şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alexandre dumas'ın üç silahşörler romanının yeni bbc uyarlaması.

  ilk sezonu 10 bölümden oluşacak olan dizi, 2014'te yayınlanmaya başlayacak. d'artagnan karakterini luke pasqualino (skins, the borgias), athos'u tom burke (great expectations, the hour), aramis'i santiago cabrera (merlin, heroes), porthos'u ise howard charles (royal shakespeare company) canlandıracak.

  http://www.imdb.com/title/tt2733252/
 • hikayesi 17. yuzyil paris'inde gececek olan dizi.
 • ilk bölümü bugün yayınlanacak bir bbc dizisi.
  fragmanlardan gördüğüm kadarıyla çekimler sherlock kalitesinde ve bir sezon sherlock'un aksine 3 bölümden fazla.

  her şeyi geçtim 12. doctorumuz peter capaldi oynuyor ilk bölümlerde. (bkz: doctor who)

  kısaca senaryonu öldürmedilerse her şekilde izlenir.
 • ilk bölüm itibariyle gayet başarılı bulduğum dizi.
  zaten şimdiye kadar bbc nin kötü bir yapımını izlemedim.
  oyunculuk, çekim herşey yerli yerinde.
  hiç sıkılmadan izlenebilir ...
 • yeterince kaliteli bulamadığım bbc uyarlaması.
 • buram buram bbc kalitesi kokan dizi. butun kadinlarin guzel olmasi insanin moralini bozuyor, aglatiyor. kostum ve diger atmosfer detaylari cok iyi, izlenilesi.
 • öncelikle en baştan şunu belirteyim: les trois mousquetaires'i fransızca okuyup (evet inatla fransızca okuyup) bitirmiş biriyim.

  dizide karakterleri çok güzel bezemişler. athos'un asaletini, aramis'in çapkınlığını, porthos'un yaramazlığını çok güzel yansıtmışlar. anne d'autriche'i oynayan kızımız duru bir güzellikte, kral louis xiii ise biseksüel miydi sorusunu yansıtmışlar vs vs. demek istediğim karakterler gerçekten güzel bezenmiş. ancak mekan... yok üstad yok. anladık ingiltere birleşik krallığı olarak fransa krallığını ele alıyorsunuz da gözünü seveyim o kadar tarihi dizi çektiniz o ne biçim kraliyet taht odası? iki kıçı kırık iskemleye oturmuş koca fransa'nın kralıyla kraliçesi. muhteşem yüzyıl'ın mekanlarına, dekoruna, muhteşemliğine bak bir de louis xiii'ün o dekorsuz, işlemesiz, görkemsiz, ihtişamsız sarayiçine... hayır gören de versailles sarayı gibi, fontainebleau şatosu gibi yerlerin kıçı kırık yerler olduğunu zanneder. bbc, bbc olalı böyle itinasız dekor yapmamıştır herhalde...

  p.s: maliyetmiş, aman efendim finansman sıkıntısı varmış, anlamam. yapacaksan düzgün yap bbc. o kadar sherlock yayınlıyorsun. bari silahşörlere de özen göster.
 • dizide en "olmuş" denilen karakter 2 bölüm itibariyle cardinal richelieu, kral louis xiii ve aramis. diğerleri hala pek göze batmadılar ne yazık ki. gerçi ilk 2 bölümden bir diziyi de yargılamamak lazım. sanki ileriki bölümlerde "anam anam nolii" diye kalacakmışım gibi geliyor bana.

  mekanlar konusunda ben de çok rahatsız oldum. o kadar parayı nereye harcadınız bre bbc diye sormak istiyorum. ona budget cut, buna budget cut.. yeter da! koskoca the time of the doctor bile sizin yüzünüzden 3 mekanda geçti be! bari bunu rahat bırakaydınız!

  --- 1x2 spoiler ---

  louis xiii: my father never shirked public obligation, no matter the threat to his person.
  cardinal richelieu: your father was assassinated.

  --- 1x2 spoiler ---
 • sırf kostümler için bile izleyebileceğim dizi...
  dizinin kalitesi konusunda da;
  bbc dizisi olmasından mütevellit yüksek bir beklenti arz ediyor, bekleneni veriyor.
  oyunculuk konusunda d'artagnan pek tatmin etmedi 3.bölüme kadar; aramis ve constance karakterlerini oynayan oyuncular güzel göründüler son ana kadar, sırıtmadılar...
  mekanlar olması gerektiği gibi, göze çarpan bir şey olmadı, ilerleyen bölümlerle birlikte çeşitliliği tartışma konusu olabilir.
  kurgu konusunda fazla olasılıklar dahilinde gidip gelmiyor; ne olacağı baştan belli oluyor genelde, büyük kurgu bile pek düşündürmüyor izleyeni...
  10'uncu bölüme kadar beklentimi sürdüreceğim sonrasında da aynı olursa devamını getirmeyeceğimi düşünüyorum ve büyük ihtimalle diğer izleyenlerin de aynı tepkiyi vereceğini düşünüyorum...
  peşin yargıda mı bulunuyorum? hem evet hem hayır. kurguyu karakterler üzerine kuruyormuş gibi görünse de zaman-mekan kurgusuna dayalı olduğunu düşündüğümden mütevellit böyle bir yoruma gerek duydum.
  edit:imla