almaktır; gözümüzü ona dik olarak çevirdiğimizde bu parıltı matlaşır. bu ikinci durumda göze giren ışın sayısı daha fazladır ama birincisinde daha hassas bir kavrayış gücü vardır. gereksiz bir derinlikle düşünceyi zayıflatır ve karıştırırız; sürekli aynı noktaya dimdik ve yoğun olarak bakmakla çoban yıldızını bile gökyüzünden silip yok etmek mümkündür."
  (poe, "morg sokağı cinayetleri")
 • iyidir hoştur çok keyiflidir.

  ancak ya poe ya da çevirmen sizlere sesleniyorum : orangutan mı, goril mi olum bir karar verin amk!!
 • hikayede arkadaşının düşünce zincirini takip ederek ne düşündüğünü tahmin eden kişinin taktiğini günün başlıklarına uygulamakta mümkündür.girilen başlıklara göre kim hangi başlığı okuyup onunla alakalı başka bir entry girmiş takip etmek acaip zevkli bir iştir.mesela oscar başlıgına tıklayan birinin ordan catherine zeta jonesa ordanda mask of zorroya gittiğini görebiliriz.bu böyle gider örnekler çoğaltılır.
 • ardından hemen mystery of marie roget okunması edebi kültür şartlarından olan poe yapıtı.
 • edgar allan poe'nun vahsi edebiyatinin kaynagini yansitan ilk hikayelerinden...

  bir vahset sahnesi, ancak hikayeden de gorulur ki mesru degil. yazarin kafasindaki, insana bahsedilemeyen bu cinayet farkli bir noktadan mesrulastirilmistir. yok dur, sakin ol, okuyucu, hicbir seyi spoil ettigim yok!!! hikaye kurgusunda cok cok daha fazlasi var, merak etme! benimki sadece poe'nun, hikayenin ilk satirindan bahsettigi "bizarre" durumu vurgulayis..

  yarin bir gun poe'nun daha sonralari, iyice kafayi yedikten sonra yazdigi gothic kurgulari okuyunca belki,
  - garip, cok garip, diyecek takaatin olmayacak; ancak bil iste, siddet senin benim icimde bir yerlerde oldugu gibi poe'nun da damarlarinda akiyor.
 • (bkz: edgar allan poe)nun en unlu polisiye hikayesidir
 • bu hikayede beni ana karakterin cinayeti ustalıkla çözmesinden çok, arkadaşının aklından geçenleri bilmesi etkiledi.