*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • casey affleck ve robert redford'un başrolünde olduğu film. yönetmenliğini david lowery'nin yapacak.
  • forrest tucker'ın gerçek hikayesini anlatan şu makaleye dayanan, fragmanı şuradan izlenebilecek, robert redford'ın emeklilik öncesi son rolü olacak david lowery filmi. ayrıca sissy spacek, tom waits, danny glover ve tika sumpter gibi isimler de filmde yer alıyor. müziklerde yine daniel hart var.
  • 82 yaşındaki kadim aktör robert redford başta olmak üzere sissy spacek ve casey affleck gibi benim için önemli isimleri içeren sıkı bir kadrosu var filmin. tom waits ise seven psychopaths'tan beri beyaz perdede yoktu, iyi ikna edilmiş olmalı...

imdb
  • david lowery 'in yönettiği 2018 yılı yapımı amerikan filmi. usta oyuncular robert redford, casey affleck ve sissy spacek 'in başrollerini oynadığı gerçek hayattan sinemaya aktarılan filmimiz, kaldığı cezaevlerinden defalarca firar edip yakalanan 70 yaşındaki bir soyguncunun son firarını ve yaptığı soygunu anlatıyor.
    https://www.imdb.com/title/tt2837574/
  • şanslıyım çünkü 6. boğaziçi film festivali'nde, nispeten film izlemesini bilen bir seyirci kitlesi ile seyrettim. film müziklerinde tom waits 'in bir katkısı oldu mu merak ediyorum zira oldukça yerinde ve görüntü ile senkronize müzikleri vardı. oyunculuk için eleştirebilecek bir şey bulamadım. izlerken çok keyif aldım.
  • david lowery tarafından yönetilen film. yönetmenin bir önceki filmi de a ghost story idi.

bu film, a ghost story’den çok daha iyi, çok daha başarılı.

the old man & the gun’ı boğaziçi film festivali kapsamında izledim ve çok beğendim. lowery gayet başarılı bir iş çıkarmış ortaya. filmin birçok temas noktası var aslında. birçok şeye dokunuyor. dram unsurları da mizahi unsurlar da çok dengeli bir şekilde kullanılmış filmde. ve bu mekanik bir şekilde de yapılmamış, duyguyu vermeyi de başarabilmişler her açıdan.

oyunculuklar çok başarılı. başta özellikle robert redford olmak üzere filmdeki tüm oyunculukları beğendim; casey affleck’inki hariç. bu adam hemen hemen her filmde aynı karakteri oynuyor. çok kabız buluyorum. çoğunlukla. ve fakat sissy spacek’in canlandırdığı karakter ile filmde ışıl ışıl parladığını söylemek isterim.

--- spoiler ---

film 80’lerde geçiyor ve bir soyguncuya odaklanıyor. forrest tucker oldukça kibar, bilgili, entelektüel, nazik ve güler yüzlü olsa da aslında bir banka soyguncusudur ve çocukluğundan beri birçok vukuatı vardır. her defasında yakalansa da defalarca hapisanelerden kaçmanın bir yolunu bulur. 70 yaşlarında olan adam, yine kendiyle aynı yaşlarda olan iki arkadaşıyla banka soygunlarına devam eder. fakar bu esnada bir şekilde jewel isimli hoş bir kadınla tanışır ve aralarında bir elektriklenme olur.
    tabii bir yandan da polisler peşindedir bu üç kafadarın.

--- spoiler ---

gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmış filmin senaryosu. çok tatlı, eğlenceli, yer yer ise hüzünlü, keyifli bir film.