şükela:  tümü | bugün
 • stephen chbosky tarafindan yazilmis , son zamanlarda yayinlanmis amerikan edebiyatinin en iyi orneklerinden bir kitapdir.

  kitap lise ogrencisi charlie nin ,kim oldugunu hic bilmedigimiz, bir arkadasina lise deki ilk yilini anlatigi mektuplardan olusmaktadir. kitap amerikan gencligine, ozelliklede lise hayatina cok karanlik ve depresif bir bakis acisi ile bakmakta, kitapdaki lise hayati vahset, uyusturucu, ve kalpsiz ogrencilerle dolu; fakat yine de tum bu karanligin icinde charlie halen gelecek icin umutlu. tabi eger charlie lisedeki ilk yilini sag salim bitire bilirse.

  ayrica, kitap bir cok elestirmen tarafindan 21. yuzyilin catcher in the rye' i olarak nitelendirilmektedir.
 • kitp dear friend seklinde baslayan kucuk fragmanlardan olusur ana karakterin hayatini bir araya getiren. bol bol teenage angst icerir. ne yazik ki teenage angst iceren veya icerme soyleminde olan her kitap, film vs gibi catcher in the rye benzetmesi yapilmistir, yersizdir, alakasizdir, ayiptir kanaatimce. bu sekil baska bir yersiz catcher in the rye paraleli icin (bkz: igby goes down)
 • her ne kadar salinger'in gonulcelen'i ile kiyaslansa da, pek benzemeyen kitaptir. salinger'in kitabindaki karakter; ofkeli, aktif olarak tepkisini koyabilen bir karakter iken bu kitaptaki charlie pasif agresif, duygularini icine atan, tepkilerini / duygularini pek belli edemeyen bir karakterdir. holden caulfield'in aksine, charlie, kitabin isminin de ima ettigi uzere, hayata kenardan bakan, izlemekle yetinen ama hayatin icinde aktif olarak yer alamayan bir kisiliktir. insanlara karsi saf ama zeki, iyimser, kitap kurdu charlie'nin gecmisiyle yuzlesmesi ve buyumesinin oykusu anlatilir kitapta. ergenlik bunalimlari islenir islenmesine ama ayni zamanda hayatta farkedilemeyenlerin de oykusudur. etkileyici, guzel, seker gibi bi kitaptir.
 • pek cok unlu kitap ve sarkiya gonderme yapmasiyla saglam bir altyapisi olan kitap.
  fleetwood mac'ten landslide sarkisini sevdiren kitaptir ayni zamanda.
 • the catcher in the rye veya a separate peace'i sevengillerdenseniz okunası bir kitap. hikaye, liseye başlayan ve kendisini arayan, geçmişten gelen psikolojik sorunları da olan charlie'nin "dear friend" seslenişleriyle sürüp giderken, selam verdiği kitaplar * * *, müzikler * * *, filmler de güzel detaylar olarak aklınızın bir köşesinde yer ediyor.
  stephen chbosky tarafından 1999 yılında yazılmıştır.
 • başrollerinde logan lerman ve emma watson'ın oynayacağı filmin çekimleri yılan hikayesine dönmüş, aktörlerin resmi açıklaması bir türlü yapılmamış, uzun bir süre söylentide kalıp dört gözle haber bekleyen hayranları* merakta bırakılmış, sonra tam emma kesin bağlanmışken logan bıraktı denmiş, sonra tekrar yok bırakmadı yalan o haber diye ortalıklara düşülmüş, sonrasında 2011 başında çekilmesi planlanan film 2011 yazına atmıştır. e tabi summit entertainment'ın çekeceği filmden ne hayır beklersin ki zaten, organizasyon denen bişey yok ki adamlarda, anca aktörler arası aşk hikayesi yoluyla promosyon yapmayı biliyorlar. sen git anca twilight çek, bulaşma başka filmlere summit, nolur!
 • emma watson'un başrolünde oynayacağı açıklanan yeni bir film. ayrıca the vampire diaries'in nina dobrev'i de olacak diye dedikodular da yok değil.
 • filmi çevirilmeye başlanmış, başrollerinde emma watson, paul rudd, logan lerman ve nina dobrev'in oynadığı 2012 de vizyona girmesi planlanan kitap.
 • "maybe it’s sad that these are now memories. and maybe it’s not sad."
 • az önce bitirdiğim kitap. bitirdikten sonra uyurum diye düşünmüştüm ama iskenderden sonra yenen kaymaklı kadayıf gibi içime oturdu sanki sonu.
  mektuplardan oluştuğu için ilk başta önyargı ile yaklaşmıştım ama ilk mektubu okumamla birlikte direk önyargım yıkılmış oldu.
  lisenin ne kadar tuhaf (ve bazen acımasız) bir yer olduğunu hatırlatıyor insana sayfaları çevirdikçe. catcher in the rye ile konu itibarıyla bazı ortak noktaları olsa bile charlie ve holden taban tabana zıt karakterlerdir. ayrıca catcher in the rye eşittir holden ise, perks charlie'dir, sam'dir, patrick'tir, mary-elizabeth'tir, charlie'nin ablasıdır, abisidir. tabii ki her iki kitap da ayrı ayrı güzeldir.
  anlatımı o kadar saf, duru ve akıcı ki, charlie'nin mutlu olduğu yerlerde siz de onunla seviniyor, üzüldüğü ve ağladığı bölümlerde ise siz de onunla hüzünleniyorsunuz. hele kitabın sonlarına doğru, yaz geldikçe, sam ve patrick mezun oluyorlar; charlie yalnız kalacak diye üzülebiliyorsunuz bile.
  "because things change. and friends leave. and life doesn't stop for anybody."

  kitabın içinde geçen kitaplar, filmler ve şarkılar ise ayrı ayrı mükemmeldir ve son derece uyumludur kitabın akışına. (to kill a mockingbird, peter pan, separate place, on the road, the fountainhead, naked lunch, walden, rocky horror picture show, dead poets society, asleep *, mlk *, blackbird *...)
  "and in that moment, i swear we were infinite."

  love always, charlie.
hesabın var mı? giriş yap