şükela:  tümü | bugün
 • merkez ofisi buckinghamshire'de bulunan, ingiltere'nin acik ogretim universitesi.
 • stuart hall'in emekli olduğu kurum.
 • 1969'da kurulmu$ olan ingiliz açık öğretim kurumu.

  * okuyanların çoğunluğunu birle$ik krallıkta ya$ayan, tam zamanlı olarak bir i$te çalı$anlar olu$turur. ancak avrupa'nın diğer ülkelerinde, afrika ve uzak doğu'da bile öğrencisi vardır.
  * hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi verir.
  * 2005'te 150 bini lisans, 30 bini yüksek lisans olmak üzere 180 bin ki$i okuyor. bunların yakla$ık 25 bini birle$ik krallık dı$ında oturuyor.
  * geçtiğimiz 25 yıl içinde 3 milyon öğrencisi olmu$.
  * birle$ik krallıkta ya$ayan ve lisans öğrenimi görmek isteyenlere maddi yardımda bulunuyorlar. yüksek lisans'a yapmıyorlar pek..

  http://www.open.ac.uk/
 • da vinci learning'in ismini şu an öğrenemediğim(sihirli bilim dizilerinden biri) bir programında bu üniversitenin akademisyenleri;

  "bilgisayarlarından ayırılmış, eskiden bir ceza evinin bulunduğu ıssız bir adaya götürülmüş, oranın neresi olduğunun öğrenilmesi istenmiş, burada yaşamlarını sürdürmek ve ilginç ihtiyaçlarını gidermek üzere pusulu, saat, radyo, böceklerden korunmak için bitki yağları, doğadan elde edilecek boyalarla boyanmış bir yaprak, fotoğraf makinesi gibi şeyler yapılması istenmiştir,istenmektedir.."

  ve işin garibi, o adada bulunan ve bu şeyleri yapmak için hiç işe yaramayacağı düşünülen bir kaç meta atığının(onlarda tencere, dikenli tel, bayrak direği gibi çoktan paslanmış şeyler..) yanısıra tamamen orada buldukları doğal ürünlerle bu ürünleri yapmışlardır!

  al sana; teoriden pratiğe, enformatiğin bilgi halini alma süreci..

  bırak bizdeki aöf hocalarını, yüksek liseler hariç diğer bilindik üniversitelerin hocaları, kaynak kitapları ve atıf manyağı yaptığı diğer hocaları olmadan böyle bir şeye girebilirler mi merak konusudur şahsen?

  adamlar(pardon bi'kaç tanede kadın var)(bilim insanları diye genelliyelim en iyisi..) harbi bi'kaç tencere tava ve dikenli tel artığından fotoğraf makinesi ve radyo yaptı ya var mı böyle bi'şey, pes..

  ek:
  (bkz: rough science)
  www.open2.net/roughscience
  her gün 19,00'da da vinci learning'te..
 • yuksek lisans ogrencisi oldugum kurum, bir cok aksakligin normal oldugu, ciddi yonetim sorunlari bulunan bir kurulustur- tecrubeye binaen- diger britanya universiteleri ile kredi transferi acisindan pek uygun degildir, o yuzden pratikte bir kere bulasidiginda sonuna kadar open university ile devam etmek zorunludur. itibari fena degildir, bir cambridge veya oxford degildir tabii ama turkiye nin aksine ingiliz isverenleri isle egitimi bir arada goturebilenleri helal olsun yaklasimiyla kucaklarlar, zira ogrenilen teorik seylerin pratige donusturulebilmesi sureci daha kisadir, tabii kitapta yazanlarin gercek hayata uymadigini anlama suresi de konvensiyonel universitelere gore cok dusuktur. online hizmetleri gelismistir ve http://www.openlearn.open.ac.uk/ adresi herkes icin iyi bir bilgi kaynagidir
 • the coast, a short history of philosophy gibi belgesel ve yayınları bulunan ingiliz üniversitesi.