• bir charlie n. holmberg romanı. adını yine bu kitaptan alan the paper magician üçlemesinin de ilk kitabı olmakta.

yine son zamanlarda revaçta olan genç yetişkin işi fantastik roman serilerinden biri olan üçlemenin ilk kitabı hiç de fena değil. arka kapağında "harry potter dünyasının açtığı yoldan ilerleyen bu üçleme..." falan yazıyor diye büyücülükle ilgili, gençler arasında gelişen, okul ortamında ilerleyen bir roman olacağını düşünmüştüm. kitabı okudukça ben harry potter'dan çok avatar the last airbender serisine benzettim. bu romanın evreninde "büyücülük" biraz "bükücülüğe" benziyor, insan yapımı materyalleri sihirle kontrol edebilen büyücüler var ve roman okullu, yatakhaneli, sınıflı bir kurgu yerleşkesi yerine çok fantastik bir şekilde çoğunlukla bir kalbin içinde geçiyor. "nasıl yani?" dedirtti değil mi, genç yetişkin çerezlik fantastik romanların bazıları türünün biraz daha üzerinde kalıyor, bu da onlardan. koskoca bir kitabın çoğunu "bir kalbin içinde" kurgulamak cesaret işi ve riskli. kurgusu güzel, iyice cılkı çıkan büyücülük işine biraz daha farklı bakabilmiş, kendini okutuyor, romanla aynı addaki üçlemenin ikinci ve üçüncü romanları da the glass magician ve the master magician adlarını taşıyor ama henüz yalnızca ilki funda akkaya tarafından kağıt büyücüsü adıyla çevrilip altın kitaplar tarafından basılmış.
hesabın var mı? giriş yap