şükela:  tümü | bugün
 • jack london romani. istenmeyen, gereksinim duyulmayan, yerlerde surunen kisilerin toplum cukurunda debelenmelerinden, artan orospuluk tohumlarindan bahseder. 'eger uygarlik insana bundan baska bir sey veremiyorsa o zaman bize vahseti geri verin, yabanda yasamak, kole yasamaktan daha iyidir' gibi bir dusunce veren kitaptir.*
 • demir ökçenin yazarı jack londonın etkileyici bir eseri.ingiltere de doğu yakasında yaşayan insanlarla batı yakasında yaşayan insanların yaşamlarını karşılaştıran kitabı okuduktan sonra, sıcacık yatağınıza yattığınızda aç ve biçare insanları düşünmemek mümkün olmuyor.
 • jack londonun londranin fakir bolgelerinde sanki onlardanmis gibi dolasip yazdigi gozlenimlerinden olusur.sonunda da yazarin ingilterenin kurtulusu icin yazdigi recete vardir.
 • uçurum halkı ya da uçurum insanları adıyla türkçeleştirilmiş jack london romanı
 • 20.yüzyılın baslarında ingiltere'nin fakir mahallelerini, sokakta yasayan insanları,kanunlarla ezilen evsizleri anlatan bir arastırma.
  jack london kılık degistirip fakir halkın arasına karısıyor ve tanık oldugu olayları, degisik hayatları anlatıyor okuyucuya.
  ingiltere gunumuzde bu sorunları buyuk olcude asmıs ancak yirminci yuzyılın basında ingiltere'de yasanan sefalet gunumuz turkiyesinde hala yasandıgından ulkemiz icin hala guncel sayılabilir bu roman.
 • --- spoiler ---
  kitapta en sevdigim kisim jack london'in asevi kuyrugunda iki ihtiyarla tanistigi ve onlara yemek ismarladigi kisimdir. en tuylerimi diken diken eden kisimsa balgamli sumuklu o yerden ihtiyarin elma kocanini alip agzina atmasidir ve bir de evsizlerin gece boyu bir yere oturup uyumalarina izin verilmemesidir.

  --- spoiler ---
 • ingiltere'deki sanayi devrimi sonrası işçi sınıfının halini gözler önüne seren en iyi kitaplardan biridir. bir yanda işverenler ve onların lüks yaşamı diğer yanda üç kuruş kazanmak için onlarca saat çalışan, sağlıklarından olan işçi sınıfının yaşamı bundan güzel yazılamazdı. bunda jack london'ın o insanların arasına karışarak yaptığı gözlemlerin etkisi kuşkusuz çok büyük. sırf bu sebepten dolayı benim için önemli bir yazardır.
 • duyduğum kadarıyla şöyleydi konuşması "cennette sizi solenler bekleyecek. bu dunyada ne kadar ızdırap çekerseniz, ne kadar aç kalırsanız cennette o denli duyacaksınız. bu yalnizca dinin emirlerini yerine getirip getirmemenize baglidir." oysa bu soylenenlerin hic bir yarari olmayacakti.bu yoksul kisileri evreninde düşünmeye, duslemeye pek imkan yoktu. acliktan bayilacak hale gelmislerdi ve istedikleri ilahi öğütler degil, yalnızca karinlarinin doymasiydi.
 • okunması gereken bir kitaptır. intihar etmeye bile mecali kalmayan karnı aç insanlar. kahvaltıda çay içiyorlar. sonra karınları doymaya başlayınca böbürlenmeye, ardından da siyaset konuşmaya başlıyorlar.

  bi de; insan, insanın kurdudur.
 • yedigin yemegin daha lezzetli, yastiginin daha rahat gelmesini saglayan kitap.

  bir de bana cocukken bizim mahallede yasayan copten aldigi yogurt kabini kafasina dikip icen evsizi hatirlatmistir. annem onun deli oldugunu soylemisti. yillarca evsizleri deli sanmistim.