şükela:  tümü | bugün
 • desmond abimizin, soy agacini cikartamak uzere ba$ladigi cali$manin bitmi$ halidir "ciplak maymun". agaci soymu$, maymun etmi$tir netekim. anekdot odur ki bu kitabini bitirdikten sonra kendini ormanlara vurmu$ gunlerce "sordum sari cicege" ilahisini gospel havada soylemi$tir. bu degerli cali$ma tarzan-cita ili$kisini de aydinliga kavu$turmu$tur.

  ayrica,

  (bkz: agac ciplak)
 • (bkz: kral ciplak)
 • ilginc bir davranis biyolojisi calismasi, lakin ayaga dusmus bir bestsellerdir. ozellikle bugun remzi kitabevindeki baskisinin arkasinda okumus oldugum "the chapter about sex is the best" yorumundan hic hazzetmedim.**
 • hayata bakış açımı değiştiren kitaplardan ilkidir. antroposentrik bakış açısını altüst eden fikirleri ile hediye edilecek kitaplar listemde ilk yerini korur. çıplak maymun ismini şöyle açıklıyordu yazar:
  dünya yüzeyindeki tüm canlıları türler arası yakınlık ve akrabalık ilişkilerine göre dizsek ve her türün bir örneğini masanın üzerine koysak, insanı nereye koymamız gerektiği şüpheye yer bırakmayacak şekilde çok açıktır. primatlar takımında şempanzelerin yanlarına. yine de yerine bu kadar uygun olmasına rağmen bir şey çok fena şekilde sırıtır, sağında solunda tüylü tüylü hayvanlar varken, bizim homo sapiens sapiens örneğimiz bariz derecede çırılçıplaktır. eğer bizler insan olduğumuzu bir an için unutursak, ve bu türü yeni keşfettiğimizi varsayarsak bir çeşit maymun olduğu su götürmez bu canlının en yakın akrabalarından ayırt edici en dikkat çekici özelliği (ilk bakışta) çıplaklığıdır. o halde bu türe çıplak maymun adını vermek uygun olacaktır.
 • insanda maymun türlerinin pek çoğundan daha fazla sayıda kıl olduğunu ama bunlar çok ince olduğu için kılsız gözüktüğümüzü öğrendiğim kitap.
 • popüler antropoloji ve psikoloji için çok başarılı bir yapıttır. yazarı da zoolojist olunca altı defalarca çizilerek okunacak bir kitap ortaya çıkıyor.

  bunu okuyanlar bunu da okudu: (bkz: the naked woman)