şükela:  tümü | bugün
  • yurttas gazeteciligini yayginlastirma amaci guden bir sivil toplum kurulusu. ayrintili (ve ingilizce) bilgi icin bknz: http://www.pewcenter.org/
  • asıl adı pew research center olan, 2004 yılından beri, toplumsal konular ve halkın görüşleri, inanışları hakkında araştırmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur. profesyonel medyanın kredibilitesi ve toplumun güven algısı üzerine yaptığı araştırmalarla ünlüdür. medya ve güven konularını işleyen akademisyenler bu araştırmaları sıklıkla referans olarak kullanırlar. son yıllarda vatandaş haberciliği ve profesyonel habercilik üzerine karşılaştırmalı araştırmalar da yapmışlardır.

    buna benzer bir organizasyon olan project for exellence in journalism ile 2006 yılında birleştiklerinde yayınladıkları rapora göre, o dönemde amerikan halkının yaklaşık olarak dörtte üçü internetteki ''büyük habercilik markaları''na güvenmekteydi ve sadece dörtte birlik kısmı bireysel websitelerine (de) güveniyordu. ancak, işin ilginç olan kısmı günden güne bu güven aksi yönde değişmektedir.