şükela:  tümü | bugün
 • neredeyse tamamı trende geçen, 1952 yapımı oldukça sıkı bir kara film.

  http://oncewestern.blogspot.com/…narrow-margin.html
 • bir kara tren filmi. ihi.
  bir iki pikap sahnesi dışında filmde muzik yok. sadece tren sesi. harikulade.

  (bkz: icinden tren gecen filmler)

  ayrica gene hackman aktorunun oynadigi 1990 yapimi bir yeniden çevrimi var. (bkz: narrow margin)
 • chicago'dan los angeles'a giden bir trende geçen film.. bir suç örgütü aleyhine tanıklık yapacak bir kadın da bu trenin yolcularındandır ve olaylar gelişir..
 • tek mekanda ve trende geçen filmler derlemelerinde en üstlerde yer alacak, sağlam bir film noir. filmi benzerlerinden ayıran, her işin üstesinden gelen uyanık kahramanlar yerine, aldığı işi yüzüne gözüne bulaştırmaya meyilli, acemi karakterlere yer vermesi. pek çok yönüyle north by northwest'i andırdığını söylersem herhalde izlemek için daha vakit kaybedilmeyecektir.
 • sıkı film noir denmiş.. aynen öyle.. ya da benim söylemeyi sevdiğim şekliyle, feci fiyakalı film noir.. bunlar için yaşıyorum..

  ayrıca neredeyse baştan sona trende geçiyor.. daha ne olsun.. sene 1952'ydi ve sinema çok güzeldi..
 • hikâyenin mafyatiği vincent yost (peter brocco), maço polis dedektifi walter brown’a (charles mcgraw),

  "polisler ne kadar kazanıyor? ayda 300, 400 dolar? sana bir servet teklif ediyoruz."

  diyerek onu satın almaya çalışır. paranın satın alma gücü, zorbalığı, adaletsizliği, kısacası iktidarı yasallaştırma gücü kara filmlerde tekrar tekrar ele alınmıştır. rüşvet, birincil bir öneri ve isteklendirme yoludur. ikincil yol tehdittir. üçüncü ve geri dönülmez yol ise cinayettir. bununla birlikte, hollywoodvari manevralar devrededir: bilinçli, gururlu, namuslu, idealist polislerin amerikan sistemindeki hayali varlığına dikkat çekilir. bir amerikan polisi asla rüşvet almamalıdır, mottosuyla hareket edilir. kuşkusuz 1950’li yılların sonuna dek (touch of evil henüz çekilmemiştir) yozlaşmış polis figürleri hollywood endüstrisinde büyük oranda görmezden gelinecektir. iyi ile kötünün ebedi serüvenini betimleyen kara kurmacalarıyla amerikan sineması birçok filmde gerçeği gizleme yolunu seçmiştir.

  not: gene hackman'ın oynadığı remake asla izlenmemelidir.