şükela:  tümü | bugün
 • henüz başlığının açılmamış olmasına şaşırdığım yeni bir skandallar arşivi. efenim corruption konulu bu belgeler an itibariyle yabancı basınlar tarafından tek tek haberleştiriliyor. içlerinde milyarderler, başkanlar, katiller, bankalar, bakanlar vs. nin yer aldığı bu yolsuzluk olaylarında şu anda putin'in 2 milyar dolarlık offshore skandalı ön planda. takip etmek oldukça güç şu aralar ancak twitterdan panamapapers hashtag'i ile veya bu adresten takip edebilirsiniz.

  (bkz: buralar tam emin değilim ama karışacak)
  (bkz: buraya basın)

  ekleme: 11.5 milyon belge var ve 2.6 terabayt boyutunda bir arşiv.

  ekleme2: burada şu ana kadar dahil olan önemli kişiler görülebiliyor. messi ve babasını da ekleyelim ayrıca.

  ekleme3: nedir bu panama papers diyenler için çeviriyorum : mossack fonseca isimli, panama merkezli bir avukatlık şirketi var, ve bu şirket, müşterilerine offshore işine dahil etme gibi hizmetler de sunuyor. tabi şirket panama merkezli ve galiba panamadaki şirketlerin yarısından fazlasını bünyesinde barındırıyor, yetmiyor, dünya çapında da müşterilere açılıyor. 42 ülkeden 600 çalışanı ile ağ kurmuşlar paşamlar. hatta dünyanın 4. büyük offshore hizmeti sunan şirketiymiş.

  mossack fonseca ise bunun anti-kara para aklama yasalarına uygun olduğu görüşünde. hizmetlerinin kötüye kullanılmasından pişmanlarmış ve bunu aktif bir şekilde önlemeye çalışıyorlarmış.

  ekleme4: ulan bu işi nasıl yapıyorlar peki, nasıl ortaya çıkıyor diyenler olabilir. şurada açıklanmış 5 adımda. tarifi veriyorum:

  1 adet güvendiğiniz birisi
  1 adet bankası olan başka bir güvendiğiniz birisi
  1 adet hukuk firması (bir anlamda aracı firma) - mossack fonseca'yı öneriyorlar

  şimdi banka, bir şirket kurmanıza yardımcı oluyor ki bu şirketi de offshore'a sokuyorsunuz- diyelim ki britan virjin adalarında (biritish virgin islands) ki bu adalar topluluğunda mahremiyet hukukuna göre kimse sizin ne yaptığınızı bilemez, öyle bir hak yok.sonra da hukuk firmamız sayesinde bu offshore şirketlerine para aktarılıyor (mesela rusya'daki kıbrıs'taki bankalardan bu şirketlere). tamamdır artık paran var. parayı harcama işine gelince: bu şirketlerden bu sefer kendi istediğin bir yere para gönderebilirsin (video'da bahsedilen ise bir kayak merkezi, putin'in kızı burada evlenmiş)

  işin trick kısmı da bu para aktarmalar korumalı değil ve takip edilemez, böylece kimsenin ruhu duymaz. burada da kilit nokta tabii ki mossack fonseca...
 • panama menşeili mossack fonseca' dan, ki dünyadaki en kapalı kutu şirketlerden biri olarak bahsediliyor, ortalığa saçılan belgelerle ortaya çıkan skandal. vergi cennetlerinde varlığını sakladığını düşünenlerin soğuk soğuk terlemesine vesile olabilir. konu ile ilgilenenler, gelişmeleri bbc üzerinden takip edebilir.

  haberde geçen şu cümle dikkat çekici,

  "the documents show links to 72 current or former heads of state in the data, including dictators accused of looting their own countries." (belgeler, kendi ülkesini yağmalamakla suçlanan dikatatörler de dahil olmak üzere, 72 adet mevcut veya eski devlet başkanının bağlantılarını gösteriyor.)
 • yaklaşık bir yıl önce süddeutsche zeitung'a gelen ihbarla başlayan süreç bugün son bulmuş. almanlar bu süreçte bbc, guardian ve le monde gibi önemli basın kuruluşlarıyla da iş birliği yapmış.

  guardian olaya direkt dalmış: -putin görseliyle bir video- milyar dolarlarınızı nasıl saklarsınız? http://www.theguardian.com/…dollars-video-explainer

  bbc'nin panama papers sayfası: http://www.bbc.com/news/world-35934836

  guardian: http://www.theguardian.com/…ws/series/panama-papers

  official site: https://panamapapers.icij.org/

  edit: ilham aliyev ve ailesiyle olan bölüm burada

  edit2: türkiye'den 10 müşteri ve 101 şirketin adı geçiyormuş. mayıs başında açıklanacak. https://briankilmartin.cartodb.com/…31f59/embed_map
 • ciddi ciddi ortalık karışacak sanırım, mevzu para aklama ve vergi kaçakçılığı

  şimdilik hillary clinton viladimir putin ve izlanda başbakanı sigmundur gunnlaugsson isimleri ortaya çıkmış, fifa ile ilgili de belgelerin olduğu konuşuluyor,

  bbc'nin yazdığına göre tüm belgeler ilk alman gazetesi süddeutsche zeitung'a iletilmiş, onlar da 78 ülkeden 107 medya organizasyonuna dağıtmış ve gazetecilerden oluşturulan bir konsorsiyum onbinlerce belgeyi inceleme altına almış durumda,

  dağ fare mi doğuracak yoksa global bir skandal mı ortaya çıkacak bir saat içerisinde twitterdan görmeye başlayacağız gibi duruyor
 • izlanda başbakanından, putin'e oradan fifa'ya hatta messi ve babasına kadar bir çok kişiye uzanan bir yelpaze söz konusu.

  suçlamalar, savunmalar, istifalar vs ile yine şenlik var anlayacağınız.

  bu da suriye savaşına uzanan bağlantısı : https://www.youtube.com/watch?v=f6xnh_onpo0
 • şimdiye kadar ortaya çıkmış en büyük yolsuzluk belgeleri olabilir. milyonlarca belge var, içilerinden hangi isimlerin çıkacağı da hiç belli değil. rusya'dan, ingiltere'ye, isviçre'den izlanda'ya çok yüksek mevkilerdeki kişilerin yolsuzluğa karıştığına dair belgeler mevcut deniyor. bekleyip göreim bakalım.

  detaylı bilgi edinme ve süreci takip etmek için tık tık.
 • çok önemli isimlerin adının geçtiği devasa boyutta arşivle tarihin en büyük karapara dosyası deniliyor.
 • 4.5g ye geçmemizi beklemiş dünya tarihinin en büyük sızıntısı. çünkü 11.5 milyon belgeden bahsediliyor.
 • ismiyle şaşırtmıştır.

  panama nereden çıktı? bu işler cayman islands üzerinden yürümüyor muydu?

  paranın gözü kör olsun. bunu bilemeyecek kadar fakirim işte.
 • içinde rte ve türkiye geçmediği için beklenen etkiyi yapmayan belgeler!