şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gulun adi)
  (bkz: umberto eco)
 • umberto eco'nun efsane romanından uyarlanarak sean connery'nin müthiş oyunculuğunu sergileme şansı yakaladığı filmdir. geçtiği dönemi çok güzel yakaladığını düşündüğüm bu film, gerçekçiliğe ve görsel estetiğe de sahiptir. filmle ilgili tek komiklik ( o dönem için gerekli bir ayrıntı olmasına rağmen ) sean connery'nin saç tipidir. ortası delik bir saksıya benzettiği kafasını sayın connery her sahnede izleyicinin gözüne sokmaktadır.

  kiliselerin ve din adamlarının hakimiyetini kabul etmiş orta çağ avrupasında, gülmenin günah sayıldığı için yasak olması ve güldüren kitapların da okunmaması için zehir sürülmüş sayfalardan oluşturulması detaylarını barındıran bu film, ağır tempoya sahip ancak kesinlikle sıkıcılıktan uzaktır... merak unsurlarıyla izleyiciyi kendine bağlar, dolayısıyla herkesin izlemesini tavsiye ederim.. özellikle de ortaçağ tarihini merak eden ve sevenler için..
 • bir kitabı adı için alacak olursam (bkz: olmaz da)belki tercihimi kullanacağım kitaptır.
  (bkz: james joyce) üzerine araştırmalar yapılarak yazılış,
  kitap hakkında çok farklı görüşler var. sıkılmaktan öleceğini düşünenden, okumdan ölünmemesi gerektiğine kadar zıt fikirler, ama dedim ya isim çok hoş.
  (bkz: gülün hatırı)
 • umberto eco'nun filmini seyrettikten sonra diğer romanlarının sinemaya aktarılmasına izin vermemesinin gayet anlaşılabilir olduğu roman.
 • jean-jacques annaud filmi.izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.ben izlemekte geç kalmışım.görüntüler ve oyunculuk gayet başarılı.kitabını okumadım ancak kitabının daha güzel olduğu söyleniyor.en kısa zamanda kitabını okuyacağım.izlenesi film okunası kitap.

  the name of the rose
 • bugüne dek izlediğin binlerce film arasında insanlık tarihine müthiş bir ışık tutan güzel film. senelerce anlatmaya çalıştığım yabancı dilde mistik bir kutsal kitapla insanları kandırmanın o zamanlar hristiyanlık için ne boyutlara geldiğini ve bu durumun cehaletten nemalanan dinin gücünü mükemmel şekilde yansıtmasını tertemiz belgeleyen bir film olmuş. bugünün türkiye çapındaki arapça islam uygulaması da bu filmdekilerin modern halidir sadece etraflıca düşünüldüğünde. ne yazık.
 • romanini okumadim. filmi basarili. filmi hakkindaki goruslerim

  --- spoiler ---

  -hikaye guzel (4/5) hem on plandaki saglam dusunulmus detaylariyla cinayet cozum anlatimi, hem de arka plandaki ortacag kilisesinin etkisinin boyutlarinin tasviri ... sadece baslarda akicilik dusuktu.
  -oyunculuk perfect (5/5) ozellikle de sean amcam.
  - cekim teknikleri ve mekan da hostu (4/5) disi heybetli ici kasvetli binalar; o yillardaki teknolojiye gore yeterli teknikler (kutuphane labirentindeki o karmasa belki daha iyi yansitilabilirdi, ayrica golge isik olaylarinda eksikler var)
  -ses efekt kullanimi basarili (4/5) dozunda gerilim. bir tek su labirent kutuphaneyi bulduklarinda sevinme.sahnesinde verilen cosku efekti asiriydi
  -muzikler normal (3/5)
  --- spoiler ---