*

şükela:  tümü | bugün
 • ilk kez 1971 yilinda, don rawitsch, bill heinemann ve paul dillenberger isimli uc bilgisayar programcisi tarafindan gelistirilen egitici bilgisayar oyunudur. (educational computer game)

  oyun 2008 yilinda, mobil cihazlar ve cep telefonlari icin, gameloft firmasi tarafından yeniden tasarlanarak oyun severlerin begenisine sunulmustur.
 • pek underrated değildir. döneminin en tanınmış oyunlarından biridir. çoğu kişi bugün dönemi the oregon trail ile hatırlar.

  çok ciddi bir hayran kitlesi hep olmuştur.
 • amerika'da 3200 kilometrelik bir göç rotasıdır bu.
  http://en.wikipedia.org/wiki/oregon_trail

  aynı zamanda bu rota ile alakalı efsane bir oyundur. bir grup insanı bir yerden bir yere güvenle ulaştırmaya çalışırsınız. pek başaramazsınız. hafiften bir gazap üzümleri havası da yok değil.
  http://en.wikipedia.org/…_oregon_trail_(video_game)

  oyunun daha sonra pek çok türevi çıkmıştır.
  (bkz: organ trail)
 • amerikada 90larda cocuk olan cogu kisinin okulda oynamis oldugu bir oyun.

  "you have died of dysentery." ise oyunun catchphrase'idir.
 • archive.org'da denk geldiğim ve başından kalkamadığım oyun.

  oyunda çok fazla yemek satın almaya gerek yok zira yemek yerine alacağınız mermi ile o açığı kapatabilirsiniz ancak av sırasında mermileri dikkatli kullanmak gerek. karakter belirli miktarda ağırlık taşıyabiliyor o yüzden bütün hayvanları öldürmek gereksiz. zaten bir yerden sonra hayvanların ağırlıklarını ezberleyip ona göre avlanıyorsunuz.

  ikinci bir önemli nokta ise öküzler çünkü öküzleriniz yolda çalınabiliyor ve bu da size hız ve zaman kaybettiriyor. yolları daha uzun sürede alacağınız için hem yemek kaybına sebep olacak hem de riskleri arttıracaktır bu yüzden öküz için yanınızda mutlaka biraz para tutmalısınız.

  yedek parçaları çok fazla almaya gerek yok çünkü yedek parçaya ihtiyaç duydukça öküzler için ayırdığınız parayı harcayabilirsiniz.

  bir de yol, yemek ve hız oranını iyi ayarlamalısınız aksi halde yolun ortasında hem merminiz hem de yemeğiniz tükenebilir. bunun için en iyi çözüm hızınızı iyi bilip yol için tahmini bir süre hesaplamak ve ona göre yemek stoklamaktır.

  biraz da ingilizceniz olursa rastladığınız köylerdeki hikayeler de ilgi çekici olabilir.
 • aşağıdaki linkte dizanteriden ölünebilir:
  https://archive.org/…ls/msdos_oregon_trail_the_1990