• sebnem donmez, guven kirac ve demet akbag gibi turk oyuncularin da rol alacagi hollywood yapimi, the net filminin devami olan film.
  • tamami istanbulda cekilecek olan hollywood filmi.
  • izlemek için hataları giderilmiş 2.1 sürümünü beklemekte fayda vardır, sonu 0'lı sürümler genelde sorunlu olur.
  • (bkz: web 2.0)
  • bu son dönemde cekilen filmlerdeki hortlayan milliyetçilik nedir sorusunu kendime sordurtmuş filmdir kendileri.

kurtlar vadisi ırak zaten kendini belli eden bi film ki keza mesajını bir kenara koyarsak çok beğendiğimi söyleyebilirim.
    gel gör ki ondördüncü sınıf geceyarısı star tv tadındaki bu filmin ( the net 2 0 ) orta yerinde gözümüzün içine sokulan bir cümle feci halde sorular silsilesine yol açtı bende.

yarısına kadar tahammül edebildiğim bu filmde, yarısına kadar hiç görmediysem gözümüzün ta içine sokulan yine 5 ayrı çarşaflı kadın görüntüsü vardı. yoldaki kalabalık sahnelerinin bile figüranlarla kotarıldığı bu para yatırıldığı belli olan filmde takdir etmeli ki her kare öyle her türk filminde rastlanmayan ince örgülerle dolu ( a pardon bu bi türk filmi değildi di mi? )

tekrar o "gözümüzün içine sokulan cümle" konusuna dönersek, biri bana anlatsın fondaki koca harflerle duvara yazılmış "başbuğum izindeyiz" cümlesi olmasa film bir şey kaybeder miydi? işte sorular tam da burada başlıyor. ortak yapımcısı olan ezel akayın nasıl ince eleyip sık dokuyan biri olduğunu bildiğimden söylüyorum bu yanlışlıkla ya da tesadüfle açıklanabilir bir durum değil...

yerinde ve makul milliyetçiliğin zaten yanında olan biri olarak "n'oluyo abi" diyorum türk sinemasına.... yoksa biz de tıpkı hollywood gibi, sinemanın sadece sinema olmadığını ve ideolojilerin yayılmasında etken bir rol oynadığını mı çakmaya başladık nedir yav...?

ah ah nerde o, turşu işiyle uğraşan ve parçalanmış bir ailenin dramını yüzümüzde hep bir gülümseme ile bize izleten ertem eğilmez filmleri ah ahhhhh...

filmden notlar... demet akbağın ilk görüldüğü sahne sırtından görüyoruz ve ben onun demet akbağ olduğunu kafasını yana eğişinden anlıyorum... bu hep aynı jestuslardan ve mimiklerden kimse kusura kalmasın ama ben bir seyirci olarak fena halde sıkıldım... ha bu arada demet akbağın şahane ingilizcesinin de hakkını vermek gerekli...

bir paye de yılmaz erdoğana... yok yok sahiden istanbul bir daha asla organize işlerdeki gibi güzel gösterilemeyecek galiba...

bak aklıma geldi, tüm bu başbuğ gazlamaları falan organize işler olmasın aloooo...

final olarak sahiden iğrenç ve niye yapıldığını sahiden anlamadığım bi film...

knulp zorluyosun annem bak bu zamanın ötesine meyilli entry girme işlerini aman diyim...
  • oyuncu kadrosunun büyük bir çoğunluğunun türk oyunculardan oluştuğu film.sonuna kadar seyredebilmeyi "istanbul u daha ne kadar 1800 lerde göstermeyi başaracaklar acaba?" sorusunun cevabını merak ettiğimden başarabildim.

--- spoiler ---
    mantık hatalarının tamamını not almadığınız taktirde, aklınızda tutmanız oldukça zor olacak bir film.charles winkler abimiza hiç yol gösteren olmamış mı acaba?hala midnight express etkisi yaratmaya çalışmak ne derece doğru? filmdeki süzer plazadan çıkıştaki panelvan araçlı kovalama sahnesinde aracın önüne çıkan 3 farklı çift kara çarşaflı kadını defalarca göstermenin,yok hayır göstermenin manası nedir?panelvanın arka kapısını açmak için sürücünün yanına el freni benzeri bir mekanizma üreten marka hangisidir,bunu sanayide mi yaptırmıştır,yaptırdıysa neden ihtiyaç duymuştur,gün gelir tüpü arka kapıyı açarak beni takipe den adamın arabasını mahvedebilirim diye mi düşünmüştür? herhangi bir cafede oturan insanların sadece nargile içmeleri ve erkek bireylerden oluşmalarının mantığı nedir? hope cassidy amerikadan gelirken neden thy bileti alıyor ki?türkiyeye thy den başka uçak gelemiyor mu? beko ürettiği pocket pcleri vidasız ve kolayca parçalanır halde mi üretiyor?aynı zamanda amerikada sistem mühendislerine elektronik dersleri mi veriliyor ki pocket pc den kulaklık kablosu ile tv out çıkışı yapabiliyorlar? türk polisine sorgulama esnasında tutukluyu sakinleştirme amacıyla damardan sakinleştirici enjekte etme eğitimi mi veriliyor,veriliyor ise hangi ülke polisinden örnek alındı bu sistem? yüksek güvenlikli(!) hapisanelerimizdeki gardiyanlar polis teşkilatından mı oluşuyor? parayı almak için demet akbağ ile bankaya gittiklerinde,hope cassidy kasanın anahtarını nerden aldı? bütün giysileri kuru temizlemeye gitmemiş miydi?anahtarı tuvalete gittiğinde vücudunun içinden mi çıkarttı,öyleyse bize neden gösterilmedi? hangi amerikan vatandaşı kendisine başka isme düzenlenmiş bir pasaport verildiğinde o elçiliğin altını üstüne getirmez,amerikalılar da yavaş yavaş türkleşip "neyse şimdi uğraşmayalım şahit falan yazarlar" mantığına mı sahip oluyor? hangi kötü türk polisi,turkish daily news da ön sayfa haberi olabilecek bir suçluyu elini kolunu sallayarak yüksek güvenlikli(!) bir hapishaneden çıkartabiliyor? benim gözümden kaçmış diğer teknik hatalar eminim ki bir kaç sayfa daha yazılacaktır,yazılmaya değer midir,o başka bir tartışmanın konusu.
    --- spoiler ---
  • dünyayı kurtaran net olmuş bu resmen. çok kötü, öyle böyle değil. bilmeden aksiyon parodisi yapmışlar, zaz yanlarında halt etmiş. gülmek için izlenebilir.
  • oysa ki istanbul'u gorup,sevip,asik olmak ne kolay ki o askla ne filmler cekilir,nice tebrikler alinir.gozleri filmdeki gibi o kadar parayi burumus olsa ki azicik zaman ayirip burasi nasil bir sehirmis,insanlar neler yaparmis bakmamislar.koca sehri cirkin bir yemek gibi tuketime hazirlamislar.ve bu sebepler olmus bize "igrenc bir film"
  • film kurgusu, konu butunlugu vs acisindan tam bir fiyasko. cekim kalitesine de dikkat ederseniz normal bir hollywood filminin yanina bile yaklasmadigini gorursunuz. sanirim bu gibi sebeplerle amerika'da hemen hemen hic sinemalarda oynamadi, ancak ben bugun videocuda* tesadufen elime aldim ve bu aksam izledim.

film turkiye'yi tanitim acisindan hic fena degil. goruntuler guzel, istanbul'un sur icini filan gosteriyorlar bol bol. tam turistlerin sevdigi zerzevat yani. onun disinda ise izlemeye degmez, agzimizda kekremsi bir tad uyandirdi.
hesabın var mı? giriş yap